Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva dekabrın 10-da Bakının Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən 1 saylı 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsini ziyarət edib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev sosial xidmət müəssisəsinin fəaliyyəti barədə Leyla Əliyevaya məlumat verib. Müəssisədə 150-dək uşağın dövlət himayəsində yaşamaqla, reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edildiyi qeyd olunub.
Leyla Əliyeva müəssisədə uşaqların bacarıqlarının artırılması üçün yaradılmış emalatxana, əmək terapiyası, məşğələ, aktiv terapiya, musiqi, idman otaqları ilə tanış olub. Uşaqlar geyim dəfiləsi nümayiş etdirib, rəqslər ifa edib, qonaqlarla birgə kətan üzərində rəsm çəkiblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti paytaxtın Ramana qəsəbəsindəki Əlilliyi olan şəxslərin Peşə-əmək Reabilitasiyası Mərkəzində də olub. Burada Leyla Əliyevaya peşə reabilitasiyasının təşkili işləri barədə məlumat verilib.
Bu il müəssisədə əlilliyi olan 15-29 yaşlı 500 şəxsə xidmət göstərildiyi, hazırda 143 benefisiarın peşə təlimində olduğu qeyd edilib. Mərkəzə qəbul edilənlərin dövlət hesabına yataqxana, yemək və reabilitasiya xidmətləri ilə də təmin olunduğu bildirilib.
Leyla Əliyeva Mərkəzdə peşə təlimi prosesi ilə tanış olub, əlilliyi olan gənclərin stolüstü oyunlarını izləyib, boccia üzrə milli komandanın üzvləri ilə görüşüb.
Benefisiarlar Azərbaycanın Dövlət Himnini jest dilində ifa ediblər. Sonra onların əl işlərindən ibarət geyimlərin moda nümayişi olub.
Təlim kursunda olan gənclər “İnnabı” rəqsini ifa ediblər və Leyla Əliyeva onlarla birgə rəqs edib. Əlilliyi olan şəxslər, həmçinin mahnılar, Leyla Əliyevanın şeirlərini səsləndiriblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti tərəfindən hər iki sosial xidmət müəssisəsinə hədiyyələr təqdim edilib.

Vice-President of Heydar Aliyev Foundation visits social service facilities for disabled persons
Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, visited the social service facility №1 for persons with disabilities aged 1-18, located at Baku’s Mardakan settlement, on Tuesday.
Sahil Babayev, Azerbaijan’s Minister of Labor and Social Protection of Population briefed Leyla Aliyeva about the institution’s activity. According to him, the facility accommodates up to 150 children, who live under state care and are provided with rehabilitation services.
Leyla Aliyeva toured the facility, including workshops and rooms for occupational therapy, active therapy, music, and sports..
She also visited the Vocational and Employment Rehabilitation Center for people with disabilities located at Baku’s Ramana settlement and was informed about the vocational rehabilitation process here. The center has provided vocational training to 500 individuals aged 15–29 this year, with 143 currently undergoing training. Beneficiaries are supported with accommodations, meals, and rehabilitation services funded by the state.
During her visit, Leyla Aliyeva observed the training sessions, watched games played by young participants, and interacted with members of the national boccia team.
The beneficiaries performed Azerbaijan's national anthem in sign language, followed by a fashion show featuring their handmade creations. Trainees also performed the traditional Innaby dance, which Leyla Aliyeva joined, and sang songs while reciting her poetry.
On behalf of the Heydar Aliyev Foundation, gifts were presented to both social service institutions.