Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Qəbələdə “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçısı ilə görüşüblər
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva oktyabrın 10-da Qəbələdə “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçısı Rəfiqə Maxsudovanı evində ziyarət ediblər.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyeva görüşdə gənc arıçı ailə ilə səmimi söhbət edib, fəaliyyəti ilə maraqlanıb, arıçılıq sahəsindəki ilk təcrübə və məhsuldarlıqla bağlı təəssüratlarını dinləyib.
Öz növbəsində, layihə iştirakçısı Rəfiqə Maxsudova Leyla Əliyevaya göstərdiyi diqqət və dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib, süzdüyü ilk balı xüsusi qablaşdırmada hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən başlayaraq IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və ABAD publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Gənc arıçı” layihəsinin növbəti mərhələsi çərçivəsində Qəbələ rayonunda 20 gənc arıçı dəstəklənib və onlar artıq öz ilk məhsullarını əldə etməyə başlayıblar.
Məqsədi biomüxtəlifliyin qorunmasına töhfə vermək, arıçılıq təsərrüfatının ekosahibkarlıq növü kimi yayılmasını təşviq etmək, təbii bal istehsalını dəstəkləmək və gənc ailələrin maddi rifahını yaxşılaşdırmaq olan layihə çərçivəsində seçilən 20 gəncə peşəkar mütəxəssislərin iştirakı ilə bir aylıq təlim keçirilib. Təlimləri başa vuran gənclər arıçılıq təsərrüfatı üçün lazımi arı ailəsi və pətəkləri, arıçı geyimi, balsüzən aparat və digər ləvazimatlarla tam təchiz olunublar və onlara səmərəli fəaliyyətləri istiqamətində lazımi şərait yaradılıb.
Gənc arıçılar, həmçinin məhsulların sertifikatlaşdırılması, brendləşdirilməsi, dizaynı və satışın təşkili dəstəyi ilə təmin ediləcəklər. Bu addımlar bazar iqtisadiyyatı şəraitində rəqabətədavamlı bal istehsalı mərhələsinə çatması üçün gənc arıçıların öz məhsullarını geniş müştəri bazarına çıxarmalarına və satışın səmərəli təşkilinə xidmət edəcək.

Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and founder and head of IDEA Public Union, along with Arzu Aliyeva, President of the Baku Media Center, met with Rafiga Makhsudova, a participant of the "Young beekeeper" project, in Gabala.
During their meeting, Leyla Aliyeva engaged in heartfelt conversations with the young beekeeper, discussing her activities, initial experiences, and impressions of beekeeping productivity.
Rafiga Makhsudova expressed her gratitude to Leyla Aliyeva for her support and presented her with her first batch of honey, specially packaged and purified by her.
Since 2021, 20 young beekeepers in the Gabala district have been supported as part of the "Young beekeeper" project, initiated by IDEA Public Union and co-organized with the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, the State Employment Agency, and "ABAD" public legal entity.
The project includes a one-month training program for selected participants, conducted by professionals. It aims to protect biodiversity, promote beekeeping as an eco-entrepreneurial activity, support natural honey production, and enhance the financial well-being of young families. The trained beekeepers receive complete equipment, including bee families, hives, beekeeping clothing, and necessary accessories.
To achieve competitive honey production in a market economy, the project plans to help new beekeepers access a broad customer base through product exhibitions and effective sales organization.