Səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev bildirib ki, uşaqların sağlamlığının qorunması fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən biri olan Heydər Əliyev Fondunun “Talassemiyasız həyat naminə” proqramı çərçivəsində inşa olunmuş bu mərkəz həmin xəstəlikdən əziyyət çəkənlər və onların yaxınları üçün ümid yeridir.
Qeyd olunub ki, mərkəz gün ərzində 30-40 xəstə qəbul edir. Azərbaycanda min nəfərə yaxın talassemiyalı xəstə var. Onların 60 faizi bu səhiyyə ocağında daimi müalicə olunur. Beynəlxalq standartlara tam cavab verən mərkəzin laboratoriyasında qan qrupunu avtomatik təyin edən müasir aparat və digər zəruri avadanlıq quraşdırılıb. Burada donorlardan götürülən qan dərhal müayinə olunur.
Leyla Əliyeva mərkəzin transfuziya zalına, 12 otaqdan ibarət klinikaya, manipulyasiya otaqlarına və laboratoriyaya baxıb. Qeyd olunub ki, transfuziya zalında xəstələrə qanköçürmə əməliyyatı aparılır. Leyla Əliyeva burada müalicə alan uşaqların səhhəti ilə maraqlanıb.
Sonra Leyla Əliyeva reanimasiya palatası, molekulyar diaqnostika laboratoriyası, sterilləşdirmə mərkəzi ilə tanış olub. Bildirilib ki, burada regionda ilk dəfə olaraq sümük iliyinin köçürülməsi üçün əməliyyat otağı yaradılıb və bu prosesin tətbiqi istiqamətində geniş iş aparılır. Mərkəzdə xəstələrin müayinəsi üçün xüsusi poliklinika da fəaliyyət göstərir.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti mərkəzin konfrans zalında respublikada talassemiyadan əziyyət çəkən xəstələrin statistik göstəricilərindən bəhs edən videoçarxa baxıb. Səhiyyə naziri məlumat verib ki, ölkədə “Hemofiliya və talassemiya irsi qan xəstəlikləri üzrə Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn tədbirlər həyata keçirilir. Bu gün dövlət büdcəsində həmin proqrama ayrılan vəsait 16,3 milyon manat təşkil edir. Nazir qeyd edib ki, bundan əvvəl də bu xəstəliklə bağlı 5 illik proqram icra edilib. Bu Proqramların həyata keçirilməsi ilə talassemiya və hemofiliya kimi bəladan əziyyət çəkən xəstələr arasında ölüm halları demək olar ki, sıfıra enib.

Health Minister Ogtay Shiraliyev informed Mrs. Aliyeva about the activity of the Center. The Minister said the Center was constructed as part of the “For Life without Thalassemia” Programme of Heydar Aliyev Foundation, to which children’s health is a priority.
Mr. Shiraliyev stressed the Center serves about 30-40 patients a day. The Minister pointed out there are approximately 1000 people living in Azerbaijan with thalassemia and 60 percent of them are cured at the Center, which has an appliance automatically identifying the blood group and other necessary equipments. The blood donated here is examined instantly.
Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva toured the transfusion hall, where blood transfusion operations are performed, 12-room clinic, manipulation rooms, lab, reanimation ward, the molecular diagnostics lab and sterilization room. For the first time in the republic, an operation room has been created here for the bone marrow transplantation and a large work is underway to apply this process. The Center has a special polyclinic.
In the conference room, L.Aliyeva watched a video about the statistics of patients with thalassemia in Azerbaijan. She was informed of the Hemophilia and Thalassemia Heritable Blood Diseases State Programme underway in the country, which receives 16,3 mln AZN from state budget. Prior to this, a respective 5-year programme has been accomplished. Implementation of these programmes has reduced almost to zero the death rates from these diseases.