Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Vyetnama səfəri çərçivəsində aprelin 21-də bir sıra görüşlər keçirib.
Hanoy Ticarət və Turizm Kollecində Leyla Əliyeva yaradıcı sənaye nümayəndələri və təhsil müəssisələrinin liderləri, eləcə də sovet dövründə Azərbaycanda təhsil almış vyetnamlı məzunlar ilə görüşüb.
Görüşdə bildirilib ki, 1965-ci ildən fəaliyyət göstərən Hanoy Ticarət və Turizm Kolleci bu sahədə Vyetnamın ən böyük və nüfuzlu təhsil müəssisələrindən biridir. Təxminən 3000 tələbəsi olan kollecin müxtəlif akademik və peşə təhsilinin səviyyələri üzrə 50-dən çox təlim proqramı var.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası ilə Vyetnam Sosialist Respublikası arasında müxtəlif sahələrdə mövcud əlaqələr, iki xalq arasındakı möhkəm dostluq münasibətləri, bu əlaqələrin qurulmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri vurğulanıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2014-cü ildə Vyetnama dövlət səfərinin ölkələr arasında münasibətlərdə yeni səhifə açdığı vurğulanıb. Mövcud əlaqələrin genişlənməsinə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən layihələrin öz töhfəsini verdiyi qeyd olunub. Fondun təhsil və sosial yönümlü layihələrinin Vyetnamı da əhatə etdiyi diqqətə çatdırılıb. Bu istiqamətdə Vyetnamın Ha Giang əyalətində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ibtidai məktəbin inşa edildiyi xatırladılıb.
Görüş zamanı ikitərəfli münasibətlərə, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin iki ölkənin və xalqın dostluğu istiqamətindəki töhfələrə, hazırda Azərbaycan-Vyetnam yüksəksəviyyəli əlaqələrinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Mövcud münasibətlərin daha da genişləndirilməsi, bu çərçivədə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təhsil və sosial sahələrdə həyata keçiriləcək layihələr müzakirə edilib.
Ticarət və Turizm Kollecində, həmçinin 1968-1990-cı illərdə Azərbaycanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrində təhsil almış vyetnamlı məzunlarla görüş keçirilib. İki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin formalaşmasında Azərbaycanda təhsil almış vyetnamlı məzunların xüsusi rol oynadıqları diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, məhz Heydər Əliyevin 1983-cü ildə Vyetnama səfərindən sonra Azərbaycanda təhsil alan vyetnamlı tələbələrin sayı artıb. Sovet dönəmində Azərbaycanda 5 minədək vyetnamlı təhsil alıb.
Görüşdə Hanoy Ticarət və Turizm Kollecinə Heydər Əliyev Fondunun maliyyə dəstəyi sertifikatı təqdim edilib.
Daha sonra Dünya Barbekü Assosiasiyasının vitse-prezidenti, tanınmış aşpaz David İsrafilov tərəfindən Azərbaycan mətbəxinin nümunələrinin təqdimatı olub.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева 21 апреля в рамках своего визита во Вьетнам провела ряд встреч.
B Ханойском колледже торговли и туризма Лейла Алиева встретилась с представителями творческой индустрии и руководителями учебных заведений, а также вьетнамскими выпускниками, обучавшимися в советское время в Азербайджане.
На встрече было отмечено, что действующий с 1965 года Ханойский колледж торговли и туризма является одним из крупнейших и престижнейших учебных заведений Вьетнама в этой области. В колледже обучается около 3000 студентов, реализуется более 50 программ обучения на различных уровнях академического и профессионального образования.
В то же время были подчеркнуты существующие между Азербайджанской Республикой и Социалистической Республикой Вьетнам отношения в различных областях, крепкая дружба между двумя народами и исключительные заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева в установлении этих связей.
Было подчеркнуто, что государственный визит Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева во Вьетнам в 2014 году открыл новую страницу в отношениях между странами, а проекты, реализуемые Фондом Гейдара Алиева под руководством Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой, способствовали расширению существующих связей. Говорилось о том, что образовательные и социально ориентированные проекты фонда охватывают также Вьетнам. В этой связи отмечено, что при поддержке Фонда Гейдара Алиева во вьетнамской провинции Хазянг была построена начальная школа.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о двусторонних связях, вкладе общенационального лидера Гейдара Алиева в дружбу двух стран и народов, а также нынешних отношениях на высоком уровне между Азербайджаном и Вьетнамом. Обсуждены вопросы дальнейшего расширения существующих связей и проекты, которые будут реализованы Фондом Гейдара Алиева в образовательной и социальной сферах.
В Колледже торговли и туризма состоялась также встреча с вьетнамскими выпускниками, обучавшимися в различных высших учебных заведениях Азербайджана в период с 1968 по 1990 годы. Было доведено до внимания, что вьетнамские выпускники, обучавшиеся в Азербайджане, сыграли особую роль в формировании дружеских отношений между двумя странами. Было отмечено, что после визита Гейдара Алиева во Вьетнам в 1983 году число вьетнамских студентов, обучающихся в Азербайджане, увеличилось. В советское время в Азербайджане обучалось около 5 тыс. вьетнамцев.
На встрече Ханойскому колледжу торговли и туризма был вручен сертификат о финансовой поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Затем вице-президент Всемирной ассоциации барбекю, известный шеф-повар Давид Исрафилов представил образцы азербайджанской кухни.