Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Pekin Xarici Dillər Universitetində olub.
Universitetin prorektoru Gao Qanq və burada Azərbaycan dili üzrə təhsil alan çinli tələbələr ilə görüş zamanı Azərbaycanla Çin arasında əlaqələrin genişlənməsində gənclərin, o cümlədən iki ölkənin təhsil sistemində bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrin rolu qeyd edilib. Bu baxımdan Azərbaycan mədəniyyətini öyrənib tədqiq və təbliğ etməyə maraqlı olan Pekin Xarici Dillər Universitetindəki Azərbaycan dili kafedrasının fəaliyyətinin, universitetdə Azərbaycan dili üzrə kadrların hazırlanmasının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, universitetin tədris proqramına Azərbaycan dili ilə yanaşı, Azərbaycan tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı fənləri də daxildir.
Heydər Əliyev Fondu ilə Pekin Xarici Dillər Universiteti arasında 10 ilə yaxın davam edən əməkdaşlıq çərçivəsində bir sıra layihələrin həyata keçirildiyi, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə 2019-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin nəzdində (UNEC) distant Çin dili kurslarının təşkil olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı Heydər Əliyev Fondu ilə Pekin Xarici Dillər Universiteti arasında bu il ərzində anlaşma memorandumunun imzalanması barədə qərar qəbul edilib.
Daha sonra universitetin Azərbaycan dili kafedrası ilə tanışlıq olub. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva kafedranın fəaliyyətinin genişləndirilməsi ilə bağlı nəzərdə tutulan tədbirləri diqqətə çatdırıb. Heydər Əliyev Fondunun müxtəlif sahələr, o cümlədən Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılması üzrə nəşrlərinin Çin dilində çap olunmasının vacibliyi qeyd edilib.

During the visit, Leyla Aliyeva met with Zhao Gang, Vice President of BFSU, and Chinese students studying Azerbaijani. The meeting highlighted the role of youth in the expansion of Azerbaijan–China relations, as well as the projects implemented in the education systems of both countries in this direction.
The importance of the Azerbaijani Language Department at BFSU—dedicated to studying, researching, and promoting Azerbaijani culture—was emphasized, alongside its role in training specialists in the Azerbaijani language. The university’s curriculum not only includes the Azerbaijani language but also courses in Azerbaijani history, culture, and literature.
Within the nearly 10-year-long cooperation between the Heydar Aliyev Foundation and BFSU, a number of joint projects have been carried out. Distance Chinese language courses have been held at the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) since 2019 on the initiative and with the support of Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation.
During the meeting, they decided that a memorandum of understanding would be signed between the Heydar Aliyev Foundation and BFSU this year.
Later, Leyla Aliyeva visited the Azerbaijani Language Department. She was informed about upcoming measures to further expand the department’s activities. The importance of the Heydar Aliyev Foundation’s publications in various fields—including those promoting Azerbaijani culture in Chinese—was also stressed.