Mayın 4-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Xalq yazıçısı, Dövlət mükafatı laureatı, tanınmış ictimai xadim Maqsud İbrahimbəyovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilmiş yaradıcılıq gecəsi keçirilib.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov, mədəniyyət naziri Adil Kərimli və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Maqsud İbrahimbəyovun zəngin yaradıcılıq irsindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar Maqsud İbrahimbəyovla bağlı xatirələrini bölüşüb. O, görkəmli sənətkarla uzun illər davam edən dostluğundan söz açaraq bildirib ki, Maqsud İbrahimbəyov təkcə istedadlı yazıçı və dramaturq deyil, həm də dərin intellektə və güclü yumora malik bir insan olub.
Xalq yazıçısı çıxışında Maqsud İbrahimbəyovun özünəməxsus yumor hissindən danışaraq, onun zarafatlarının hər zaman düşündürücü və incə məna daşıdığını bildirib.
Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu çıxışında Maqsud İbrahimbəyovu qeyri-adi yumor hissinə və incə zarafatlara sahib bir şəxsiyyət kimi xatırladığını qeyd edib. Polad Bülbüloğlu Maqsud İbrahimbəyovla dostluq dövründə onun ssenaristi olduğu filmlərinə, tamaşalarına musiqi bəstələdiyini bildirərək deyib: “Bu, sadə dostluq deyil, deyərdim ki, yaradıcılıq dostluğudur. Maqsud həmişə iradəli və məqsədyönlü idi, eyni zamanda o, zarafatları ilə bizi həmişə güldürərdi”.
Onun sözlərinə görə, Maqsud İbrahimbəyovun zarafatları və aforizmləri indiyə qədər yaşayır, dilə gətirilir.
Rusiyanın TASS informasiya agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusman çıxışında bildirib ki, Maqsud İbrahimbəyovun şəxsiyyətinin miqyası, intellekti və insani cazibəsi onun yaradıcılığını da üstələyirdi. O, Maqsudu dövrünü müşahidə edən, dərin düşüncəli və tamamilə qərəzsiz bir şəxs kimi xarakterizə edib. M.Qusman, həmçinin vurğulayıb ki, İbrahimbəyov güclü yumor hissinə malik, insanlarla asanlıqla ünsiyyət quran biri olub.
Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli Maqsud İbrahimbəyovun çox qürurlu bir insan olduğunu bildirib. O, yazıçı ilə uzun illərə dayanan dostluğundan söz açaraq, M.İbrahimbəyovun yüksək mənəvi dəyərlərə sahib, zəngin intellektə malik və cəmiyyətə böyük töhfələr vermiş bir şəxsiyyət olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin yazıçının ssenari müəllifi olduğu filmlərdən seçilmiş fraqmentlər təqdim olunub.
Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Anna İbrahimbəyova gecənin yüksək səviyyədə təşkilinə görə Heydər Əliyev Fonduna, Mədəniyyət Nazirliyinə və Beynəlxalq Muğam Mərkəzinə dərin təşəkkürünü bildirib.
Çıxışlardan sonra Maqsud İbrahimbəyovun “Püstə ağacı” əsəri əsasında hazırlanmış və Vaqif Əsədovun rejissoru olduğu eyniadlı monotamaşanın nümayişi olub.
Qeyd edək ki, Maqsud İbrahimbəyovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilmiş yaradıcılıq gecəsi Prezident İlham Əliyevin 2025-ci il 13 fevral tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunub.

A creative night dedicated to the 90th anniversary of the birth of the prominent Azerbaijani literary figure, People's Writer, State Prize laureate, and renowned public figure Magsud Ibrahimbeyov was held on May 4 at the International Mugham Center.
The event was attended by Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Anar Alakbarov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Adil Karimli, Minister of Culture, and other official figures.
The event commenced with a video showcasing the rich creative legacy of Magsud Ibrahimbeyov.
During the event, Anar, Chairman of the Union of Azerbaijani Writers and People's Writer, shared his memories of Magsud Ibrahimbeyov, recalling their enduring friendship. He described Ibrahimbeyov not only as a talented writer and playwright but also as a person with deep intellect and a keen sense of humor. Anar emphasized that Ibrahimbeyov’s humor was always thought-provoking, with subtle meanings embedded in his jokes.
Polad Bulbuloglu, Chairman of the Culture Committee of the Milli Majliss and People's Artist, also spoke about Ibrahimbeyov’s remarkable sense of humor and his unique jokes. He shared that, during their collaboration, he had composed music for films and plays for which Ibrahimbeyov had written the screenplay, describing their friendship as a creative partnership. “Masud was always determined and purposeful, but at the same time, he made us laugh with his jokes,” Bulbuloglu added.
Mikhail Gusman, First Deputy Director-General of the Russian TASS news agency, highlighted that Maqsud Ibrahimbeyov’s personality, intellect, and charisma surpassed even his creative work. He admired Ibrahimbeyov’s deep thoughtfulness and impartiality in observing his era, along with his strong sense of humor and ease of communication with others.
Farhad Badalbayli, Rector of the Baku Academy of Music and People's Artist, reflected on Ibrahimbeyov’s moral integrity, intellect, and immense contribution to society, praising their long-lasting friendship.
The event also featured selected excerpts from films for which Ibrahimbeyov wrote the screenplays.
Anna Ibrahimbeyova, Director of the Magsud Ibrahimbeyov Creativity Center, expressed her sincere gratitude to the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture, and the International Mugham Center for organizing the event at such a high level.
The evening concluded with a performance of the mono-play Pistachio Tree, based on Ibrahimbeyov’s work and directed by Vagif Asadov.
The creative night was organized in accordance with the Decree of President Ilham Aliyev, dated February 13, 2025, to commemorate the 90th anniversary of Maqsud Ibrahimbeyov’s birth.