Aprelin 30-da Moskvada Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) təşkilatçılığı ilə bu ölkədə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı həkimlərin I Tibb Forumu keçirilib.
Azərbaycanın Səhiyyə, Gənclər və İdman nazirlikləri, İ.M.Seçenev adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə məqsəd Azərbaycan və Rusiya səhiyyəsinin bir çox sahələrinin nümayəndələri arasında sıx əməkdaşlığı inkişaf etdirmək, habelə tibb sahəsində gənc mütəxəssislərin Azərbaycanda işlə təmin edilməsi proqramının gerçəkləşdirilməsinə yardım göstərməkdir.
RAGB-ın idarə heyətinin üzvü Emin Hacıyev tədbiri açaraq, Birliyin bu layihəsinin əhəmiyyətindən danışıb, forumun keçirilməsinə dəstəyə görə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-ın sədri Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Sonra Azərbaycanda səhiyyə sahəsinin inkişaf mərhələlərini əks etdirən film nümayiş etdirilib.
Azərbaycanın səhiyyə naziri Oqtay Şirəliyev forumda çıxış edərək ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkədə səhiyyənin inkişafına, tibb kadrlarının yetişdirilməsinə və səhiyyə sahəsində təhsilin keyfiyyətinə həmişə qayğı ilə yanaşdığını xatırladıb. Hazırda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev respublikada səhiyyənin inkişafı istiqamətində səmərəli siyasəti uğurla davam etdirir. Dövlətimizin başçısının imzaladığı “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” sayəsində minlərlə gənc xaricdə, o cümlədən ən nüfuzlu ali tibb təhsili ocaqlarında elmin sirlərinə yiyələnir. “Son 10 ildə Azərbaycanda səhiyyə sahəsinə ayrılan büdcə vəsaitinin həcmi 11 dəfə artıb, 500-dən çox tibb müəssisəsi tikilib və yenidən qurulub. Əksəriyyəti bölgələrdə yerləşən bu müəssisələrin hamısı ən müasir avadanlıqla təchiz edilib. Azərbaycanda dövlət tibb müəssisələrində əhaliyə tibbi xidmətlər pulsuz həyata keçirilir. Səhiyyənin inkişafı sahəsində dövlət proqramları tibbin ən mürəkkəb sahələrini əhatə edir. Ölkəmizdə böyrək çatışmazlığı kimi ağır xəstəliyin, dünya səhiyyəsi üçün aktual problem olan diabet xəstəliyinin müalicəsini dövlət öz üzərinə götürüb. Azərbaycanda 180 min diabet xəstəsi bütün zəruri preparatları pulsuz əldə edə bilir”, - deyə nazir qeyd edib.
Oqtay Şirəliyev bugünkü tədbirdə məqsədin Azərbaycan və Rusiya tibb müəssisələri arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi, ən başlıcası yüksək ixtisaslı tibb kadrlarının hazırlanması işinin inkişafı olduğunu söyləyib.
Azərbaycan və Rusiya səhiyyələri arasında uzun illər davam edən sıx əməkdaşlıq münasibətlərindən danışan Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu isə bu günlərdə İ.M.Seçenev adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetində görkəmli oftalmoloq alim, Rusiyanın səhiyyə dairələrində böyük nüfuza malik bir şəxsiyyət - Zərifə Əliyevanın yubileyinin keçirildiyini xatırladıb, ötən il Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya Moskvada İ.M.Seçenev adına Birinci Dövlət Tibb Universitetinin fəxri professoru adının verildiyini yada salıb.
Səfir bildirib ki, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə RAGB-ın belə bir əhəmiyyətli forum keçirməsi mühüm hadisədir. “Bu gün Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında inkişaf yolu ilə irəliləyir. Son illər Azərbaycan çox mühüm beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edir. Bu tədbirlərə dünyanın hər yerindən qonaqlar qatılır. Həmin tədbirlərin Rusiya təmsilçiləri ilə hər görüşlərimdə onlar öz təəssüratlarını bölüşür, Azərbaycanın inkişafını vurğulayırlar. Əlbəttə, bütün bu islahatlar səhiyyə sahəsində də əks olunur. Bakıda və bölgələrdə müasir tibb müəssisələri fəaliyyət göstərir. Ancaq ən başlıcası isə bu müəssisələrdə çalışan bilikli və istedadlı, bacarıqlı həkimlərdir”, - deyə diplomat qeyd edib.
N.N.Bloxin adına Uşaq Onkologiyası və Gemotologiya Mərkəzinin direktoru, Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının (RTEA) akademiki, Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin prezidenti Məmməd Əliyev, RTEA-nın müxbir üzvü, İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə prorektoru Pyotr Litvitski, RTEA-nın akademiki, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Tibbi-Elmi Təhsil Mərkəzinin direktoru Yuri Belenkov çıxışlarında Azərbaycanda səhiyyə sahəsində keçirilən islahatlardan danışıb, Rusiya və Azərbaycan səhiyyələri arasında qarşılıqlı əlaqələrin dərin köklərə malik olduğunu diqqətə çatdırıblar.
Yüzdən çox gənc həkimin və 50-dən çox qonağın qatıldığı forum işini “Səhiyyə sahəsində dövlət proqramları”, “Cərrahiyyə və stomatologiya”, “Kadr siyasəti və müasir tibb avadanlığı”, “Ana və uşaqların mühafizəsi” mövzularında bölmə iclaslarında davam etdirib.

The first Medical Forum of the Azerbaijan Youth Organisation of Russia (AYOR) was held in Moscow, for Azerbaijani doctors working in Russia.
The principal reason for the forum, organised by the Ministries of Health, Youth and Sport of Azerbaijan, and the I.M.Sechenov First Moscow State Medical University was bolstering the close relationship across many medical spheres between health professionals of both countries. Another reason for the forum was arranging assistance and setting up programmes to help young medical professionals in their medical practice in Azerbaijan.
Mr Emin Gadjiev, a committee member of AYOR, opened the event with a speech in which he spoke of the significance of the event, and expressed his gratitude to the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation & Chair of AYOR, Mrs Leyla Aliyeva, for her support and organisation of the event.
There was then a film presentation which showed the levels to which health care has now risen in Azerbaijan.
The Health Minister of Azerbaijan, Mr Ogtai Shiraliev, opened his participation in the forum by saying that the renowned national leader of Azerbaijan, Mr Heydar Aliyev had always lavished care on the development of healthcare in the country, the formation of a community of health professionals, and the high quality of education among the nation’s health carers. In the present day, the Azerbaijani President, Mr Ilham Aliyev is continuing these policies very effectively, and raising the standards of healthcare in the republic. Thanks to a program undertaken by the government, entitled “The Governmental Program For The Education Of Azerbaijan’s Young People Overseas In The Period 2007-2015”, thousands of talented young Azerbaijanis now receive their education in the most prestigious foreign institutes. “For the past ten years, the volume of state budgetary finance allocated to healthcare in Azerbaijan has increased eleven-fold; more than 500 medical facilities have been constructed or rebuilt. All of these facilities – most of which are located in the country’s regions – are equipped with the very latest technology. Azerbaijan’s population can receive treatment free-of-charge in all of the nation’s medical facilities. The State’s programs for boosting medical care cover even the most complex of medical procedures and technologies. In Azerbaijan there are State medical programs dedicated to kidney failure and diabetes – which are among the world’s most serious medical problems, and which the State takes most seriously. 180,000 people in Azerbaijan who suffer from diabetes receive all their treatment and medications entirely free of charge.”
Mr Ogtai Shiraliev emphasised that the basis of the Medical Forum was to strengthen ties in medical matters between Azerbaijan and Russia – and, most importantly, to raise the level of medical education available to members of the health professions.
Going on to discuss the long-established traditions of cooperation between health professionals of both countries, Mr Polad Bülbülogu – Azerbaijan’s Ambassador to Moscow – went on to say that the anniversary had just been celebrated at the First Moscow State Medical University of a person – an ophthalmologist – who gained great authority amongst the Russian medical community, Zarifa Khanum Aliyeva. In the previous year the First Lady of Azerbaijan, and President of the Heydar Aliyeva Foundation, Mehriban Khanum Aliyeva was awarded with the title of Honarary Professor of this most prestigious university.
All of this goes to testify towards the great mutual respect and close cooperation of the medical professionals of both countries. The Ambassador laid emphasis on the great importance the forum held for AYOR, which is headed by the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Mrs Leyla Aliyeva. Mr Bülbülogu spoke as follows. “Nowadays Azerbaijan is heading towards the degree of development intended by the President of Azerbaijan, Mr Ilham Aliyev. Azerbaijan now holds a great number of extremely valuable international events, which are attended by prestigious guests from all over the world. During the meetings we have held with Russian representatives at these events they fill me with satisfaction, and underscore the development of Azerbaijan. All of these reforms, of course, are reflected in the sphere of medical care. Both in Baku and the country’s regions there are modern, well-equipped medical facilities. But the most important thing of all, is that these facilities are staffed by highly-trained, educated and talented medical professionals.
The Director of the Centre for Pediatric Oncology and Hematology, Dr N.N.Blokhin; Academician of the Russian Academy of Medical Sciences (RAMS), and President of the All-Russian Azerbaijani Congress Mammad Aliyev; corresponding member of the Academy of Medical Sciences, Vice-Rector for International Cooperation of the First Moscow State Medical University named after Sechenov Dr Peter Litvitskiy; Academician of Medical Sciences, director of the Medical Research and Education Centre of the Moscow State University Yuri Belenkov in their speeches spoke about the reforms in the health sector in Azerbaijan, saying that the relationship between the health structures of Russia and Azerbaijan enjoys deep roots.
The Forum – in which more than 100 young doctors and 50 other guests took part – continued its work during break-out sessions on topics such as “State policy in the sphere of health care”, “Surgery and Dentistry”, “Staffing Policy In Contemporary Medical Care” and “Medical Care For Mothers & Newborns”.