Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva İslam dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Mərakeşin Rabat şəhərində yerləşən qərargahında olub. Oktyabrın 14-də ICESCO-nun baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Maliklə görüşdə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti, Azərbaycan-ICESCO əməkdaşlığı, o cümlədən Fond ilə birgə layihələr müzakirə edilib.
Noyabr ayında ölkəmizdə keçiriləcək COP29 çərçivəsində Fond və ICESCO arasındakı əməkdaşlıq, təşkilatın COP29-da pavilyonla təmsil olunması ilə bağlı məsələlər diqqət mərkəzində olub.
Görüşdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təsisçisi və rəhbəri olduğu IDEA İctimai Birliyi tərəfindən həyata keçirilən ekoloji layihələr barədə də məlumat verilib. Ətraf mühitin qorunması sahəsində ICESCO ilə Heydər Əliyev Fondunun gələcək əməkdaşlığı nəzərdən keçirilib.
Daha sonra Heydər Əliyev Fondu ilə ICESCO arasında Burkina-Fasoda məcburi köçkün qızlar və internat evləri üçün təhsil və sosial dəstək layihəsi üzrə əməkdaşlıq sazişi imzalanıb. Sənədi Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov və ICESCO-nun baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik imzalayıblar. Layihənin məqsədi qız tələbələri lazımi resurslar, mentorluq və təhlükəsiz, dəstəkləyici mühitlə təmin etməkdir. Bu isə keyfiyyətli təhsilə çıxış, həyat bacarıqları təlimi və emosional dəstək, şəxsi inkişafı və dayanıqlığı təşviq etmək kimi məsələlərin həlli deməkdir. Layihə çərçivəsində seminarların təşkili, məktəblərdə kompüter siniflərinin və kitabxanaların yaradılması da nəzərdə tutulur. 2025-ci ilin oktyabr ayınadək davam edəcək layihə Burkina-Fasonun bir sıra şəhərlərini əhatə edəcək.
Nümayəndə heyəti daha sonra ICESCO-nun Rabatdakı qərargahında yaradılan Peyğəmbər və İslam Sivilizasiyası Muzeyini ziyarət edib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Muzeyin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Azərbaycan 50-dən çox müsəlman dövlətinin təmsil olunduğu nüfuzlu beynəlxalq mədəni-humanitar qurum olan İslam dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) 1991-ci ildən üzvüdür. Həmin vaxtdan qurulmuş münasibətlər Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın 2006-cı ildə ICESCO-nun xoşməramlı səfiri adına layiq görülməsi ilə daha da genişlənib.
Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu ilə ICESCO arasında da sıx əməkdaşlıq mövcuddur. Təhsil, mədəniyyət, səhiyyənin inkişafı məsələlərini prioritet kimi qəbul edən Heydər Əliyev Fondunun bu istiqamətdə gördüyü işlər və reallaşdırdığı layihələr ICESCO-nun əsas fəaliyyət istiqamətləri ilə uzlaşdığından iki qurum bir çox sahədə əlaqələrini daha da genişləndirir.
2024-cü il üzrə İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı seçilən Şuşada bu ilin may ayında Heydər Əliyev Fondu və ICESCO arasında mədəniyyət, elm və təhsil, yeni texnologiyaların inkişafı sahələrində təcrübə mübadiləsinin aparılmasını, eyni zamanda, birgə layihələrin icra olunmasını nəzərdə tutan əməkdaşlığa dair imzalanan memorandum da əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində növbəti addım kimi dəyərləndirilə bilər.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила штаб-квартиру Организации исламского мира по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО), расположенную в столице Марокко Рабат. 14 октября на встрече с генеральным директором ИСЕСКО Салимом бен Мухаммадом аль-Маликом были обсуждены деятельность Фонда Гейдара Алиева, сотрудничество между Азербайджаном и ИСЕСКО, а также совместные проекты с Фондом.
B центре внимания находились вопросы сотрудничества между Фондом и ИСЕСКО в рамках COP29, которая пройдет в нашей стране в ноябре, а также представительство организации на COP29 с павильоном.
На встрече также была предоставлена информация об экологических проектах, реализуемых Общественным объединением IDEA, учредителем и руководителем которого является вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева. Было рассмотрено дальнейшее сотрудничество между ИСЕСКО и Фондом Гейдара Алиева в сфере охраны окружающей среды.
Затем между Фондом Гейдара Алиева и ИСЕСКО было подписано Соглашение о сотрудничестве по проекту образования и социальной поддержки девушек-вынужденных переселенцев и для домов-интернатов в Буркина-Фасо. Документ подписали исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алакбаров и генеральный директор ИСЕСКО Салим бин Мухаммад аль-Малик. Целью проекта является обеспечение студенток необходимыми ресурсами, менторством и безопасной поддерживающей средой. Все это позволит решить такие вопросы, как доступ к качественному образованию, обучение жизненно необходимым навыкам и обеспечение эмоциональной поддержки, поощрение личностного развития и устойчивости. Проект также предусматривает организацию семинаров, создание компьютерных классов и библиотек в школах. Проект, который продлится до октября 2025 года, охватит ряд городов Буркина-Фасо.
Затем делегация посетила Музей Пророка и исламской цивилизации, созданный в штаб-квартире ИСЕСКО в Рабате. Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева оставила запись в памятной книге музея.
С 1991 года Азербайджан является членом Организации исламского мира по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО) – авторитетной международной культурно-гуманитарной организации, в которой представлены более 50 мусульманских стран. Сложившиеся с тех пор отношения получили дальнейшее развитие в 2006 году с присвоением Первому вице-президенту Азербайджана Мехрибан Алиевой звания Посла доброй воли ИСЕСКО.
Тесное сотрудничество осуществляется и между Фондом Гейдара Алиева, возглавляемым Мехрибан Алиевой, и ИСЕСКО. В связи с приоритетностью в деятельности Фонда Гейдара Алиева вопросов образования, культуры, развития здравоохранения, реализуемые работы и проекты Фонда Гейдара Алиева в этом направлении совпадают с основными направлениями деятельности ИСЕСКО, две структуры еще больше расширяют сотрудничество во многих областях.
Подписанный в мае нынешнего года в Шуше, выбранной культурной столицей исламского мира на 2024 год, Меморандум о сотрудничестве между Фондом Гейдара Алиева и ИСЕСКО, предусматривающий обмен опытом в области культуры, науки и образования, развития новых технологий, а также реализацию совместных проектов, можно рассматривать как очередной шаг на пути к расширению этих связей.