Avqustun 29-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti və IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın iştirakı ilə Şahdağ Milli Parkının İsmayıllı bölməsində nadir heyvanların vəhşi təbiətə buraxılması mərasimi keçirilib.
Mərasim zamanı nəcib marallar, Dağıstan turu və tirəndazlar xüsusi seçilmiş təbii ərazilərə buraxılıb.
Qeyd edilib ki, 2022-ci ildə Leyla Əliyevanın iştirakı ilə Şahdağ Milli Parkında xüsusi ayrılmış yerdə adaptasiya dövrü keçməsi üçün buraxılmış 4 nəcib maral populyasiya yolu ilə artaraq 10 başa çatıb. IDEA İctimai Birliyi tərəfindən bu populyasiyaya əlavə olaraq Bakı Zooloji Parkından daha 2 nəcib maral əraziyə köçürülərək onların ümumi sayı 12 başa çatdırılıb. Beləliklə, tədbir çərçivəsində 12 nəcib maral, eləcə də Bakı Zooloji Parkında çoxaldılaraq böyüyən 10 tirəndaz və 3 Dağıstan turu vəhşi təbiətə buraxılıb.
Diqqətə çatdırılıb ki, Bakı Zooloji Parkının əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri də Azərbaycanın nadir və nəsli kəsilməkdə olan fauna növlərinin çoxaldılması və sayının bərpa edilməsidir. Şahdağ Milli Parkında vəhşi təbiətə buraxılan heyvanlar da IDEA İctimai Birliyi, Bakı Zooloji Parkı və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin birgə layihəsi olan “Biomüxtəlifliyin inkişaf etdirilməsi” layihəsi çərçivəsində çoxaldılıb. Layihənin əsas məqsədi ölkəmizin nadir və nəsli kəsilməkdə olan fauna növlərini, o cümlədən Azərbaycanın “Qırmızı kitabı”na daxil edilmiş heyvanları çoxaldaraq, onların tarixi areallarını bərpa etmək üçün vəhşi təbiətə buraxılmasıdır.
Həmçinin bildirilib ki, IDEA İctimai Birliyinin uğurlu layihələrindən biri də “Zubrların Azərbaycana reintroduksiyası” proqramıdır. 2019-cu ildən etibarən Qafqazda nəsli kəsilmiş zubrun təbiətə qaytarılması üzrə IDEA İctimai Birliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Bakı Zooloji Parkı və Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) Azərbaycan nümayəndəliyi tərəfindən həyata keçirilən bu proqram çərçivəsində ölkəmizə Avropanın müxtəlif yerlərindən zubrlar gətirilir. Proqramın uğurlu icrası nəticəsində Azərbaycanda zubrların sayı artıq 70 başa çatmaq üzrədir.
Bu cür layihələr Azərbaycanın biomüxtəlifliyinin zənginləşdirilməsində mühüm rol oynayır. Layihənin təşkilatçıları Azərbaycan ictimaiyyətini nadir heyvanların qorunması, sayının artırılması və qanunsuz ovlanmasının qarşısının alınması istiqamətində fəal olmağa çağırır.

29 августа с участием вице-президента Фонда Гейдара Алиева и учредителя и руководителя Общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой в Исмаиллинском отделении Шахдагского национального парка состоялась церемония выпуска в дикую природу редких животных.
B ходе церемонии на специально избранные природные территории были выпущены благородные олени, дагестанские туры и дикобразы.
Было отмечено, что с участием Лейлы Алиевой в 2022 году в специально отведенное место в Шахдагском национальном парке для прохождения периода адаптации были выпущены 4 благородных оленя, их численность достигла 10 голов. Помимо них Общественное объединение IDEA перевело на территорию из Бакинского зоопарка еще двух благородных оленей, в результате чего общее число этих редких видов животных достигло 12 голов. Таким образом, в рамках мероприятия в дикую природу были выпущены 12 благородных оленей, а также выращенные в Бакинском зоопарке 10 дикобразов и 3 дагестанских тура.
Было подчеркнуто, что одно из основных направлений деятельности Бакинского зоопарка заключается в увеличении популяции редких и исчезающих видов фауны, восстановлении их численности. Животных, выпущенных в природу в Шахдагском национальном парке, также вырастили в рамках проекта «Развитие биоразнообразия», реализуемого совместно Общественным объединением IDEA, Бакинским зоопарком и Министерством экологии и природных ресурсов. Основная цель проекта - размножение редких и исчезающих видов фауны нашей страны, в том числе животных, включенных в «Красную книгу» Азербайджана, и выпуске их в дикую природу для восстановления исторических ареалов.
Отмечалось также, что одним из успешных проектов Общественного объединения IDEA является программа «Реинтродукция зубров в Азербайджане». В рамках данной программы, реализуемой с 2019 года Общественным объединением IDEA, Министерством экологии и природных ресурсов, Бакинским зоопарком и Азербайджанским представительством Всемирного фонда охраны природы (WWF) для возвращения в природу исчезающих на Кавказе зубров, из различных мест Европы в нашу страну завозятся зубры. В результате успешной реализации программы численность зубров в Азербайджане достигла уже почти 70 голов.
Подобные проекты играют важную роль в обогащении биоразнообразия Азербайджана. Участники проекта призывают азербайджанскую общественность к активности в деле сохранения, увеличения численности редких животных и пресечения незаконной охоты на них.