Oktyabrın 28-də Sumqayıt Reabilitasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə 8 Noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş “Ülviyyət” adlı tədbir keçirilib.
Sumqayıt Şəhər Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil olunan tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak edib.
Tədbirin açılışında Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində Sumqayıt Musiqi Kollecinin simli kvartetinin ifasında musiqi əsərləri səsləndirilib.
Leyla Əliyeva tədbirdə sərgilənən müxtəlif sənət əsərləri ilə yaxından tanış olub. Sərgidə rəssamlıq, daş tozundan fiqurların tökülməsi, ağac üzərində bədii oyma, toxuculuq və digər sənət növləri üzrə əl işləri nümayiş olunub. Tədbir çərçivəsində, həmçinin şəhid ailəsi üzvlərinin əl işlərindən ibarət kulinariya sərgisi də təşkil edilib.
Bundan əlavə, şəhid övladlarından ibarət “Zəfər sədası” xor qrupunun ifasında səsləndirilən Vətənə həsr olunmuş mahnılar tədbirə xüsusi ab-hava qatıb.
Sonda Sumqayıt Reabilitasiya Mərkəzinin əməkdaşları və sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər birgə türk rəqsi ifa ediblər. Qarabağ müharibəsi qazisi və Sumqayıt Reabilitasiya Mərkəzinin əməkdaşının inklüziv rəqsi də iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, bu cür tədbir və sərgilərin təşkili əlilliyi olan şəxslərin və şəhid ailələrinin üzvlərinin cəmiyyətə daha çox inteqrasiyasına, onların inklüzivlik meyarlarının artmasına və sosial statuslarının yaxşılaşmasına xidmət edir.

28 октября при организационной поддержке Сумгайытского реабилитационного центра состоялось мероприятие под названием «Ульвият», приуроченное к 8 Ноября - Дню Победы.
В мероприятии, организованном в Центре Гейдара Алиева города Сумгайыт, приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
На открытии мероприятия прозвучали музыкальные произведения в исполнении струнного квартета Сумгайытского музыкального колледжа при Азербайджанской национальной консерватории.
Лейла Алиева ознакомилась с экспонируемыми на мероприятии различными произведениями искусства. На выставке были представлены произведения изобразительного искусства, фигуры из каменного литья, художественная резьба по дереву, ткацкие изделия и др. В рамках мероприятия также была организована выставка кулинарных изделий, приготовленных членами семьи шехида.
Кроме того, особую атмосферу мероприятию придали патриотические песни о Родине, исполненные хоровой группой «Зефер седасы», состоящей из детей шехидов.
В завершение сотрудники Сумгайытского реабилитационного центра и лица с ограниченными возможностями здоровья совместно исполнили турецкий танец. Инклюзивный танец гази Карабахской войны и сотрудников центра также с большим интересом был встречен участниками.
Отметим, что организация таких мероприятий и выставок служит еще большей интеграции лиц с инвалидностью и членов семей шехидов в общество, повышению критериев их инклюзивности, улучшению их социального статуса.