Avqustun 28-də Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Şamaxının İkinci Cabanı və Böyük Xınıslı kəndlərində inşa olunan körpələr evi-uşaq bağçalarının açılışı olub.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva açılışda iştirak edib.
Leyla Əliyeva körpələr evi-uşaq bağçalarının otaqları ilə tanış olub, uşaqlar üçün yaradılan şəraitə baxış keçirib.
Bildirilib ki, hər iki bağça kəndlərin mərkəzində yerləşir. Müasir və tam təchizatlı körpələr evi-uşaq bağçalarında balacalar üçün yataq və oyun otaqları, idman və musiqi zalları, tibb otağı, yeməkxana və digər inzibati, texniki otaqlar mövcuddur. Məktəbəqədər təhsil müəssisələri zəruri mebel və avadanlıqlarla tam təchiz edilib. Bağçaların həyətyanı ərazilərində yaşıllaşdırma işləri aparılıb, uşaq əyləncə qurğuları quraşdırılıb.
İkinci Cabanı kənd körpələr evi-uşaq bağçasının rəhbəri Töfə Bəşirova jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, bağça 41 ildir fəaliyyət göstərsə də, heç vaxt bu cür şərait olmayıb: “Köhnə bağça yararsız vəziyyətə düşdüyündən fərdi evdə fəaliyyət göstərirdik. Heydər Əliyev Fonduna müraciət etdik, qısa müddət ərzində yeni bağça inşa olunub təhvil verildi. Sabahdan yeni bağçada uşaqları qəbul edə biləcəyik. Yeni bağçada 1-3, 4-6 yaş arasında qruplar fəaliyyət göstərəcək. Qonşu kəndlərdən də bağçamıza müraciətlər var. Uşaqlarımız üçün yaradılan şəraitə görə Heydər Əliyev Fonduna dərin minnətdarlığımızı bildiririk”.

On August 28, Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, participated in the opening ceremony of kindergartens and nurseries constructed with the funding from the Heydar Aliyev Foundation in the villages of Ikinji Jabani and Boyuk Khinisli in Shamakhi.
Leyla Aliyeva toured the facilities of the kindergartens, inspecting the conditions created for the children.
Both kindergartens are located in the centers of their respective villages. The modern and fully equipped facilities include bedrooms, playrooms, sports and music halls, a medical room, a dining area, and other administrative and technical spaces. The preschool institutions are fully furnished with necessary furniture and equipment. Landscaping work has been carried out in the courtyards, and playground equipment has been installed.
Tofa Bashirova, director of the Ikinji Jabani village kindergarten, told journalists that although the kindergarten has been operating for 41 years, it had never had such conditions: “The old kindergarten had become unusable, so we were operating out of a private house. We appealed to the Heydar Aliyev Foundation, and in a short time, a new kindergarten was built and handed over. Starting tomorrow, we will be able to accept children in the new facility. The kindergarten will have groups for children aged 1-3 and 4-6. We have also received applications from neighboring villages. We express our deep gratitude to the Heydar Aliyev Foundation for creating such conditions for our children.”