Səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev bildirib ki, uşaqların sağlamlığının qorunması fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən biri olan Heydər Əliyev Fondunun “Talassemiyasız həyat naminə” proqramı çərçivəsində inşa olunmuş bu mərkəz həmin xəstəlikdən əziyyət çəkənlər və onların yaxınları üçün ümid yeridir.
Qeyd olunub ki, mərkəz gün ərzində 30-40 xəstə qəbul edir. Azərbaycanda min nəfərə yaxın talassemiyalı xəstə var. Onların 60 faizi bu səhiyyə ocağında daimi müalicə olunur. Beynəlxalq standartlara tam cavab verən mərkəzin laboratoriyasında qan qrupunu avtomatik təyin edən müasir aparat və digər zəruri avadanlıq quraşdırılıb. Burada donorlardan götürülən qan dərhal müayinə olunur.
Leyla Əliyeva mərkəzin transfuziya zalına, 12 otaqdan ibarət klinikaya, manipulyasiya otaqlarına və laboratoriyaya baxıb. Qeyd olunub ki, transfuziya zalında xəstələrə qanköçürmə əməliyyatı aparılır. Leyla Əliyeva burada müalicə alan uşaqların səhhəti ilə maraqlanıb.
Sonra Leyla Əliyeva reanimasiya palatası, molekulyar diaqnostika laboratoriyası, sterilləşdirmə mərkəzi ilə tanış olub. Bildirilib ki, burada regionda ilk dəfə olaraq sümük iliyinin köçürülməsi üçün əməliyyat otağı yaradılıb və bu prosesin tətbiqi istiqamətində geniş iş aparılır. Mərkəzdə xəstələrin müayinəsi üçün xüsusi poliklinika da fəaliyyət göstərir.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti mərkəzin konfrans zalında respublikada talassemiyadan əziyyət çəkən xəstələrin statistik göstəricilərindən bəhs edən videoçarxa baxıb. Səhiyyə naziri məlumat verib ki, ölkədə “Hemofiliya və talassemiya irsi qan xəstəlikləri üzrə Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn tədbirlər həyata keçirilir. Bu gün dövlət büdcəsində həmin proqrama ayrılan vəsait 16,3 milyon manat təşkil edir. Nazir qeyd edib ki, bundan əvvəl də bu xəstəliklə bağlı 5 illik proqram icra edilib. Bu Proqramların həyata keçirilməsi ilə talassemiya və hemofiliya kimi bəladan əziyyət çəkən xəstələr arasında ölüm halları demək olar ki, sıfıra enib.

Министр здравоохранения Огтай Ширалиев проинформировал о том, что это медицинское учреждение построено в рамках программы «Во имя жизни без талассемии» Фонда Гейдара Алиева, одним из приоритетных направлений деятельности которого является охрана здоровья детей. Оно дарит надежду страдающим талассемией и их близким.
Отмечалось, что за день центр принимает 30-40 больных. В Азербайджане зарегистрировано около тысячи больных талассемией, 60 процентов которых проходят постоянное лечение в этом медицинском учреждении. В отвечающей международным стандартам лаборатории центра установлены современный аппарат автоматического установления группы крови и другое необходимое оборудование. Кровь, взятая у доноров, здесь сразу же исследуется.
Лейла Алиева осмотрела зал трансфузии, клинику из 12 кабинетов, манипуляционные кабинеты и лабораторию. Отмечалось, что в зале трансфузии проводятся операции по переливанию крови. Лейла Алиева поинтересовалась состоянием лечащихся здесь детей.
Затем Лейла ханум Алиева ознакомилась с реанимационной палатой, лабораторией молекулярной диагностики, стерилизационным центром. Отмечалось, что здесь впервые в регионе создана операционная по пересадке костного мозга, ведется большая работа в этом направлении. В центре также функционирует специальная поликлиника для обследования больных.
В конференц-зале центра вице-президент Фонда Гейдара Алиева посмотрела видеоролик, отражающий статистику заболеваний талассемией в республике. Министр здравоохранения сообщил, что в стране осуществляются меры, вытекающие из «Государственной программы по наследственным заболеваниям крови - гемофилии и талассемии». В настоящее время средства, выделенные из государственного бюджета на данную программу, составляют 16,3 миллиона манатов. Министр отметил, что ранее была реализована пятилетняя программа по борьбе с талассемией. Благодаря осуществлению этих программ смертность среди больных, страдающих такими заболеваниями, как талассемия и гемофилия, можно сказать, сведена к нулю.