IDEA ilə ICESCO arasında niyyət protokolu imzalanıb
Noyabrın 19-da BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) ilə IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyi arasında niyyət protokolunun imzalanma mərasimi keçirilib.
Protokol IDEA İB-nin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Maliki tərəfindən imzalanıb.
Niyyət protokolunun məqsədi iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində ICESCO ilə IDEA arasında ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ətraf mühitin qorunmasına yönələn tədbirlərdə birgə iştirak və hər iki təşkilatın fəaliyyət istiqamətləri ilə uyğunluq təşkil edən digər müvafiq fəaliyyətlərin müştərək icrasından ibarətdir.
Hər iki təşkilat ICESCO-ya üzv dövlətlərdə ətraf mühitin mühafizəsi, torpağın deqradasiyasının qarşısının alınması, qida və su təhlükəsizliyinin təmin olunması, məlumatlandırma işlərinin aparılması, birgə tədqiqat işləri və pilot layihələrin həyata keçirilməsi, gənclərin və könüllülərin iştirakçılığının artırılması, mübadilə proqramlarının icrası, eləcə də bilik və ən yaxşı təcrübələrin paylaşılması istiqamətində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair razılığa gəldilər.
Görüş iştirakçıları IDEA ilə ICESCO arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə inandıqlarını bildirərək birgə fəaliyyətlərin genişləndirilməsinin İslam dünyası ölkələrində iqlim dayanıqlığının təmin olunması naminə həmrəyliyin möhkəmləndirilməsi və daha səmərəli birgə layihələrin icra olunmasına mühüm töhfə verəcəyini qeyd etdilər.

Подписан протокол о намерениях между IDEA и ИСЕСКО
В рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) 19 ноября состоялась церемония подписания протокола о намерениях между Исламской организацией по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО) и Общественным объединением IDEA (Международный диалог по охране окружающей среды).
Протокол подписали основатель и руководитель ОО IDEA Лейла Алиева и генеральный директор ИСЕСКО Салим бин Мухаммед аль-Малики.
Целью протокола о намерениях является расширение двустороннего сотрудничества между ИСЕСКО и IDEA в области борьбы с изменением климата, совместное участие в мероприятиях, направленных на охрану окружающей среды, а также совместная реализация других соответствующих мероприятий, согласующихся с направлениями деятельности обеих организаций.
Организации договорились о расширении сотрудничества с государствами-членами ИСЕСКО в области охраны окружающей среды, предотвращения деградации почв, обеспечения продовольственной и водной безопасности, проведения информационно-просветительской работы, реализации совместных исследований и пилотных проектов, увеличения участия молодежи и волонтеров, реализации программ по обмену, а также обмена знаниями и передовым опытом.
Участники встречи выразили уверенность в том, что сотрудничество между IDEA и ИСЕСКО будет и дальше развиваться, и отметили, что расширение совместной деятельности внесет важный вклад в укрепление солидарности и реализацию более эффективных совместных проектов во имя обеспечения климатической устойчивости в странах исламского мира.