Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva noyabrın 15-də “Ecumene” Qlobal Forumu tərəfindən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində təşkil olunan plenar iclasda çıxış edib.
Ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi COP29-un qlobal ekoloji problemlərin həllində rolu barədə danışan Leyla Əliyeva qəbul ediləcək qərarların dayanıqlı gələcək naminə beynəlxalq həmrəyliyin möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Leyla Əliyeva çıxışında Azərbaycanda su resurslarının dayanıqlı idarə edilməsinə dair bir sıra məqamlara toxunub. Ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən bir sıra tədbirlər, o cümlədən yaxın illər ərzində yaradılması nəzərdə tutulan 10 su anbarı barədə plenar iclas iştirakçılarına məlumat verilib.
Xəzər dənizində su səviyyəsinin son illər ərzində endiyini qeyd edən IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Xəzərdə biomüxtəlifliyin qorunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Eyni zamanda, Xəzər suitilərinin populyasiyasının XX əsrin əvvəli ilə müqayisədə 6 dəfədən çox endiyi bildirilib. Leyla Əliyeva qeyd edib ki, “Blue Marine Foundation” təşkilatı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Qızılağac Milli Parkı Xəzər dənizində ilk dənizkənarı mühafizə olunan ərazi kimi seçilib.
Bununla yanaşı, Leyla Əliyeva çıxışında IDEA İctimai Birliyi tərəfindən su resurslarının mühafizəsi istiqamətində görülən tədbirlərə toxunub. Bildirilib ki, “Zəngin hövzələr” layihəsi çərçivəsində müxtəlif növ milyonlarla balıq körpəsi ölkə ərazisində yerləşən bir sıra su hövzələrinə buraxılıb. “Bir damcı” layihəsinin nəticəsi olaraq ictimaiyyətə suyun səmərəli istifadəsinin əhəmiyyəti barədə geniş məlumat verilib.
Qeyd edək ki, plenar iclasda, həmçinin BMT Baş katibinin iqlim fəaliyyəti və ədalətli keçid üzrə xüsusi müşaviri Selvin Çarlz Hart, Dünya İqtisadiyyatının Təhlili Mərkəzinin direktoru Ramon Piks-Madruqa, BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının keçmiş icraçı direktoru Erik Solheym, Rusiya Federasiyası Prezidentinin köməkçisi, Prezidentin iqlim məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Ruslan Edelgeriyev, Çeçenistan Respublikası başçısının və hökumətinin administrasiyası rəhbərinin birinci müavini – Çeçenistan Respublikasının naziri Xədicat Kadırova və Ümumrusiya təbiətin mühafizəsi cəmiyyətinin Mərkəzi Şurasının sədri Vyaçeslav Fetisov iştirak ediblər.

Лейла Алиева приняла участие в пленарном заседании Глобального форума Ecumene в рамках COP29
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA (Международный диалог по защите окружающей среды) Лейла Алиева выступила на прошедшем 15 ноября пленарном заседании Глобального форума Ecumene, организованном в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Лейла Алиева, говоря о роли COP29, проводимой в нашей стране, в решении глобальных экологических проблем, выразила уверенность, что принятые решения будут способствовать укреплению международной солидарности во имя устойчивого будущего.
В своем выступлении Лейла Алиева затронула ряд вопросов, касающихся устойчивого управления водными ресурсами в Азербайджане. Участники пленарного заседания были проинформированы о ряде мероприятий, реализуемых нашей страной, в том числе о 10 водохранилищах, которые планируется создать в ближайшие несколько лет.
Отметив снижение за последние годы уровня воды в Каспийском море, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA подчеркнула важность защиты биоразнообразия Каспийского моря. В то же время сообщалось, что популяция каспийских тюленей сократилась более чем в 6 раз по сравнению с началом ХХ века. Лейла Алиева отметила, что в рамках сотрудничества с организацией Blue Marine Foundation Гызылагаджский национальный парк выбран первой прибрежной охраняемой территорией на Каспии.
Кроме того, в своем выступлении Лейла Алиева коснулась мер, предпринимаемых Общественным объединением IDEA в направлении охраны водных ресурсов. Было отмечено, что в рамках проекта «Богатые бассейны» в ряд водоемов, расположенных на территории страны, были выпущены миллионы мальков различных видов рыб. В результате проекта «Одна капля» общественность была широко проинформирована о важности рационального использования воды.
Отметим, что в пленарном заседании приняли также участие специальный советник генерального секретаря ООН по климатическим действиям и справедливому переходу Селвин Чарльз Харт, директор Всемирного центра экономического анализа Рамон Пикс-Мадруга, бывший исполнительный директор Программы ООН по окружающей среде Эрик Солхейм, помощник Президента Российской Федерации, специальный представитель по вопросам климата Руслан Эдельгериев, первый заместитель руководителя Администрации Президента и правительства Чеченской Республики – министр Чеченской Республики Хадижат Кадырова и председатель Центрального совета Всероссийского общества охраны природы Вячеслав Фетисов.