Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva Xızı rayonuna səfəri çərçivəsində Altıağac Milli Parkının ərazisində yerləşən Vəhşi Heyvanlar üçün Reabilitasiya Mərkəzinin yenidən qurulmasının təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Burada reabilitasiyaya ehtiyacı olan vəhşi heyvanların, xüsusilə də ayıların təbii yaşam mühitinə qaytarılması üçün zəruri şərait yaradılacaq. Mərkəzdə heyvanların baytarlıq müayinələrindən keçirilməsi, fiziki reabilitasiya prosesləri, davranış bərpası mərhələləri üzrə proqramlar və xüsusi qidalanma rejimləri tətbiq olunacaq. Bu proseslər heyvanların yalnız tam hazır olduqları halda təbii yaşam mühitinə buraxılmalarını təmin edəcək.
Daha sonra Bakı Zooloji Parkında uzunmüddətli reabilitasiya prosesi tamamlanmış və tam sağalmış vəhşi quşlar Leyla Əliyeva və Arzu Əliyevanın iştirakı ilə Altıağac Milli Parkının ərazisində təbiətə buraxılıb. Təbiətə buraxılan quşlar arasında 2 bataqlıq belibağlısı və 1 ağquyruq sahil qartalı var. Bu yırtıcı quş növləri zəifləmiş və xəsarət almış vəziyyətdə yerli sakinlər tərəfindən aşkarlanaraq Bakı Zooloji Parkına təhvil verilmişdi. Zooloji Parkda mütəxəssislərin nəzarəti altında quşlar tam reabilitasiya olunaraq təbii yaşam mühitinə uyğun vəziyyətə gətirilib. Reabilitasiyadan sonra quşların təbiətə buraxılması ekosistemdə balansın bərpası və biomüxtəlifliyin qorunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
IDEA İctimai Birliyi vətəndaşlara müraciət edərək bildirir ki, vəhşi heyvanların ev şəraitində saxlanılması biomüxtəlifliyin zəifləməsinə, təbii balansın pozulmasına və heyvanların həyatına ciddi təhlükə yaranmasına səbəb olur. Bu cür hallar vəhşi heyvanların təbii instinktlərini itirməsinə, stres və aqressiv davranışlara yol açmaqla yanaşı, həmçinin insan həyatı üçün potensial təhlükə yaradır.

During their visit to Khizi district, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva, and head of the Baku Media Center Arzu Aliyeva attended the groundbreaking ceremony for the reconstruction of the Rehabilitation Center for Wild Animals at Altiaghaj National Park.
The center will create the necessary conditions for reintroducing rehabilitated wild animals - specifically bears - back into their natural habitat. It will provide veterinary examinations, physical rehabilitation, behavioral recovery programs, and special feeding regimens. These measures aim to prepare the animals both physically and behaviorally to survive and thrive in the wild.
In addition, wild birds that underwent years of rehabilitation at the Baku Zoological Park and have fully recovered were released into the wild in Altiaghaj National Park, with the participation of Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva. Among the released birds were two marsh harriers and one white-tailed eagle. These injured and weakened birds of prey had been found by local residents and handed over to the Baku Zoological Park. Under expert supervision, the birds were fully rehabilitated and restored to a condition suitable for their natural environment. Releasing rehabilitated birds is crucial for restoring ecological balance and preserving biodiversity.
IDEA Public Union urges citizens to avoid keeping wild animals in domestic settings, as this weakens biodiversity, disrupts natural balance, and poses serious threats to animal lives. Such practices can harm wild animals by disturbing their natural behavior, causing stress, and potentially triggering aggression, which endangers both animals and humans.