Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva avqustun 29-da Qəbələdə “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçıları ilə görüşüb.
Leyla Əliyeva görüşdə gənc arıçılarla səmimi söhbətlər edib, onların fəaliyyəti ilə maraqlanıb, arıçılıq sahəsindəki ilk təcrübələri və məhsuldarlıqla bağlı təəssüratlarını dinləyib. Öz növbəsində, gənc arıçılar Leyla Əliyevaya göstərdiyi diqqət və dəstəyə görə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Onlar süzdükləri ilk balı xüsusi qablaşdırmada Leyla Əliyevaya hədiyyə ediblər.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən başlayaraq IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və ABAD publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Gənc arıçı” layihəsinin növbəti mərhələsi çərçivəsində Qəbələ rayonunda 20 gənc arıçı dəstəklənib və onlar artıq öz ilk məhsullarını əldə etməyə başlayıblar.
Məqsədi biomüxtəlifliyin qorunmasına töhfə vermək, arıçılıq təsərrüfatının ekosahibkarlıq növü kimi yayılmasını təşviq etmək, təbii bal istehsalını dəstəkləmək və gənc ailələrin maddi rifahını yaxşılaşdırmaq olan layihə çərçivəsində seçilən 20 gəncə peşəkar mütəxəssislərin iştirakı ilə biraylıq təlim keçirilib. Təlimləri başa vuran gənclər arıçılıq təsərrüfatı üçün lazımi arı ailəsi və pətəkləri, arıçı geyimi, balsüzən aparat və digər ləvazimatlarla tam təchiz olunublar və onlara səmərəli fəaliyyətləri istiqamətində lazımi şərait yaradılıb.
Gənc arıçılar, həmçinin məhsulların sertifikatlaşdırılması, brendləşdirilməsi, dizaynı və satışın təşkili dəstəyi ilə təmin ediləcəklər. Bu addımlar bazar iqtisadiyyatı şəraitində rəqabətədavamlı bal istehsalı mərhələsinə çatması üçün gənc arıçıların öz məhsullarını geniş müştəri bazarına çıxarmalarına və satışın səmərəli təşkilinə xidmət edəcək.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева встретилась в Габале с участниками проекта «Молодой пчеловод».
Hа встрече Лейла Алиева тепло побеседовала с молодыми пчеловодами, поинтересовалась их деятельностью, выслушала впечатления о первом опыте и производительности в области пчеловодства. В свою очередь молодые пчеловоды поблагодарили Лейлу Алиеву за внимание и поддержку. Они подарили ей полученный ими первый мед в специальной расфасовке.
Отметим, что в рамках очередного этапа проекта «Молодой пчеловод», реализуемого с 2021 года по инициативе Общественного объединения IDEA при партнерстве Фонда молодежи Азербайджанской Республики, Государственного агентства занятости и юридического лица публичного права ABAD, в Габалинском районе оказана поддержка 20 молодым пчеловодам, которые уже стали получать первую продукцию.
20 представителей молодежи, отобранных в рамках проекта, цель которого заключается во внесении вклада в защиту биоразнообразия, стимулировании пчеловодческого хозяйства как вида экопредпринимательства, поддержке производства натурального меда и улучшении материального благосостояния молодых семей, прошли месячное обучение с участием профессиональных специалистов. Молодежь, прошедшая обучение, полностью оснащена необходимыми для пчеловодческого хозяйства пчелиными семьями и ульями, пчеловодными костюмами, аппаратами для процеживания меда и другими принадлежностями, им созданы условия для эффективной работы.
Молодым пчеловодам также будет оказана поддержка в сертификации, брендировании, дизайне продукции, организации ее реализации. Эти меры послужат поставке молодыми пчеловодами своей продукции на широкий потребительский рынок и эффективной организации ее реализации для достижения этапа конкурентоспособного производства меда в условиях рыночной экономики.