Görüşdə gənclərlə iş sahəsində bir sıra birgə təşəbbüslər, cari və perspektiv layihələr müzakirə edilib.
Leyla Əliyeva görüş iştirakçılarını və onların təmsil etdikləri təşkilatları Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinin xətti ilə keçirilən beynəlxalq layihələrə fəal qoşulmağa dəvət edib. Görüşdə qeyd olunub ki, Azərbaycan Prezidenti yanında yaradılmış Gənclər Fondu həm hüquqi, həm də fiziki şəxslərə qrantlar ayırır. Leyla Əliyeva əcnəbilər üçün ayrıca kateqoriyalı qrantların nəzərdə tutulduğunu söyləyib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanla bağlı layihələrin maliyyə dəstəyi almaq şansı daha yüksəkdir.
Rusiyanın Gənclər və Uşaq Birlikləri Milli Şurasının sədri Qriqori Petuşkov RAGB-la əməkdaşlığın davam etdirilməsinə və qarşılıqlı fəaliyyətin genişləndirilməsinə böyük maraq göstərildiyini bildirib. O, III Rusiya-Azərbaycan Gənclər Forumunun 2013-cü ildə Rusiyada keçirilməsinə, RAGB-ın Milli Şuranın digər üzv təşkilatları ilə əməkdaşlığının inkişafına, iki ölkənin mədəniyyət, idman və təhsil layihələrində gənclərin geniş iştirakına hər iki tərəfin maraq göstərdiyini söyləyib.
Görüşdə Rusiya Gəncləri İctimai Palatasının üzvü Aleksey Karpenko ilə Rusiyanın tanınmış yazıçı və şairlərinin kitablarının Azərbaycan məktəblərində, Azərbaycanın tanınmış yazıçı və şairlərinin kitablarının Rusiya məktəblərində yayılması üzrə layihənin bərpa edilməsi barədə razılaşma əldə olunub. A.Karpenko Leyla Əliyevanı bu ilin avqustunda Avstriyanın Alpbax şəhərində keçiriləcək Avropa Forumuna dəvət edib.
Leyla Əliyeva kitab mübadiləsi ideyasını dəstəklədiyini bildirib. O, belə layihələrin daim həyata keçirilməli olduğunu qeyd edib. Uşaq yazıçılarının həvəsləndirilməsinin, kitabların müxtəlif dillərə tərcümə olunmasının və iki ölkənin yazıçılarının görüşlərinin təşkil edilməsinin əhəmiyyətli olduğunu vurğulayan Leyla Əliyeva bildirib ki, Azərbaycan tərəfi Rusiyanın məktəb və universitetlərinə ədəbiyyat, o cümlədən Nizami, Füzuli, Səməd Vurğun və başqa Azərbaycan yazıçı və şairlərinin əsərlərindən ibarət məcmuələri təqdim etməyə hazırdır.
Gənclərin İşləri üzrə Federal Agentliyin (GİFA) rəhbəri Sergey Belokonev gənclərlə iş sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsinin önəmindən söz açıb. O bildirib ki, belə layihələrdən biri Azərbaycan ərazisindən də keçəcək avtoyürüş olacaq. S.Belokonev bu yürüşün ən qısa vaxtda təşkil ediləcəyini söyləyib. Bundan əlavə, GİFA-nın təşkil etdiyi beynəlxalq layihələrdə Azərbaycan gənclərinin iştirakı ilə bağlı ilkin razılıq da əldə olunub. Görüşün sonunda S.Belokonev iki ölkənin ərazisində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan birgə tədbirlər planının işləyib hazırlanmasını və təsdiq olunmasını təklif edib.
“Sodrujestvo” Beynəlxalq Gənclər İctimai Təşkilatının (BGİT) icraçı direktoru Maqomed Əliyev RAGB, Azərbaycanın Gənclər və İdman Nazirliyi və ictimai qurumları ilə əməkdaşlıq haqda danışıb. O, bildirib ki, Azərbaycan gəncləri “Sodrujestvo”nun bütün tədbirlərində bilavasitə və çox fəal iştirak edir, bu və ya digər istiqamətdə işin yekunlarına dair əla nəticələr nümayiş etdirirlər. M.Əliyev artıq həyata keçirilmiş layihə və proqramlar arasında MDB ölkələrinin gənc deputatları və liderləri üçün AŞPA sessiyaları çərçivəsində silsilə seminarları, MDB Parlamentlərarası Assambleyasının sessiyası çərçivəsində seminarı, ”Tələbə baharı” Beynəlxalq Festivalını (onun keçirilməsi ənənəsini Azərbaycan bərpa edib), “Birlik gəncləri günləri” Beynəlxalq Forumunu, ”Gənc nəsil - sərhədsiz həyat” Humanitar Forumunu, “Seliger” Forumu çərçivəsində “Biz MDB-nin gələcəyiyik!” Gənclər növbəsini, Birliyin gənclər sessiyalarını və s. qeyd edib.
M.Əliyev bu il “Sodrujestvo”nun və onun Azərbaycandakı milli bölməsinin dövlət hakimiyyəti orqanlarının dəstəyi ilə, RAGB və digər ictimai təşkilatlarla əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirəcəyi layihələrdən də danışıb. Onların arasında təhsil sahəsində “Blits Sodrujestvo” silsilə seminarları, Birlik ölkələrinin ictimai diplomatik korpusu, “Sodrujestvo” Beynəlxalq Xristian və Müsəlman Gənclər Forumu, “Sodrujestvo”nun gənc bloqqerlərinin dağ məktəbi, “Birlik gəncləri günləri” Beynəlxalq Forumu, “Sodrujestvo qəhrəmanları” forumu kimi layihələr var. Bundan əlavə, KİV-lər sahəsində əməkdaşlıq da təklif olunub.
M.Əliyev gənclərin təşəbbüslərini fəal surətdə dəstəklədiyinə görə Azərbaycana minnətdarlığını bildirib. O, martın 9-da Azərbaycana gələcəyini bildirib. Həmin günlər Azərbaycanda “Sodrujestvo” BGİT və onun Azərbaycandakı milli bölməsi ilə “Blits Sodrujestvo. Bakı” mövzusunda təhsil seminarı keçiriləcək.
Görüşün sonunda Leyla Əliyeva mayın 13-də Bakıda “Yer kürəsi uşaqların gözü ilə” fotoşəkil festivalının keçiriləcəyini tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. O, Rusiya gənclərini festivala dəvət edib.
Azərbaycanda incəsənət sahəsində layihələrin həyata keçirilməsinə maraq göstərildiyini qey edən Leyla Əliyeva Bakıdakı Heydər Əliyev Mərkəzində müxtəlif tədbirlərin, o cümlədən rəsm və foto sərgilərinin təşkil edilməsi üçün hər cür şəraitin yaradıldığını söyləyib. O, Moskvanın ən iri muzey-sərgi komplekslərindən biri olan “Multimedia Art Muzey”də təşkil edilən “Bakıya uçuş” sərgisindən də söz açıb, hər gün sərgiyə 2 minədək adamın gəldiyini bildirib.

В ходе встречи были обсуждены ряд совместных инициатив, текущие и перспективные совместные проекты в области работы с молодежью.
Лейла Алиева пригласила участников встречи и их организации к активному участию в международных проектах, проводимых по линии Министерства молодежи и спорта Азербайджана. Также было отмечено, что созданный при Президенте Азербайджана Фонд молодежи выделяет гранты как физическим, так и юридическим лицам. Лейла ханум подчеркнула, что для иностранцев существует отдельная категория грантов, и проекты, связанные с Азербайджаном, имеют больше шансов получить финансовую поддержку.
Председатель Национального Совета молодежных и детских объединений России Григорий Петушков подтвердил высокую заинтересованность в продолжении сотрудничества с АМОР и расширении взаимодействия. Был отмечен двусторонний интерес к проведению 3-го Российско-Азербайджанского молодёжного форума в 2013 году в России, развитию сотрудничества АМОР с другими членскими организациями Национального Совета, широкому участию молодёжи в культурных, спортивных и образовательных проектах двух стран.
В ходе встречи с членом Молодежной общественной палаты России Алексеем Карпенко была достигнута договоренность о возобновлении проекта по распространению книг известных российских писателей в школах Азербайджана и известных азербайджанских писателей и поэтов - в российских школах. Алексей Карпенко пригласил Лейлу ханум Алиеву принять участие в Европейском форуме в австрийском городе Альпбах в августе этого года.
Лейла Алиева поддержала идею обмена книгами и добавила, что такие проекты нужно проводить на постоянной основе. Необходимо поощрять детских писателей, переводить книги на различные языки и проводить встречи писателей двух стран, отметила она. «Наша сторона готова предоставить литературу в школы и университеты России, сборники произведений Низами, Физули, Самеда Вургуна и других азербайджанских писателей и поэтов», - сказала Лейла ханум Алиева.
Руководитель Федерального агентства по делам молодежи России Сергей Белоконев в ходе встречи выразил заинтересованность в реализации совместных проектов в области работы с молодежью. Одним из таких проектов в самое ближайшее время станет организация и проведение автопробега, который в том числе пройдет по территории Азербайджана. Также была достигнута предварительная договоренность об участии молодежи Азербайджана в международных проектах, организуемых Федеральным агентством по делам молодежи России. В завершении встречи С.Белоконев предложил разработать и утвердить план совместных мероприятий, которые могут быть реализованы на территории двух стран.
Исполнительный директор Международной молодёжной общественной организации «Содружество» Магомед Алиев подвел итоги сотрудничества с АМОР, Министерством молодежи и спорта Азербайджана и общественными организациями Азербайджана. Он отметил, что во всех мероприятиях «Содружества» молодежь Азербайджана принимает самое непосредственное и активное участие и показывает отличные результаты по итогам работы в том или ином направлении. Среди уже реализованных проектов и программ он отметил серию семинаров для молодых парламентариев и молодежных лидеров СНГ в рамках сессий ПАСЕ, семинар для молодых парламентариев и молодежных лидеров СНГ в рамках сессий МПА СНГ, Международный фестиваль «Студенческая весна», традицию проведения которого возобновил Азербайджан, Международный форум «Дни молодежи Содружества», Гуманитарный форум «Молодое поколение - жизнь без границ», смену в рамках Форума «Селигер»- «Мы-будущее СНГ!», Молодежные сессий Содружества и др.
М.Алиев более подробно рассказал о проектах, которые «Содружество» в этом году будет проводить с национальным отделением организации в Азербайджане и в сотрудничестве с АМОР и другими общественными организациями при поддержке органов государственной власти. Среди них серия образовательных семинаров «Блиц Содружество», общественный дипломатический корпус Содружества, Международный молодежный христианско-мусульманский форум «Содружество», Горная школа молодых блогеров «Содружество», Международный форум «Дни молодежи Содружества», Молодежная сессия «Содружества», «Герои Содружества» и др. Также было предложено сотрудничать в области СМИ. Региональный информационный партнер Содружества – «Регион онлайн» готов предоставить свою платформу для реализации совместных идей в области информационной поддержки совместной деятельности.
М.Алиев поблагодарил Азербайджан за активную поддержку молодежных инициатив и сказал, что 9 марта посетит Азербайджан. В эти дни в Баку состоится образовательный семинар «Блиц Содружество. Баку», организованный ММОО «Содружество» и ее национальным отделением в Азербайджане.
В конце встречи Лейла Алиева сообщила, что 13 мая в Баку будет проходить фестиваль фотографий "Земля глазами детей", и пригласила российскую молодежь принять в нем участие.
Как отметила Лейла Алиева, в Азербайджане заинтересованы в проведении проектов в области искусства. В центре Гейдара Алиева в Баку созданы все условия для организация различных мероприятий, в том числе художественных и фотовыставок. Она рассказала о выставке «Полет в Баку», которая проходила в одном из крупнейших музейно-выставочных комплексов Москвы - Мультимедиа Арт Музее. Ежедневно выставку посещали около 2 тысяч человек.