Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2009-cu ildən indiyədək hər il keçirilən bu turnir Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunur. Builki turnirdə 32 komanda – RAGT-nin Moskva, Vladimir, Kaluqa, Tula və Domodedovo regional şöbələrinin Azərbaycan tələbə klublarının nümayəndələri iştirak ediblər. 8 qrupa bölünmüş iştirakçılar hər qrup mərhələsində 3 oyun keçiriblər. Qruplarda birinci yerləri tutmuş komandalar pley-off seriyasına çıxmışlar. Turnirin yarımfinalçıları Moskva Dövlət Humanitar-İqtisad İnstitutunun (MDHİİ), Rusiya Dövlət Bədən Tərbiyəsi, İdman, Gənclər və Turizm Universitetinin (RDBTİGTU), Ümumrusiya Dövlət Vergi Akademiyasının (ÜDVA) və RAGT-nin Tula regional şöbəsinin komandaları olublar.
Səfir Polad Bülbüloğlu qaliblərin təltif olunması mərasimini açaraq maraqlı oyuna görə iştirakçılara minnətdarlığını bildirib və turnirin müvəffəqiyyətlə başa çatması münasibətilə onları təbrik edib. Sonra Leyla Əliyeva qaliblərə və bir neçə nominasiya üzrə fərqlənmiş oyunçulara mükafatları təqdim edib.
Turnirin qalibi və “Heydər Əliyev Kuboku”nun sahibi artıq dördüncü dəfə Moskva Dövlət Humanitar-İqtisad İnstitutunun komandası olub. İkinci yeri və müvafiq olaraq “gümüş” mükafatı Rusiya Dövlət Bədən Tərbiyəsi, İdman, Gənclər və Turizm Universitetinin komandası qazanıb. Yarımfinal oyunlarının yekunlarına görə, Ümumrusiya Dövlət Vergi Akademiyasının və RAGT-nin Tula şəhərindəki regional şöbəsinin komandaları bürünc medallara layiq görülüblər.
Turnirin “Ən yaxşı qapıçısı” nominasiyasında mükafatı MDHİİ-nin tələbəsi Vladimir Zakolodin qazanıb. “Ən yaxşı bombardir” RDBTİGTU-nun tələbəsi Denis Bazovoy olub. “Ən yaxşı oyunçu” adına isə RDBTİGTU-nun tələbəsi Yuri Kerşner layiq görülüb.
Turnirin oyunlarını Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin, Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinin nümayəndələri, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin təmsilçiləri izləyiblər.

The tournament has become an well-loved and established tradition among young Azeris, held since 2009. This year’s tournament was dedicated to the 90th Anniversary of Azerbaijan’s renowned national leader, Heydar Aliyev. Thirty-two teams took part in the 2013 event, including representatives of Azeri student clubs from the Moscow, Vladimir, Kaluga, Tula and Domodedovo Regional Branches of AYOR. The teams were split into 8 groups, with each team playing three matches at the group stage. The winners of the group stages went forward into the playoffs. The semi-finalists were the teams from the Moscow State Humanities and Economics Institute (MGGEI), the Russian State Physical Education Insitute for Sport, Youth and Tourism (GTsOLIFK), the All-Russia Taxation Academy (VGNA) and the Tula Regional Branch of AYOR.
At the ceremonial Awards Presentation after the tournament, Ambassador Bulbuloglu thanked all the participants for an interesting day’s sport, and congratulated them on completing the tournament. Following these congratulations, the Chair of AYOR, Mrs Leyla Aliyeva presented awards to the winners, and to individual award-winners in different categories.
The winners of the Heydar Aliev Cup, for the fourth year running, were the team from the Moscow State Humanities and Economics Institute. The Silver Medal for second place went to the team from the Russian State Physical Education Insitute for Sport, Youth and Tourism. The playoff for third place was won by the All-Russia Taxation Academy, who defeated the AYOR Tula Branch team to win the Bronze medal.
The special medal for “Best Goalkeeper” of the tournament went to Vladimir Zakolodin of the MGGEI team. The Top Scorer medal was won by Denis Bazovoi from the GTsOLIFK team. The “Best Player” medal went to another of the GTsOLIFK players, Yuri Kerchner.
Among the tournament spectators were staff members of the Azerbaijan Embassy in Russia, members of the All-Russia Azerbaijan Congress, and the Russian Section of the Heydar Aliyev Foundation.