IDEA ilə ICESCO arasında niyyət protokolu imzalanıb
Noyabrın 19-da BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) ilə IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyi arasında niyyət protokolunun imzalanma mərasimi keçirilib.
Protokol IDEA İB-nin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Maliki tərəfindən imzalanıb.
Niyyət protokolunun məqsədi iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində ICESCO ilə IDEA arasında ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi, ətraf mühitin qorunmasına yönələn tədbirlərdə birgə iştirak və hər iki təşkilatın fəaliyyət istiqamətləri ilə uyğunluq təşkil edən digər müvafiq fəaliyyətlərin müştərək icrasından ibarətdir.
Hər iki təşkilat ICESCO-ya üzv dövlətlərdə ətraf mühitin mühafizəsi, torpağın deqradasiyasının qarşısının alınması, qida və su təhlükəsizliyinin təmin olunması, məlumatlandırma işlərinin aparılması, birgə tədqiqat işləri və pilot layihələrin həyata keçirilməsi, gənclərin və könüllülərin iştirakçılığının artırılması, mübadilə proqramlarının icrası, eləcə də bilik və ən yaxşı təcrübələrin paylaşılması istiqamətində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair razılığa gəldilər.
Görüş iştirakçıları IDEA ilə ICESCO arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə inandıqlarını bildirərək birgə fəaliyyətlərin genişləndirilməsinin İslam dünyası ölkələrində iqlim dayanıqlığının təmin olunması naminə həmrəyliyin möhkəmləndirilməsi və daha səmərəli birgə layihələrin icra olunmasına mühüm töhfə verəcəyini qeyd etdilər.

The Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) and IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Union signed a protocol of intent on the sidelines of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change.
The document was inked by Leyla Aliyeva, founder and head of IDEA Public Union, and Salim bin Mohammed AlMalik, ICESCO Director-General.
The document aims to expand bilateral cooperation between ICESCO and IDEA in addressing climate change, participating in environmental protection, and jointly implementing initiatives aligned with the activities of both organizations.
Both organizations agreed to enhance cooperation in environmental protection, land degradation prevention, food and water security, awareness-raising campaigns, joint research and pilot projects, youth and volunteer engagement, exchange programs, and the sharing of knowledge and best practices among ICESCO member states.
The participants expressed their confidence that the collaboration between IDEA and ICESCO would continue to develop, emphasizing that the expansion of joint activities would significantly contribute to strengthening solidarity and implementing more effective projects to ensure climate sustainability in Islamic countries.