Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva Xızı rayonuna səfəri çərçivəsində Altıağac Milli Parkının ərazisində yerləşən Vəhşi Heyvanlar üçün Reabilitasiya Mərkəzinin yenidən qurulmasının təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Burada reabilitasiyaya ehtiyacı olan vəhşi heyvanların, xüsusilə də ayıların təbii yaşam mühitinə qaytarılması üçün zəruri şərait yaradılacaq. Mərkəzdə heyvanların baytarlıq müayinələrindən keçirilməsi, fiziki reabilitasiya prosesləri, davranış bərpası mərhələləri üzrə proqramlar və xüsusi qidalanma rejimləri tətbiq olunacaq. Bu proseslər heyvanların yalnız tam hazır olduqları halda təbii yaşam mühitinə buraxılmalarını təmin edəcək.
Daha sonra Bakı Zooloji Parkında uzunmüddətli reabilitasiya prosesi tamamlanmış və tam sağalmış vəhşi quşlar Leyla Əliyeva və Arzu Əliyevanın iştirakı ilə Altıağac Milli Parkının ərazisində təbiətə buraxılıb. Təbiətə buraxılan quşlar arasında 2 bataqlıq belibağlısı və 1 ağquyruq sahil qartalı var. Bu yırtıcı quş növləri zəifləmiş və xəsarət almış vəziyyətdə yerli sakinlər tərəfindən aşkarlanaraq Bakı Zooloji Parkına təhvil verilmişdi. Zooloji Parkda mütəxəssislərin nəzarəti altında quşlar tam reabilitasiya olunaraq təbii yaşam mühitinə uyğun vəziyyətə gətirilib. Reabilitasiyadan sonra quşların təbiətə buraxılması ekosistemdə balansın bərpası və biomüxtəlifliyin qorunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
IDEA İctimai Birliyi vətəndaşlara müraciət edərək bildirir ki, vəhşi heyvanların ev şəraitində saxlanılması biomüxtəlifliyin zəifləməsinə, təbii balansın pozulmasına və heyvanların həyatına ciddi təhlükə yaranmasına səbəb olur. Bu cür hallar vəhşi heyvanların təbii instinktlərini itirməsinə, stres və aqressiv davranışlara yol açmaqla yanaşı, həmçinin insan həyatı üçün potensial təhlükə yaradır.

В рамках поездки в Хызинский район вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева и руководитель Баку Медиа Центра Арзу Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента реконструкции Центра реабилитации для диких животных, расположенного на территории Алтыагаджского национального парка.
Здесь будут созданы необходимые условия для возвращения в естественную среду обитания диких животных, нуждающихся в реабилитации, в особенности медведей. В центре будут проводиться ветеринарные осмотры животных, процессы физической реабилитации, программы по поведенческим этапам восстановления, специальные режимы кормления. Эти процессы позволят выпускать животных в естественную среду обитания только тогда, когда они будут полностью готовы.
Затем полностью выздоровевшие дикие птицы, чья многолетняя реабилитация была завершена в Бакинском зоологическом парке, были выпущены в дикую природу на территории Алтыагаджского национального парка при участии Лейлы Алиевой и Арзу Алиевой. Среди выпущенных в дикую природу птиц были 2 болотных луня и 1 белохвостый орлан-береговик. Эти хищные птицы были обнаружены местными жителями в ослабленном и травмированном состоянии и переданы в Бакинский зоологический парк. Под наблюдением специалистов Зоологического парка птицы были полностью реабилитированы и приведены в состояние, подходящее для их естественной среды обитания. Выпуск птиц в дикую природу после реабилитации имеет большое значение с точки зрения восстановления равновесия в экосистеме и защиты биоразнообразия.
Общественное объединение IDEA обращается к гражданам с тем, что содержание диких животных в домашних условиях приводит к ослаблению биоразнообразия, нарушению природного баланса и серьезной угрозе жизни животных. Подобные ситуации не только приводят к потере дикими животными своих природных инстинктов, вызывают стресс и агрессивное поведение, но и представляют потенциальную угрозу для жизни человека.