Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Qəbələdə “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçısı ilə görüşüblər
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva oktyabrın 10-da Qəbələdə “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçısı Rəfiqə Maxsudovanı evində ziyarət ediblər.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyeva görüşdə gənc arıçı ailə ilə səmimi söhbət edib, fəaliyyəti ilə maraqlanıb, arıçılıq sahəsindəki ilk təcrübə və məhsuldarlıqla bağlı təəssüratlarını dinləyib.
Öz növbəsində, layihə iştirakçısı Rəfiqə Maxsudova Leyla Əliyevaya göstərdiyi diqqət və dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib, süzdüyü ilk balı xüsusi qablaşdırmada hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən başlayaraq IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və ABAD publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Gənc arıçı” layihəsinin növbəti mərhələsi çərçivəsində Qəbələ rayonunda 20 gənc arıçı dəstəklənib və onlar artıq öz ilk məhsullarını əldə etməyə başlayıblar.
Məqsədi biomüxtəlifliyin qorunmasına töhfə vermək, arıçılıq təsərrüfatının ekosahibkarlıq növü kimi yayılmasını təşviq etmək, təbii bal istehsalını dəstəkləmək və gənc ailələrin maddi rifahını yaxşılaşdırmaq olan layihə çərçivəsində seçilən 20 gəncə peşəkar mütəxəssislərin iştirakı ilə bir aylıq təlim keçirilib. Təlimləri başa vuran gənclər arıçılıq təsərrüfatı üçün lazımi arı ailəsi və pətəkləri, arıçı geyimi, balsüzən aparat və digər ləvazimatlarla tam təchiz olunublar və onlara səmərəli fəaliyyətləri istiqamətində lazımi şərait yaradılıb.
Gənc arıçılar, həmçinin məhsulların sertifikatlaşdırılması, brendləşdirilməsi, dizaynı və satışın təşkili dəstəyi ilə təmin ediləcəklər. Bu addımlar bazar iqtisadiyyatı şəraitində rəqabətədavamlı bal istehsalı mərhələsinə çatması üçün gənc arıçıların öz məhsullarını geniş müştəri bazarına çıxarmalarına və satışın səmərəli təşkilinə xidmət edəcək.

Лейла Алиева и Арзу Алиева встретились в Габале с участницей проекта «Молодой пчеловод»
10 октября вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева и руководитель Baku Media Center Арзу Алиева посетили участницу проекта «Молодой пчеловод» Рафигу Махсудову в ее доме в Габале.
Отметим, что на встрече Лейла Алиева провела искреннюю беседу с членами семьи молодого пчеловода, поинтересовалась их деятельностью, выслушала впечатления от первого опыта в области пчеловодства и от продуктивности.
В свою очередь участница проекта Рафига Махсудова выразила благодарность за внимание и поддержку, оказываемую Лейлой Алиевой, подарила ей первый процеженный ею мед в специальной упаковке.
Отметим, что в рамках очередного этапа проекта «Молодой пчеловод», реализуемого начиная с 2021 года в Габалинском районе в партнерстве Общественного объединения IDEA с Молодежным фондом Азербайджанской Республики, Государственным агентством занятости и юридическим лицом публичного права ABAD, оказана поддержка 20 молодым пчеловодам, и они уже начали получать первую продукцию.
С участием профессиональных экспертов состоялся месячный тренинг для 20 молодых людей, которые были отобраны в рамках проекта, нацеленного на содействие защите биоразнообразия, поощрение распространения пчеловодческого хозяйства как вида экопредпринимательства, поддержку производства натурального меда и улучшение финансового благополучия молодых семей. Прошедшая обучение молодежь была полностью оснащена необходимыми пчелиными семьями и ульями, одеждой пчеловода, медогонкой и другим инвентарем, а также им были созданы необходимые условия для их эффективной деятельности.
Молодым пчеловодам также будет предоставлена поддержка по сертификации продукции, брендингу, дизайну и продаже. Эти шаги помогут молодым пчеловодам представить продукцию широкому потребительскому рынку и эффективно организовать продажу с тем, чтобы выйти на этап конкурентоспособного производства меда в условиях рыночной экономики.