Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva noyabrın 15-də Kəmər və Yol Təşəbbüsü Yaşıl İnkişaf Koalisiyası (KYTYİK), Çin Ətraf Mühit və İnkişaf üzrə Beynəlxalq Əməkdaşlıq Şurası və Çin Qitələrarası Kommunikasiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan “İqlim dəyişikliyi üzrə Cənub-Cənub əməkdaşlığı və yaşıl inkişaf: keyslər və təcrübələr” panel müzakirəsində iştirak edib.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində keçirilən tədbirin açılışında çıxış edən Leyla Əliyeva Qlobal Cənub bölgəsi ölkələri arasında dayanıqlı inkişaf və ətraf mühitin mühafizəsi kimi sahələrdə əməkdaşlığın əhəmiyyətini və mövcud imkanları qeyd edib. Leyla Əliyeva, eyni zamanda vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası bərpaolunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atır.
Sonra Leyla Əliyeva tədbir iştirakçılarına IDEA İctimai Birliyi tərəfindən ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji balansın təmin olunması, eləcə də iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib. IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri həyata keçirilən ağacəkmə və təmizlik aksiyaları, vəhşi təbiətin bərpası və mühafizəsi, eləcə də bir sıra digər layihə və tədbirlərin nəticələrinə toxunub.
Yekunda Leyla Əliyeva iqlim dəyişmələri ilə mübarizə və yaşıl inkişaf naminə qlobal həmrəylik və əməkdaşlığın rolunu xüsusi vurğulayıb.
Qeyd edək ki, tədbir çərçivəsində Çinin ekologiya və ətraf mühit nazirinin müavini Jao Yinqmin, KYTYİK-in həmsədri, Bezos Yer Fondunun prezidenti və baş icraçı direktoru Endryu Stir, KYTYİK İdarə Heyətinin vitse-prezidenti Erik Solheym, ABŞ-ın Kolumbiya Universitetinin professoru Cefri Saks və digər rəsmi nümayəndə, ekspert və özəl sektor təmsilçiləri iştirak edib.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA (Международный диалог по защите окружающей среды) Лейла Алиева 15 ноября приняла участие в панельной дискуссии «Сотрудничество Юг – Юг по изменению климата и зеленое развитие: кейсы и практики», организованной Коалицией зеленого развития инициативы «Пояс и путь» совместно с Китайским советом по международному сотрудничеству в области окружающей среды и развития и Китайским межконтинентальным коммуникационным центром.
Bыступив на открытии мероприятия, организованного в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29), Лейла Алиева отметила важность сотрудничества между странами Глобального Юга в таких областях, как устойчивое развитие и охрана окружающей среды, и имеющиеся возможности.
Затем Лейла Алиева подробно проинформировала участников мероприятия о работе, проводимой Общественным объединением IDEA в области охраны окружающей среды, обеспечения экологического баланса, а также борьбы с изменением климата. Основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева коснулась результатов проведенных акций по посадке деревьев и очистке территорий от загрязнений, восстановлению и охране дикой природы, а также ряда других проектов и мероприятий.
В заключение Лейла Алиева особо подчеркнула роль глобальной солидарности и сотрудничества в борьбе с изменением климата и во имя зеленого развития.
Отметим, что в мероприятии приняли участие заместитель министра экологии и окружающей среды Китая Чжао Инминь, сопредседатель Коалиции зеленого развития инициативы «Пояс и путь», президент и главный исполнительный директор Фонда Земли Безоса Эндрю Стир, вице-председатель правления Коалиции зеленого развития инициативы «Пояс и путь» Эрик Солхейм, профессор Колумбийского университета США Джеффри Сакс и другие официальные лица, эксперты и представители частного сектора.