İtaliyanın paytaxtı Romadakı məşhur “MAXXI” XXI Əsrin Milli İncəsənət Muzeyində MAMA “Ana təbiət” beynəlxalq incəsənət sərgisinin təqdimatı olub.
Sərginin açılışında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
MAMA “Ana təbiət” incəsənət layihəsi debütünü 2024-cü ilin noyabrında Bakıda keçirilən COP29 çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində edib. Sərgi iqlim dəyişiklikləri üzrə mesajı dünyaya yaymaq məqsədilə ilk olaraq Bəhreyndəki təqdimatla səyahətə başlayıb. Bəhreyndən sonra Romada təqdim edilən layihə müasir rəssamlar qrupunun heyrətamiz yaradıcılığının nümayişidir.
MAMA “Ana təbiət” beynəlxalq incəsənət layihəsi Azərbaycan da daxil olmaqla, 28 ölkədən - ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya, Braziliya, Cənubi Koreya, Gürcüstan, Hindistan, İspaniya, İsrail, Latviya, Pakistan, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və digərlərindən 55 fərqli sənətkarı bir araya gətirərək incəsənət vasitəsilə planetimizi gələcək nəsillər üçün qorumağa çağırır. Burada fərqli instalyasiya, rəsm və multimedia nümunələri vasitəsilə müasir dövrün ekoloji və sosial problemləri ilə səsləşən hekayələr təqdim edilir. Layihə bəşəriyyət və təbiət arasındakı zəngin və mürəkkəb münasibətləri ön plana çəkir. Ekspozisiyadakı hər bir incəsənət əsəri insanın təbiətlə dərin bağlılığına bir mesajdır. Həmin mesajın məqsədi Yer kürəsini təkcə ilham mənbəyi kimi deyil, həm də həyat üçün zəruri qidalandırıcı qüvvə kimi təqdim etməkdir.
Ekspozisiya dünya səyahəti zamanı insanla təbiət arasındakı ayrılmaz bağlılığı vurğulayır və ana fiqurunu həm mənəvi, həm də fiziki mənada həyatın əsas mənbəyi kimi ön plana çıxarır. Sərgi izləyiciləri təbiətə qarşı məsuliyyət, qayğı və ekoloji yenilənmənin zəruriliyi barədə düşünməyə dəvət edir.
MAMA “Ana təbiət” beynəlxalq incəsənət sərgisi Romanın “MAXXI” XXI Əsrin Milli İncəsənət Muzeyində mayın 14-dək davam edəcək.

В знаменитом Национальном музее искусств XXI века MAXXI в столице Италии Риме была представлена международная художественная выставка МАМА «Мать-природа».
В открытии выставки приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA (Международный диалог по защите окружающей среды) Лейла Алиева и Арзу Алиева.
Арт-проект MAMA «Мать-природа» дебютировал в Центре Гейдара Алиева в рамках COP29 в Баку в ноябре 2024 года. Выставка начала свое путешествие с целью доведения до мира месседжа об изменении климата и впервые была показана в Бахрейне. Проект, представленный после Бахрейна в Риме, является демонстрацией удивительного творчества группы современных художников.
Международный художественный проект МАМА «Мать-природа», объединяющий 55 художников из 28 стран, в том числе Азербайджана, США, Германии, Великобритании, Бразилии, Южной Кореи, Грузии, Индии, Испании, Израиля, Латвии, Пакистана, России, Турции, Украины и др., языком искусства призывает к защите нашей планеты для будущих поколений. На ней посредством различных инсталляций, картин и мультимедийных образцов представлены истории, которые перекликаются с экологическими и социальными проблемами современного мира. Проект подчеркивает насыщенные и сложные отношения между человечеством и природой. Каждое произведение искусства в экспозиции – это месседж о глубокой связи человека с природой. Цель этого месседжа – представить Землю не только как источник вдохновения, но и как необходимую питательную силу для жизни.
Выставка подчеркивает неразрывную связь человека с природой во время его кругосветного путешествия и выдвигает на первый план фигуру матери в качестве первоисточника как духовной, так и физической жизни. Она приглашает зрителей задуматься об ответственности за природу, необходимости заботиться о ней, важности экологического обновления.
Международная художественная выставка МАМА «Мать-природа» в Национальном музее искусств XXI века MAXXI продлится до 14 мая.