Mayın 4-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Xalq yazıçısı, Dövlət mükafatı laureatı, tanınmış ictimai xadim Maqsud İbrahimbəyovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilmiş yaradıcılıq gecəsi keçirilib.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov, mədəniyyət naziri Adil Kərimli və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə Maqsud İbrahimbəyovun zəngin yaradıcılıq irsindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar Maqsud İbrahimbəyovla bağlı xatirələrini bölüşüb. O, görkəmli sənətkarla uzun illər davam edən dostluğundan söz açaraq bildirib ki, Maqsud İbrahimbəyov təkcə istedadlı yazıçı və dramaturq deyil, həm də dərin intellektə və güclü yumora malik bir insan olub.
Xalq yazıçısı çıxışında Maqsud İbrahimbəyovun özünəməxsus yumor hissindən danışaraq, onun zarafatlarının hər zaman düşündürücü və incə məna daşıdığını bildirib.
Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu çıxışında Maqsud İbrahimbəyovu qeyri-adi yumor hissinə və incə zarafatlara sahib bir şəxsiyyət kimi xatırladığını qeyd edib. Polad Bülbüloğlu Maqsud İbrahimbəyovla dostluq dövründə onun ssenaristi olduğu filmlərinə, tamaşalarına musiqi bəstələdiyini bildirərək deyib: “Bu, sadə dostluq deyil, deyərdim ki, yaradıcılıq dostluğudur. Maqsud həmişə iradəli və məqsədyönlü idi, eyni zamanda o, zarafatları ilə bizi həmişə güldürərdi”.
Onun sözlərinə görə, Maqsud İbrahimbəyovun zarafatları və aforizmləri indiyə qədər yaşayır, dilə gətirilir.
Rusiyanın TASS informasiya agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusman çıxışında bildirib ki, Maqsud İbrahimbəyovun şəxsiyyətinin miqyası, intellekti və insani cazibəsi onun yaradıcılığını da üstələyirdi. O, Maqsudu dövrünü müşahidə edən, dərin düşüncəli və tamamilə qərəzsiz bir şəxs kimi xarakterizə edib. M.Qusman, həmçinin vurğulayıb ki, İbrahimbəyov güclü yumor hissinə malik, insanlarla asanlıqla ünsiyyət quran biri olub.
Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli Maqsud İbrahimbəyovun çox qürurlu bir insan olduğunu bildirib. O, yazıçı ilə uzun illərə dayanan dostluğundan söz açaraq, M.İbrahimbəyovun yüksək mənəvi dəyərlərə sahib, zəngin intellektə malik və cəmiyyətə böyük töhfələr vermiş bir şəxsiyyət olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin yazıçının ssenari müəllifi olduğu filmlərdən seçilmiş fraqmentlər təqdim olunub.
Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Anna İbrahimbəyova gecənin yüksək səviyyədə təşkilinə görə Heydər Əliyev Fonduna, Mədəniyyət Nazirliyinə və Beynəlxalq Muğam Mərkəzinə dərin təşəkkürünü bildirib.
Çıxışlardan sonra Maqsud İbrahimbəyovun “Püstə ağacı” əsəri əsasında hazırlanmış və Vaqif Əsədovun rejissoru olduğu eyniadlı monotamaşanın nümayişi olub.
Qeyd edək ki, Maqsud İbrahimbəyovun anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilmiş yaradıcılıq gecəsi Prezident İlham Əliyevin 2025-ci il 13 fevral tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunub.

В Международном Центре мугама состоялся творческий вечер, посвященный Максуду Ибрагимбекову
4 мая в Международном Центре мугама состоялся творческий вечер, посвященный 90-летию со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской литературы, народного писателя, лауреата Государственной премии, известного общественного деятеля Максуда Ибрагимбекова.
В мероприятии приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, помощник Президента Азербайджанской Республики Анар Алакбаров, министр культуры Адиль Керимли и другие официальные лица.
Сначала был продемонстрирован видеоролик, повествующий о богатом творческом наследии Максудa Ибрагимбекова.
Председатель Союза писателей Азербайджана, народный писатель Анар в своем выступлении поделился воспоминаниями о Максуде Ибрагимбекове. Он рассказал о многолетней дружбе с выдающимся писателем, подчеркнув, что Максуд Ибрагимбеков был не только талантливым писателем и драматургом, но весьма эрудированным человеком с прекрасным чувством юмора.
Народный писатель отметил, что юмор Максуда Ибрагимбекова всегда отличался тонкостью и глубоким смыслом.
Председатель Комитета по культуре Милли Меджлиса, народный артист Полад Бюльбюльоглу в своем выступлении отметил, что Максуд Ибрагимбеков обладал искрометным юмором, его шутки всегда отличались утонченностью. Он рассказал, что за годы дружбы с писателем написал музыку к фильмам и спектаклям, сценарии к которым принадлежали перу Максуда Ибрагимбекова. «Это была не просто дружба, а, я бы сказал, творческая дружба. Максуд был волевым и целеустремленным, и, в то же время, всегда мог рассмешить нас хорошей шуткой», - отметил он.
По словам П. Бюльбюльоглу, афоризмы и шутки Максуда Ибрагимбекова до сих пор передаются из уст в уста.
Первый заместитель генерального директора российского Информационного агентства ТАСС Михаил Гусман в своей речи подчеркнул, что масштаб личности, интеллект и человеческое обаяние Максуда Ибрагимбекова превосходили даже его творчество. Он охарактеризовал писателя как глубокого мыслителя, пристального наблюдателя своей эпохи и абсолютно беспристрастного человека. М. Гусман также отметил, что Максуд Ибрагимбеков обладал ярким чувством юмора и легко находил общий язык с людьми.
Ректор Бакинской музыкальной академии имени Узеира Гаджибейли, народный артист Фархад Бадалбейли в своем выступлении отметил, что Максуд Ибрагимбеков был очень гордым и достойным человеком. Рассказав о многолетней дружбе с писателем, он сказал, что Максуд Ибрагимбеков был наделен высокими нравственными качествами, большим интеллектом и был личностью, внесшей значительный вклад в общественную жизнь.
На вечере были показаны фрагменты из фильмов, сценарии к которым написал Максуд Ибрагимбеков.
Директор Центра творчества Максуда Ибрагимбекова Анна Ибрагимбекова выразила глубокую благодарность Фонду Гейдара Алиева, Министерству культуры и Международному Центру мугама за организацию вечера на высоком уровне.
После выступлений состоялся показ моноспектакля «Фисташковое дерево» по одноименному произведению Максуда Ибрагимбекова в постановке режиссера Вагифа Асадова.
Отметим, что вечер, посвященный 90-летию Максуда Ибрагимбекова, был организован в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 13 февраля 2025 года.