Leyla Əliyeva “Seaspiracy” sənədli filminin nümayişində iştirak edib
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Fighting for International Nautical Species” (FINS) təşəbbüsünün pavilyonunu ziyarət edib. Pavilyon dəniz canlılarının qorunması, eləcə də bu sahədə beynəlxalq səylərin artırılmasının əhəmiyyətinə həsr olunub.
FINS pavilyonunda həyata keçirilən silsilə tədbirlər çərçivəsində Leyla Əliyeva “Seaspiracy” sənədli filminin nümayişində iştirak edib.
Sözügedən filmdə balıqçılıq sənayesinin ətraf mühitə, ekosistemlərə və dəniz heyvanlarına təsirinə dair məlumat verilir və dayanıqlı balıqçılığın yaratdığı imkanlar qeyd olunur.
Tədbirin yekununda “Seaspiracy” layihəsinin rəhbəri İzabella Kavalletti iştirakçıları maraqlandıran sualları cavablandırıb.

The Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Union, Leyla Aliyeva, has visited the pavilion of the “Fighting for International Nautical Species” (FINS) initiative at the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) ). The pavilion is dedicated to the importance of protecting marine life and stepping up international effort in this direction.
Leyla Aliyeva participated in the screening of a “Seaspiracy” documentary as part of a series of events at the FINS pavilion.
The film dwells on the impact of the fishing industry on the environment, ecosystems and marine animals and describes the opportunities created by sustainable fishing.
At the end of the event, Isabella Cavalletti, the head of the “Seaspiracy” project, answered questions from the participants.