Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Pekin Xarici Dillər Universitetində olub.
Universitetin prorektoru Gao Qanq və burada Azərbaycan dili üzrə təhsil alan çinli tələbələr ilə görüş zamanı Azərbaycanla Çin arasında əlaqələrin genişlənməsində gənclərin, o cümlədən iki ölkənin təhsil sistemində bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrin rolu qeyd edilib. Bu baxımdan Azərbaycan mədəniyyətini öyrənib tədqiq və təbliğ etməyə maraqlı olan Pekin Xarici Dillər Universitetindəki Azərbaycan dili kafedrasının fəaliyyətinin, universitetdə Azərbaycan dili üzrə kadrların hazırlanmasının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, universitetin tədris proqramına Azərbaycan dili ilə yanaşı, Azərbaycan tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı fənləri də daxildir.
Heydər Əliyev Fondu ilə Pekin Xarici Dillər Universiteti arasında 10 ilə yaxın davam edən əməkdaşlıq çərçivəsində bir sıra layihələrin həyata keçirildiyi, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü və dəstəyi ilə 2019-cu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin nəzdində (UNEC) distant Çin dili kurslarının təşkil olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı Heydər Əliyev Fondu ilə Pekin Xarici Dillər Universiteti arasında bu il ərzində anlaşma memorandumunun imzalanması barədə qərar qəbul edilib.
Daha sonra universitetin Azərbaycan dili kafedrası ilə tanışlıq olub. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva kafedranın fəaliyyətinin genişləndirilməsi ilə bağlı nəzərdə tutulan tədbirləri diqqətə çatdırıb. Heydər Əliyev Fondunun müxtəlif sahələr, o cümlədən Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılması üzrə nəşrlərinin Çin dilində çap olunmasının vacibliyi qeyd edilib.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила Пекинский университет иностранных языков.
B ходе встречи с проректором университета Гао Гангом и китайскими студентами, изучающими в этом вузе азербайджанский язык, была отмечена роль молодежи в расширении связей между Азербайджаном и Китаем, в том числе проектов, реализуемых в этом направлении в системе образования двух стран. В этой связи было отмечено значение деятельности кафедры азербайджанского языка Пекинского университета иностранных языков, нацеленной на изучение, исследование и пропаганду азербайджанской культуры, подготовку специалистов по азербайджанскому языку в университете. Было отмечено, что в учебную программу университета, наряду с азербайджанским языком, включены предметы по истории, культуре и литературе Азербайджана.
Было доведено до внимания, что в рамках почти десятилетнего сотрудничества Фонда Гейдара Алиева с Пекинским университетом иностранных языков реализован ряд проектов. С 2019 года по инициативе и при поддержке вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) организованы дистанционные курсы китайского языка.
В ходе встречи было принято решение о подписании в этом году Меморандума о взаимопонимании между Фондом Гейдара Алиева и Пекинским университетом иностранных языков.
Затем состоялось знакомство с кафедрой азербайджанского языка университета. Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева рассказала о запланированных мерах по расширению деятельности кафедры. Была отмечена важность публикации на китайском языке изданий Фонда Гейдара Алиева по различным областям, в том числе в сфере пропаганды азербайджанской культуры.