Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə iyunun 23-də “Gənc qızların təhsilinə dəstək” layihəsi iştirakçılarının məzun günü təşkil edilib.
Məzun günü 2021-ci ildə ali təhsil müəssisələrinə yüksək balla daxil olmuş “Hənifə Məlikova-Zərdabi adına qızların təhsilinə dəstək” təqaüd proqramı və “Sən tək deyilsən” layihəsi çərçivəsində “Gələcəyə əmin addımlarla” şəhid xanımlarının təhsilinə dəstək proqramı iştirakçılarının məzun olması, eləcə də onların əzmkarlığını, nailiyyətləri qeyd etmək məqsədilə keçirilib.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov, deputatlar və ictimaiyyət nümayəndələri, o cümlədən tələbələr iştirak ediblər.
Tədbir zamanı layihəyə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova diqqətə çatdırıb ki, bu təşəbbüs sosial və maddi çətinliklərlə üzləşən gənc qızlara reallığı göstərmək, onların həyatına işıq salmaq və gələcəklərinə inam yaratmaq məqsədindən irəli gəlir. Bu cəsarətli addım təhsilin gücünə və qadının inkişafına inamın bariz nümunəsidir. Təhsil alan gənc qızların qazandığı uğurlar gələcək nəsillərə nümunədir. Bu gün onların qazandığı uğurlar sabahın cəmiyyətini formalaşdıracaq. Bu yolda gələcəyimiz onların əlindədir.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qeyd edib ki, qızların, qadınların təhsilə cəlb olunması əhəmiyyətli məsələdir: “Müxtəlif tədqiqatların nəticələri anaların təhsilli olmasının gələcək nəslin daha savadlı, hazırlıqlı və sosial cəhətdən fəal formalaşmasında mühüm rol oynadığını təsdiqləyir. Qadınların təhsil sisteminin bütün pillələrində geniş təmsil olunması yalnız gender bərabərliyinə deyil, ümumilikdə cəmiyyətin intellektual və sosial inkişafına xidmət edir. Bu baxımdan, gənc qızların təhsilinə yönəlik layihələrin və təqaüd proqramlarının genişləndirilməsi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olmalıdır”.
Nazir, həmçinin vurğulayıb ki, belə təşəbbüslər xeyriyyəçilik ənənələrinin müasir dövrdə yenidən canlandırılmasına və cəmiyyətin sosial məsuliyyət hissinin güclənməsinə şərait yaradır. Cəmiyyətin inkişaf səviyyəsi onun qadın üzvlərinin intellektual və sosial inkişafından birbaşa asılıdır. Güclü qadınların mövcudluğu kişilərin zəifliyi deyil, əksinə, bütövlükdə cəmiyyətin güclənməsi deməkdir. Bu baxımdan, həm dövlət, həm də özəl sektorun əməkdaşlıq çərçivəsində təhsilə dəstək göstərməsi vacibdir.
Əlavə olaraq, nazir bu kimi layihələrin regionlarda yaşayan qızların təhsilə çıxış imkanlarını artırmaqla sosial bərabərsizliyin aradan qaldırılmasına da töhfə verəcəyini bildirib. O, təhsil sahəsində inklüzivliyin təmin olunmasının uzunmüddətli milli inkişaf strategiyasının əsas sütunlarından biri olduğunu qeyd edib.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov qeyd edib ki, Fondun təşkilatçılığı ilə reallaşdırılan “Gənc qızların təhsilinə dəstək” proqramı artıq dörd ildir ki, icra olunmaqdadır: “Bu müddət ərzində layihə çərçivəsində təxminən 350 sosial həssas qrupdan olan gənc qız ali təhsil müəssisələrində təhsil alma imkanı əldə edib. Əsas məqsəd sosial bərabərliyi təşviq etmək və aztəminatlı ailələrdən olan qızların ali təhsilə çıxışını genişləndirməkdir. Bu təşəbbüs gənc qadınların cəmiyyətə inteqrasiyasını və peşəkar inkişafını dəstəkləyir. Eyni zamanda, Fondun həyata keçirdiyi digər bir təşəbbüs – “Parla” təqaüd və inkişaf proqramına 2023–2025-ci illəri əhatə edən dövrdə ümumilikdə 1465 müraciət daxil olub, onlardan yalnız 100 nəfər proqramdan faydalanmaq imkanı qazanıb. Seçilənlər arasında 5 nəfər şəhid ailəsi üzvü, şəhid yoldaşıdır. Hazırda 14 nəfər proqram məzunu var və onlardan 4-ü artıq işlə təmin olunub”.
E.Nəsibov, həmçinin vurğulayıb ki, Fondun icra etdiyi bu cür sosialyönümlü təşəbbüslərdə özəl sektorun dəstəyi mühüm rol oynayır.
Sonra şəhid Elşad Həsənovun həyat yoldaşı Aksana Həsənova çıxış edərək “Sən tək deyilsən” layihəsi çərçivəsində “Gələcəyə əmin addımlarla” şəhid xanımlarının təhsilinə dəstək proqramının məzunu olduğunu vurğulayaraq göstərilən dəstəyə görə Dövlət Komitəsinə, həmçinin Elm və Təhsil Nazirliyinə minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə “Gənc qızların təhsilinə dəstək” layihəsi çərçivəsində məzun olan qızlar mükafatlandırılıb.

Государственный комитет по проблемам семьи, женщин и детей, Министерство науки и образования и Фонд развития образования совместно организовали 23 июня день выпускника для участников проекта «Поддержка образованию молодых девушек».
День выпускника был проведен c целью празднования выпуска участников стипендиальной программы «Поддержка образованию молодых девушек имени Ханифы Меликовой-Зардаби» и проекта «Ты не один», которые поступили в высшие учебные заведения, набрав высокие баллы в 2021 году, а также их целеустремленности и достижений.
В мероприятии приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, председатель Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, министр науки и образования Эмин Амруллаев, председатель правления Фонда развития образования Эльнур Насибов, депутаты и представители общественности, в том числе студенты.
В ходе мероприятия был показан видеоролик о проекте.
Председатель Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова отметила, что эта инициатива направлена на решение проблем девушек, столкнувшихся с трудностями социального и финансового характера, для того, чтобы подарить им надежду и вселить уверенность в будущем. Этот смелый шаг является ярким примером веры в силу образования и развития женщин. Успехи, достигнутые молодыми девушками, получающими образование, являются примером для будущих поколений. Их нынешние достижения сформируют завтрашнее общество. На этом пути наше будущее в их руках.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев отметил важность вовлечения девушек и женщин в образование: «Результаты различных исследований подтверждают, что образование матерей играет важную роль в формировании будущего поколения как более грамотного, подготовленного и социально активного. Широкое представительство женщин на всех уровнях системы образования служит не только гендерному равенству, но и интеллектуальному и социальному развитию общества в целом. В этой связи расширение проектов и стипендиальных программ, направленных на образование молодых девушек, должно стать одним из приоритетов государственной политики».
Министр также подчеркнул, что подобные инициативы создают условия для возрождения филантропических традиций и укрепления чувства социальной ответственности в обществе. Уровень развития общества напрямую зависит от интеллектуального и социального развития женщин. Наличие сильных женщин не означает слабость мужчин, а наоборот, укрепление общества в целом. В этой связи важно, чтобы и государственный, и частный секторы поддерживали образование в рамках сотрудничества. Кроме того, министр отметил, что подобные проекты также будут способствовать устранению социального неравенства за счет расширения доступа к образованию для девушек, проживающих в регионах. Он отметил, что обеспечение инклюзивности в сфере образования является одним из основных столпов долгосрочной стратегии национального развития.
Председатель Правления Фонда развития образования Эльнур Насибов отметил, что программа «Поддержка образованию молодых девушек», организованная Фондом, реализуется уже четвертый год: «За этот период около 350 девушек из социально уязвимых слоев населения получили возможность обучаться в высших учебных заведениях в рамках проекта. Основная цель – содействие социальному равенству и расширение доступа к высшему образованию для девушек из малообеспеченных семей. Данная инициатива способствует интеграции молодых женщин в общество и их профессиональному развитию. В то же время, для участия в программе стипендий и развития «Парла», реализуемой Фондом, поступило в общей сложности 1465 заявок на период 2023-2025 гг., из которых только 100 человек смогли воспользоваться программой. Среди отобранных – 5 членов семей шехидов и супруги шехидов. В настоящее время программу завершили 14 выпускников, 4 из которых уже трудоустроены».
Э. Насибов также подчеркнул, что поддержка частного сектора играет важную роль в подобных социально ориентированных инициативах, реализуемых Фондом.
Затем выступила вдова шехида Эльшада Гасанова Аксана Гасанова, которая подчеркнула, что является выпускницей программы поддержки образованию вдов шехидов «Уверенными шагами в будущее» в рамках проекта «Ты не одинок» и выразила благодарность Государственному комитету, а также Министерству науки и образования за оказанную поддержку.
На мероприятии были награждены девушки, окончившие обучение в рамках проекта «Поддержка образованию молодых девушек».