Dekabrın 5-də M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsinin 20-ci ildönümü ilə bağlı tədbir keçirilib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının (RAGT) rəhbəri Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak edib.
Universitetin Asiya və Afrika Ölkələrini Öyrənən İnstitutun dəyirmi zalında keçirilən tədbirdə əvvəlcə Rusiyadan olan tələbələr Azərbaycan dilində tanınmış şairlərimizin şeirlərini söyləyiblər.
Sonra ali təhsil müəssisəsinin tələbələri dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” musiqili komediyasından səhnələr göstəriblər. Moskvanın Dərviş teatrının bədii rəhbəri və baş rejissoru, Azərbaycanın Əməkdar Artisti Mərdan Feyzullayevin hazırladığı səhnələr böyük maraqla qarşılanıb.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu rusiyalı tələbələrin “Arşın mal alan” musiqili komediyasından səhnələri Azərbaycan dilində ifa etmələrinin çox önəmli hadisə olduğunu bildirib. Səfir bu nüfuzlu ali təhsil ocağında Azərbaycan mədəniyyətinin tərənnümünü müstəqilliyimizin 20 illiyinə böyük hədiyyə kimi qiymətləndirib.
Universitetin Qafqaz ölkələri kafedrasının müdiri Jbekla Sızdıkova Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın tədbirdə iştirakını xüsusi vurğulayıb, tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib.
Tədbirdən sonra Leyla Əliyeva Moskva Dövlət Universitetinin Asiya və Afrika Ölkələrini Öyrənən İnstitutunda Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa olunmuş Azərbaycan dili və ədəbiyyatı mərkəzi ilə tanış olub. Məlumat verilib ki, mərkəzdə Azərbaycan dili, mədəniyyəti və incəsənətini təbliğ edən müxtəlif dərsliklər və digər vəsaitlər var.
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsinin 20-ci ildönümü ilə bağlı növbəti tədbirin Rusiyanın ən nüfuzlu universitetində keçirilməsi mədəniyyətimizin daha bir uğuru kimi səciyyələndirilib.

Event dedicated to the 20th anniversary of the restoration of Azerbaijan’s state independence was held at the M.V.Lomonosov Moscow State University, December 5.
Vice President of Heydar Aliyev Foundation, Head of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR) Mrs Leyla Aliyeva attended the event.
Students from Russia said poems by Azerbaijani poets in Azerbaijani language in the event held at the Institute of Asian and African Studies of the University.
The students presented sketches from the well-known musical comedy by great Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyli “Arshyn Mal Alan”. The sketches were prepared by Mardan Feyzullayev, Art Director and Senior Director of Dervish Theater of Moscow, Honor Artist of Azerbaijan.
Ambassador of Azerbaijan to the Russian Federation Polad Bulbuloghlu highly valued the sketches from “Arshyn Mal Alan” performed in the Azerbaijani language by Russian students. He assessed the presentation of the Azerbaijani culture at this influential educational center as a big gift for the 20th anniversary of Azerbaijan’s independence.
Head of the Caucasian Countries Department of the University Zhbekla Syzdykova emphasized Mrs Leyla Aliyeva’s participation in the event.
Following the event, L.Aliyeva was familiarized with the Azerbaijani Language and Literature Center restored at the Institute due to support of Heydar Aliyev Foundation. The Center has textbooks and devices to promote Azerbaijani language, culture ad art.
Holding the next event dedicated to the 20th anniversary of the restoration of Azerbaijan’s state independence at the most influential university of Russia was characterized as another success of the Azerbaijani culture.