Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva avqustun 29-da Qəbələdə “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçıları ilə görüşüb.
Leyla Əliyeva görüşdə gənc arıçılarla səmimi söhbətlər edib, onların fəaliyyəti ilə maraqlanıb, arıçılıq sahəsindəki ilk təcrübələri və məhsuldarlıqla bağlı təəssüratlarını dinləyib. Öz növbəsində, gənc arıçılar Leyla Əliyevaya göstərdiyi diqqət və dəstəyə görə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Onlar süzdükləri ilk balı xüsusi qablaşdırmada Leyla Əliyevaya hədiyyə ediblər.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən başlayaraq IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və ABAD publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Gənc arıçı” layihəsinin növbəti mərhələsi çərçivəsində Qəbələ rayonunda 20 gənc arıçı dəstəklənib və onlar artıq öz ilk məhsullarını əldə etməyə başlayıblar.
Məqsədi biomüxtəlifliyin qorunmasına töhfə vermək, arıçılıq təsərrüfatının ekosahibkarlıq növü kimi yayılmasını təşviq etmək, təbii bal istehsalını dəstəkləmək və gənc ailələrin maddi rifahını yaxşılaşdırmaq olan layihə çərçivəsində seçilən 20 gəncə peşəkar mütəxəssislərin iştirakı ilə biraylıq təlim keçirilib. Təlimləri başa vuran gənclər arıçılıq təsərrüfatı üçün lazımi arı ailəsi və pətəkləri, arıçı geyimi, balsüzən aparat və digər ləvazimatlarla tam təchiz olunublar və onlara səmərəli fəaliyyətləri istiqamətində lazımi şərait yaradılıb.
Gənc arıçılar, həmçinin məhsulların sertifikatlaşdırılması, brendləşdirilməsi, dizaynı və satışın təşkili dəstəyi ilə təmin ediləcəklər. Bu addımlar bazar iqtisadiyyatı şəraitində rəqabətədavamlı bal istehsalı mərhələsinə çatması üçün gənc arıçıların öz məhsullarını geniş müştəri bazarına çıxarmalarına və satışın səmərəli təşkilinə xidmət edəcək.

Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and founder and head of IDEA Public Union, met with participants of the "Young beekeeper" project in Gabala.
During the meeting, Leyla Aliyeva engaged in heartfelt conversations with the young beekeepers, discussing their activities, initial experiences, and impressions of beekeeping productivity. The young beekeepers expressed their gratitude to Leyla Aliyeva for her support and presented her with their first batch of honey, specially packaged and purified by them.
Since 2021, 20 young beekeepers in the Gabala district have been supported as part of the "Young beekeeper" project, initiated by IDEA Public Union and co-organized with the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the State Employment Agency, and "ABAD" public legal entity.
The project includes a one-month training program for selected participants, conducted by professionals. It aims to protect biodiversity, promote beekeeping as an eco-entrepreneurial activity, support natural honey production, and enhance the financial well-being of young families. The trained beekeepers receive complete equipment, including bee families, hives, beekeeping clothing, and necessary accessories.
To achieve competitive honey production in a market economy, the project plans to help new beekeepers access a broad customer base through product exhibitions and effective sales organization.