Mayın 2-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva ailə üzvləri ilə birlikdə Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində Naxçıvanın zəngin tarixi-mədəni irsi, unikal memarlıq abidələri, sosial-tibbi reabilitasiya müəssisələri və təbii gözəllikləri ilə yaxından tanışlıq olub.
Səfər Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərindəki abidəsinin önünə gül dəstəsinin qoyulması ilə başlayıb. Ardınca onlar Heydər Əliyev Muzeyini ziyarət edərək dahi şəxsiyyətin həyat yolunu, siyasi irsini və dövlətçilik fəaliyyətini əks etdirən zəngin eksponatlarla tanış olublar.
Daha sonra Naxçıvanın memarlıq incilərindən olan Möminə Xatun türbəsi və Naxçıvan Xan Sarayı ziyarət edilib, “Əcəmi” seyrəngahında yerləşən açıq səma altındakı muzeyin eksponatlarına baxış keçirilib, xanlıqlar dövrünə aid zəngin maddi-mədəni irs nümunələri ilə tanışlıq olub.
Proqram çərçivəsində Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və ailə üzvləri Naxçıvan şəhərində sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün fəaliyyət göstərən Naxçıvan Uşaq Bərpa Mərkəzinə baş çəkiblər. Onlar burada mərkəzin müxtəlif bölmələri ilə tanış olaraq tibbi reabilitasiya və uşaqlara göstərilən xidmətlərlə yerində maraqlanıblar.
Leyla Əliyeva tərəfindən Uşaq Bərpa Mərkəzinə ayaq və əl reabilitasiyası üçün müxtəlif avadanlıqlar, o cümlədən “Robotic” reabilitasiya əlcəkləri, həmçinin miostimulyasiya və infraqırmızı terapiya cihazları hədiyyə olunub.
Günün sonunda Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Naxçıvan şəhərindəki Heydər Əliyev Sarayında “Tağıyev:Neft” bədii filminin təqdimat mərasimi olub.
Qeyd edək ki, Bakı Media Mərkəzinin istehsalı olan “Tağıyev: Neft” filmi dahi xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyat hekayəsinə həsr olunan “Tağıyev” filminin birinci hissəsidir.

2 мая вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева и руководитель Баку Медиа Центра Арзу Алиева вместе с членами своих семей посетили Нахчыванскую Автономную Республику.
В ходе поездки они ознакомились с богатым историко-культурным наследием Нахчывана, уникальными архитектурными памятниками, социальными и лечебно-реабилитационными учреждениями, красотой этого древнего края.
Поездка началась с возложения цветов к памятнику общенациональному лидеру азербайджанского народа Гейдару Алиеву в городе Нахчыван. Затем они посетили Музей Гейдара Алиева и ознакомились с экспонатами богатого музейного фонда, отражающими жизненный путь, политическое наследие и государственную деятельность великой личности.
Затем были посещены архитектурные жемчужины Нахчывана – гробница Момине Хатун и дворец нахчыванских ханов, осмотрены экспонаты музея под открытым небом, расположенного в парке «Аджеми», уникальные образцы материально-культурного наследия периода ханства.
В рамках программы Лейла Алиева, Арзу Алиева и члены семьи посетили Нахчыванский детский реабилитационный центр, который функционирует для детей с ограниченными возможностями в городе Нахчыван. Здесь они ознакомились с различными отделениями центра, поинтересовались медицинской реабилитацией и услугами, предоставляемыми детям.
Лейла Алиева передала в дар Детскому реабилитационному центру различное оборудование для реабилитации суставов, в том числе реабилитационные перчатки Robotic, а также аппараты для миостимуляции и инфракрасной терапии.
В завершение дня Министерство культуры Нахчыванской Автономной Республики организовало во Дворце Гейдара Алиева в городе Нахчыван презентацию художественного фильма «Тагиев: Нефть».
Отметим, что фильм «Тагиев: Нефть», снятый Баку Медиа Центром, является первой частью фильма «Тагиев» о жизни великого мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева.