Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva dekabrın 10-da Bakının Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən 1 saylı 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər üçün sosial xidmət müəssisəsini ziyarət edib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev sosial xidmət müəssisəsinin fəaliyyəti barədə Leyla Əliyevaya məlumat verib. Müəssisədə 150-dək uşağın dövlət himayəsində yaşamaqla, reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edildiyi qeyd olunub.
Leyla Əliyeva müəssisədə uşaqların bacarıqlarının artırılması üçün yaradılmış emalatxana, əmək terapiyası, məşğələ, aktiv terapiya, musiqi, idman otaqları ilə tanış olub. Uşaqlar geyim dəfiləsi nümayiş etdirib, rəqslər ifa edib, qonaqlarla birgə kətan üzərində rəsm çəkiblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti paytaxtın Ramana qəsəbəsindəki Əlilliyi olan şəxslərin Peşə-əmək Reabilitasiyası Mərkəzində də olub. Burada Leyla Əliyevaya peşə reabilitasiyasının təşkili işləri barədə məlumat verilib.
Bu il müəssisədə əlilliyi olan 15-29 yaşlı 500 şəxsə xidmət göstərildiyi, hazırda 143 benefisiarın peşə təlimində olduğu qeyd edilib. Mərkəzə qəbul edilənlərin dövlət hesabına yataqxana, yemək və reabilitasiya xidmətləri ilə də təmin olunduğu bildirilib.
Leyla Əliyeva Mərkəzdə peşə təlimi prosesi ilə tanış olub, əlilliyi olan gənclərin stolüstü oyunlarını izləyib, boccia üzrə milli komandanın üzvləri ilə görüşüb.
Benefisiarlar Azərbaycanın Dövlət Himnini jest dilində ifa ediblər. Sonra onların əl işlərindən ibarət geyimlərin moda nümayişi olub.
Təlim kursunda olan gənclər “İnnabı” rəqsini ifa ediblər və Leyla Əliyeva onlarla birgə rəqs edib. Əlilliyi olan şəxslər, həmçinin mahnılar, Leyla Əliyevanın şeirlərini səsləndiriblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti tərəfindən hər iki sosial xidmət müəssisəsinə hədiyyələr təqdim edilib.

10 декабря вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила учреждение социального обслуживания номер 1 для лиц с инвалидностью в возрасте до 18 лет в поселке Мардакян города Баку.
Mинистр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев проинформировал Лейлу Алиеву о работе учреждения социального обслуживания. Было отмечено, что в учреждении проживают и обеспечены реабилитационными услугами до 150 детей, находящихся под государственной опекой.
Лейла Алиева ознакомилась с мастерскими, созданными для развития творческих способностей детей, кабинетами трудовой и активной терапии, музыки, спорта, а также кабинетами для занятий. Дети устроили показ мод, исполнили танцы, вместе с гостями создали рисунки на холсте.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева также посетила Центр профессионально-трудовой реабилитации лиц с инвалидностью в поселке Рамана. Здесь Лейла Алиева была проинформирована о работе по организации профессиональной реабилитации.
В этом году учреждение оказало услуги 500 лицам с ограниченными возможностями здоровья в возрасте от 15 до 29 лет, 143 бенефициара в настоящее время проходят профессиональное обучение. Поступающие в центр обеспечиваются также общежитием, питанием и реабилитационными услугами за счет государства.
Лейла Алиева ознакомилась в центре с процессом профессионального обучения, понаблюдала за настольными играми с участием молодых людей с инвалидностью, встретилась с членами национальной сборной по бочче.
Бенефициары исполнили государственный гимн Азербайджана на языке жестов. Затем состоялся показ одежды ручной работы.
Молодые люди на учебном курсе исполнили танец «Иннабы», и Лейла Алиева станцевала вместе с ними. Лица с ограниченными возможностями здоровья также исполнили песни и прочитали стихи Лейлы Алиевой.