İtaliyanın paytaxtı Romadakı məşhur “MAXXI” XXI Əsrin Milli İncəsənət Muzeyində MAMA “Ana təbiət” beynəlxalq incəsənət sərgisinin təqdimatı olub.
Sərginin açılışında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
MAMA “Ana təbiət” incəsənət layihəsi debütünü 2024-cü ilin noyabrında Bakıda keçirilən COP29 çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində edib. Sərgi iqlim dəyişiklikləri üzrə mesajı dünyaya yaymaq məqsədilə ilk olaraq Bəhreyndəki təqdimatla səyahətə başlayıb. Bəhreyndən sonra Romada təqdim edilən layihə müasir rəssamlar qrupunun heyrətamiz yaradıcılığının nümayişidir.
MAMA “Ana təbiət” beynəlxalq incəsənət layihəsi Azərbaycan da daxil olmaqla, 28 ölkədən - ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya, Braziliya, Cənubi Koreya, Gürcüstan, Hindistan, İspaniya, İsrail, Latviya, Pakistan, Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və digərlərindən 55 fərqli sənətkarı bir araya gətirərək incəsənət vasitəsilə planetimizi gələcək nəsillər üçün qorumağa çağırır. Burada fərqli instalyasiya, rəsm və multimedia nümunələri vasitəsilə müasir dövrün ekoloji və sosial problemləri ilə səsləşən hekayələr təqdim edilir. Layihə bəşəriyyət və təbiət arasındakı zəngin və mürəkkəb münasibətləri ön plana çəkir. Ekspozisiyadakı hər bir incəsənət əsəri insanın təbiətlə dərin bağlılığına bir mesajdır. Həmin mesajın məqsədi Yer kürəsini təkcə ilham mənbəyi kimi deyil, həm də həyat üçün zəruri qidalandırıcı qüvvə kimi təqdim etməkdir.
Ekspozisiya dünya səyahəti zamanı insanla təbiət arasındakı ayrılmaz bağlılığı vurğulayır və ana fiqurunu həm mənəvi, həm də fiziki mənada həyatın əsas mənbəyi kimi ön plana çıxarır. Sərgi izləyiciləri təbiətə qarşı məsuliyyət, qayğı və ekoloji yenilənmənin zəruriliyi barədə düşünməyə dəvət edir.
MAMA “Ana təbiət” beynəlxalq incəsənət sərgisi Romanın “MAXXI” XXI Əsrin Milli İncəsənət Muzeyində mayın 14-dək davam edəcək.

The MAMA “Mother Nature” international art exhibition was presented at the renowned MAXXI – National Museum of 21st Century Arts in Rome, Italy.
The opening ceremony was attended by Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Union, Leyla Aliyeva, along with Arzu Aliyeva.
The MAMA “Mother Nature” art project debuted at the Heydar Aliyev Center in Baku in November 2024 as part of the COP29 event. With the aim of spreading messages about climate change globally, the exhibition began its journey in Bahrain before arriving in Rome, showcasing the stunning creativity of a group of contemporary artists.
Bringing together 55 artists from 28 countries – including the USA, Germany, the UK, Brazil, South Korea, Georgia, India, Spain, Israel, Latvia, Pakistan, Russia, Türkiye, Ukraine, and Azerbaijan – the exhibition uses art to call for the protection of the planet for future generations. Through installations, paintings, and multimedia works, it presents narratives that resonate with current ecological and social challenges. The project highlights the deep and complex relationship between humanity and nature. Each piece in the exhibition sends a powerful message about this bond, portraying Earth not only as a source of inspiration but also as a vital life-sustaining force.
The traveling exhibition emphasizes the inseparable connection between humans and nature, placing the maternal figure at the forefront as the spiritual and physical source of life. Visitors are invited to reflect on the importance of responsibility, care, and ecological renewal.
The MAMA “Mother Nature” international art exhibition will be on display at Rome’s MAXXI – National Museum of 21st Century Arts until May 14.