Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva yanvarın 23-də Davosda Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində keçirilən “İnnovasiya və əməkdaşlıq vasitəsilə dayanıqlılığın sürətləndirilməsi” mövzusunda tədbirdə iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Leyla Əliyeva regiondakı ekoloji problemlərə toxunub, xüsusilə Xəzər dənizində ekoloji vəziyyətin təcili diqqətə ehtiyacı olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, son 10 ildə Xəzər dənizinin səviyyəsinin kəskin azalması müşahidə olunur. O, Xəzərin dünyanın ən böyük gölü olduğunu və dünya göllərinin ümumi su ehtiyatlarının 40 faizindən çoxunu təşkil etdiyini vurğulayaraq, onun nadir ekosistemi barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Xəzər dənizində müşahidə olunan problemlərin bir sıra canlıların, o cümlədən Xəzər suitisi, nərə və qızılbalıq kimi qiymətli balıq növlərinin populyasiyasına mənfi təsir etdiyini bildirib. Xüsusilə Xəzər suitilərinin sayının əhəmiyyətli dərəcədə azaldığını qeyd edib və bu növün qorunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Həmçinin Xəzər dənizində müşahidə olunan kompleks problemlərin elmi şəkildə öyrənilməsi, monitorinqi və onların mümkün həlli yollarına dair təkliflərin irəli sürülməsi məqsədilə IDEA tərəfindən COP29-da təqdim olunan Xəzər Dənizi Tədqiqat Mərkəzinin yaradıldığı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Mərkəzin regional əməkdaşlığı gücləndirməyə və Xəzər dənizinin gələcək davamlılığını təmin etməyə töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Çıxışının yekununda Leyla Əliyeva Xəzər dənizinin nadir ekoloji sisteminin qorunması naminə davamlı monitorinq və təhlillərin aparılmasının, elmi tədqiqatların dəstəklənməsinin vacibliyini vurğulayaraq, beynəlxalq ekspertləri, tədqiqat mərkəzlərinin nümayəndələrini və digər maraqlı tərəfləri bu istiqamətdə birgə layihə və təşəbbüslərlə çıxış etməyə, əməkdaşlıq qurmağa çağırıb.
Qeyd edək ki, dövrün ən aktual problemlərinə innovativ həll yollarını araşdırmaq üçün uzaqgörən liderləri, innovatorları və maraqlı tərəfləri bir araya gətirən tədbirdə müxtəlif ölkələrdən müvafiq sahədə fəaliyyət göstərən təşkilatların yüksəksəviyyəli nümayəndələri çıxış ediblər.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева и руководитель Baku Media Center Арзу Алиева приняли участие в мероприятии «Ускорение устойчивого развития посредством инноваций и сотрудничества», состоявшемся 23 января в рамках Всемирного экономического форума в Давосе.
Bыступившая на мероприятии Лейла Алиева затронула экологические проблемы региона и, в частности, указала, что экологическая ситуация в Каспийском море требует неотложного внимания. Констатировав, что в последние 10 лет наблюдается резкое снижение уровня Каспия, она рассказала о том, что Каспийское море является крупнейшим озером в мире, а озера мира составляют более 40 процентов общих водных ресурсов, и предоставила участникам мероприятия подробную информацию об уникальной экосистеме этого водоема.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева сообщила, что наблюдаемые в Каспийском море проблемы оказывают негативное влияние на популяцию ряда животных, в том числе таких ценных видов, как каспийский тюлень, осетр и лосось. В частности, она отметила, что численность каспийских тюленей значительно сократилась, и подчеркнула важность охраны этого вида животных.
До внимания участников мероприятия также было доведено, что Центр исследований Каспийского моря, представленный IDEA на COP29, создан с целью научного изучения и мониторинга комплексных проблем, наблюдаемых в Каспийском море, а также выдвижения предложений по их возможному решению. Отмечено, что центр будет способствовать укреплению регионального сотрудничества и обеспечению дальнейшей устойчивости Каспийского моря.
В завершение своего выступления Лейла Алиева подчеркнула важность постоянного мониторинга, анализа и поддержки научных исследований для защиты уникальной экологической системы Каспийского моря и призвала международных экспертов, представителей исследовательских центров и другие заинтересованные стороны реализовать совместные проекты и инициативы в этом направлении и наладить сотрудничество.
Отметим, что на мероприятии, в котором приняли участие дальновидные лидеры, новаторы и заинтересованные лица для поиска инновационных решений наиболее актуальных проблем современности, выступили функционирующие в соответствующей сфере высокопоставленные представители организаций из различных стран.