Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva Qəbələ rayonunda keçirilən “Gənclərin Yaşıl Təşəbbüsləri” ekoloji düşərgəsinin qonağı olublar.
“Gənclərin Yaşıl Təşəbbüsləri” ekoloji düşərgəsi IDEA İctimai Birliyi və Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzi tərəfindən COP29 çərçivəsində təşkil edilib və oktyabrın 10-da və 11-də Qəbələ rayonunda keçirilir. Təbiət qoynunda keçirilən bu düşərgədə Qəbələ və ətraf rayonlardan olan, ümumilikdə 40 gənc iştirak edir. Düşərgənin əsas məqsədi, noyabr ayında Bakıda keçiriləcək nüfuzlu COP29 tədbiri öncəsində gənclərin ekoloji məsələlərlə bağlı fikirlərini, gözləntilərini və təkliflərini dinləmək, onların bu sahədə fəallığını artırmaqdır.
İki gün ərzində gənclər iqlim dəyişikliyi, ətraf mühitin mühafizəsi və ekoloji təmiz həyat tərzi kimi mühüm mövzularda müxtəlif təlim və vörkşoplarda iştirak edərək ekoloji problemlərə dair yeni yanaşmalar əldə edəcəklər. Düşərgə gənclərin bu mövzular üzrə biliklərini artırmaqla yanaşı, onların ekoloji problemlərin həllində fəal iştirakını təmin etməyi və cəmiyyətin inkişafında mühüm rol oynayacaq fərdlər kimi formalaşmasına dəstək verməyi hədəfləyir.
Düşərgənin ilk günündə gənclər “Ətraf mühitin mühafizəsində gənclərin rolu” mövzusunda təşkil olunmuş vörkşopda qruplara bölünərək problemləri müzakirə edib və müxtəlif ekoloji layihə təklifləri hazırlayıblar. Leyla Əliyeva düşərgə iştirakçılarının hazırladığı layihələri dinləyib və onların ekoloji təşəbbüslərinə yüksək qiymət verib.
Səfər zamanı Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva düşərgənin proqramı ilə yaxından tanış olub, iştirakçıların yaşadıqları çadır şəhərciyini ziyarət edərək onların gündəlik fəaliyyəti və düşərgə həyatına dair təəssüratlarını öyrəniblər.
Görüşün sonunda Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva gənclərlə birgə xatirə şəkli çəkdirərək onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar. Gənclər isə öz növbələrində düşərgənin təşkilində göstərdikləri dəstək və diqqət üçün Leyla Əliyevaya və Arzu Əliyevaya təşəkkür ediblər.

Лейла Алиева и Арзу Алиева стали гостями молодежного экологического лагеря в Габале
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева и руководитель Baku Media Center Арзу Алиева стали гостями экологического лагеря «Зеленые инициативы молодежи», проходящего в Габалинском районе.
Экологический лагерь «Зеленые инициативы молодежи» организован Общественным объединением IDEA и Центром развития и карьеры молодежи в рамках COP29 и проходит 10–11 октября в Габалинском районе на природе. В нем принимают участие в целом 40 молодых людей из Габалы и прилегающих районов. Основная цель лагеря – в преддверии авторитетного мероприятия COP29, которое пройдет в Баку в ноябре, узнать мнения, ожидания и предложения молодежи по вопросам окружающей среды, повысить их активность в этой области.
В течение двух дней представители молодежи примут участие в различных тренингах и воркшопах по таким важным темам, как изменение климата, защита окружающей среды и экологически чистый образ жизни, и освоят новые подходы к экологическим проблемам. Помимо повышения знаний молодежи по упомянутым темам, лагерь призван обеспечить их активное участие в решении экологических проблем и поддержать их формирование как личностей, которые будут играть важную роль в развитии общества.
В первый день лагеря участники, разделившись на группы, обсудили проблемы на воркшопе, организованном на тему «Роль молодежи в охране окружающей среды», и подготовили различные предложения по экологическим проектам. Лейла Алиева выслушала информацию о проектах, подготовленных участниками лагеря, и высоко оценила их экологические инициативы.
В ходе поездки Лейла Алиева и Арзу Алиева обстоятельно ознакомились с программой лагеря, посетили палаточный городок, где проживают участники, узнали их впечатления от их повседневной деятельности и лагерной жизни.
В завершение встречи Лейла Алиева и Арзу Алиева сфотографировались на память с представителями молодежи, пожелали им успехов в дальнейшей деятельности. Участники в свою очередь поблагодарили Лейлу Алиеву и Арзу Алиеву за внимание и поддержку в организации лагеря.