Mayın 2-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva ailə üzvləri ilə birlikdə Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində Naxçıvanın zəngin tarixi-mədəni irsi, unikal memarlıq abidələri, sosial-tibbi reabilitasiya müəssisələri və təbii gözəllikləri ilə yaxından tanışlıq olub.
Səfər Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərindəki abidəsinin önünə gül dəstəsinin qoyulması ilə başlayıb. Ardınca onlar Heydər Əliyev Muzeyini ziyarət edərək dahi şəxsiyyətin həyat yolunu, siyasi irsini və dövlətçilik fəaliyyətini əks etdirən zəngin eksponatlarla tanış olublar.
Daha sonra Naxçıvanın memarlıq incilərindən olan Möminə Xatun türbəsi və Naxçıvan Xan Sarayı ziyarət edilib, “Əcəmi” seyrəngahında yerləşən açıq səma altındakı muzeyin eksponatlarına baxış keçirilib, xanlıqlar dövrünə aid zəngin maddi-mədəni irs nümunələri ilə tanışlıq olub.
Proqram çərçivəsində Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və ailə üzvləri Naxçıvan şəhərində sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün fəaliyyət göstərən Naxçıvan Uşaq Bərpa Mərkəzinə baş çəkiblər. Onlar burada mərkəzin müxtəlif bölmələri ilə tanış olaraq tibbi reabilitasiya və uşaqlara göstərilən xidmətlərlə yerində maraqlanıblar.
Leyla Əliyeva tərəfindən Uşaq Bərpa Mərkəzinə ayaq və əl reabilitasiyası üçün müxtəlif avadanlıqlar, o cümlədən “Robotic” reabilitasiya əlcəkləri, həmçinin miostimulyasiya və infraqırmızı terapiya cihazları hədiyyə olunub.
Günün sonunda Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Naxçıvan şəhərindəki Heydər Əliyev Sarayında “Tağıyev:Neft” bədii filminin təqdimat mərasimi olub.
Qeyd edək ki, Bakı Media Mərkəzinin istehsalı olan “Tağıyev: Neft” filmi dahi xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyat hekayəsinə həsr olunan “Tağıyev” filminin birinci hissəsidir.

Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA Public Union, and Arzu Aliyeva, Head of the Baku Media Center, along with their family members, visited the Nakhchivan Autonomous Republic on Friday.
They familiarized themselves with rich historical and cultural heritage of Nakhchivan, unique architectural monuments located there, medical and social rehabilitation facilities, and natural scenes.
They first put flowers at the monument of Azerbaijan’s National Leader Heydar Aliyev, also visiting the Heydar Aliyev Museum, where they viewed the rare exponents, reflecting the life path, political legacy, and public activities of the genius personality.
The program also included visits to one of the architectural pearls of Nakhchivan - the Momina Khatun Tomb, the Nakhchivan Khan’s Palace, open-air museum at the “Ajami” park, showcasing the artifacts from the khanate era.
Leyla Aliyeva, Arzu Aliyeva and the family members also visited the Nakhchivan Children’s Rehabilitation Center for the children’s with disabilities. They examined the various departments of the center, inquiring about medical rehabilitation process and services provided to the children.
Leyla Aliyeva donated various equipment for foot and hand rehabilitation to the Children's Rehabilitation Center, including "Robotic" rehabilitation gloves, as well as miostimulation and infrared light therapy devices.
The same day, the Heydar Aliyev Palace in Nakhchivan hosted the screening of the feature film “Taghiyev: Oil” Part I, organized by the Ministry of Culture of the Nakhchivan AR.
Produced by the Baku Media Center, the feature film “Taghiyev: Oil” chronicles the life and philanthropic efforts of the notable Haji Zeynalabdin Taghiyev.