Leyla Əliyeva “Seaspiracy” sənədli filminin nümayişində iştirak edib
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Fighting for International Nautical Species” (FINS) təşəbbüsünün pavilyonunu ziyarət edib. Pavilyon dəniz canlılarının qorunması, eləcə də bu sahədə beynəlxalq səylərin artırılmasının əhəmiyyətinə həsr olunub.
FINS pavilyonunda həyata keçirilən silsilə tədbirlər çərçivəsində Leyla Əliyeva “Seaspiracy” sənədli filminin nümayişində iştirak edib.
Sözügedən filmdə balıqçılıq sənayesinin ətraf mühitə, ekosistemlərə və dəniz heyvanlarına təsirinə dair məlumat verilir və dayanıqlı balıqçılığın yaratdığı imkanlar qeyd olunur.
Tədbirin yekununda “Seaspiracy” layihəsinin rəhbəri İzabella Kavalletti iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıb.

Лейла Алиева приcутствовала на показе документального фильма Seaspiracy
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA (Международный диалог по защите окружающей среды) Лейла Алиева в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) посетила павильон инициативы Fighting for International Nautical Species (FINS). Павильон посвящен важности защиты морских животных, а также активизации международных усилий в этом направлении.
Лейла Алиева присутствовала на показе документального фильма Seaspiracy в рамках серии мероприятий, проведенных в павильоне FINS.
В экранном произведении повествуется о влиянии промышленного рыболовства на окружающую среду, экосистемы и морских животных, а также освещаются возможности, открываемые устойчивым рыболовством.
В завершение мероприятия руководитель проекта Seaspiracy Изабелла Каваллетти ответила на вопросы участников просмотра.