Sentyabrın 24-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası çərçivəsində “Xərçəngdən və digər ağır xəstəliklərdən əziyyət çəkən uşaqların həyatda qalması və əzablarının azaldılması üzrə qlobal hərəkat” (Global Movement to Improve Survival and Reduce Suffering for Children with Cancer and Other Catastrophic Diseases) adlı xüsusi sessiya təşkil olunub.
Özbəkistan Respublikası və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Əvvəlcə birgə foto çəkdirildi.
Tədbirin təşkilatçılarından olan Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus xüsusi sessiyada gündəliyə çıxarılan mövzunun bu gün bütün dünyadakı aktuallığından danışdılar.
Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan və digər çıxışçılar da mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşdülər.
Qeyd edildi ki, sessiyanın təşkilindən əsas məqsəd dünya ictimaiyyətinin diqqətini bu qlobal problemə yönəltmək, onun nə dərəcədə təhlükəli olduğunu xatırlatmaqdır. Problemin aktuallığı ildən-ilə artır. Statistikaya əsasən, hər il dünyada təxminən 200 min uşaq xərçəng xəstəliyinə tutulur və onların yarısı dünyasını dəyişir.

On September 24, a special session titled “Global Movement to Improve Survival and Reduce Suffering for Children with Cancer and Other Catastrophic Diseases” was held in New York as part of the 80th session of the UN General Assembly.
The event, organized by the Republic of Uzbekistan and the World Health Organization, was attended by Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva, along with her daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva.
A group photo was taken. Ziroatkhon Mirziyoyeva, First Lady of the Republic of Uzbekistan and one of the event’s organizers, along with WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus, spoke about the global relevance of the topic addressed at the special session.
Türkiye’s First Lady Emine Erdoğan and other speakers also shared their views on the issue.
The primary purpose of the session was to draw the attention of the global community to this pressing issue and to highlight its severity. The problem’s urgency is increasing year by year. According to statistics, approximately 200,000 children worldwide are diagnosed with cancer each year, and half of them pass away.