Sentyabrın 24-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının 80-ci sessiyası çərçivəsində “Xərçəngdən və digər ağır xəstəliklərdən əziyyət çəkən uşaqların həyatda qalması və əzablarının azaldılması üzrə qlobal hərəkat” (Global Movement to Improve Survival and Reduce Suffering for Children with Cancer and Other Catastrophic Diseases) adlı xüsusi sessiya təşkil olunub.
Özbəkistan Respublikası və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən təşkil olunan tədbirdə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Əvvəlcə birgə foto çəkdirildi.
Tədbirin təşkilatçılarından olan Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus xüsusi sessiyada gündəliyə çıxarılan mövzunun bu gün bütün dünyadakı aktuallığından danışdılar.
Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan və digər çıxışçılar da mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşdülər.
Qeyd edildi ki, sessiyanın təşkilindən əsas məqsəd dünya ictimaiyyətinin diqqətini bu qlobal problemə yönəltmək, onun nə dərəcədə təhlükəli olduğunu xatırlatmaqdır. Problemin aktuallığı ildən-ilə artır. Statistikaya əsasən, hər il dünyada təxminən 200 min uşaq xərçəng xəstəliyinə tutulur və onların yarısı dünyasını dəyişir.

24 сентября в Нью-Йорке в рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН была организована специальная сессия под названием «Глобальное движение за улучшение выживаемости и уменьшение страданий детей с онкологическими и другими тяжелыми заболеваниями» (Global Movement to Improve Survival and Reduce Suffering for Children with Cancer and Other Catastrophic Diseases).
B мероприятии, организованном Республикой Узбекистан и Всемирной организацией здравоохранения, приняли участие первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева, ее дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева.
Сначала было сделано совместное фото.
Одна из организаторов мероприятия - первая леди Республики Узбекистан Зироатхон Мирзиёева и генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус рассказали об актуальности сегодня во всем мире темы, вынесенной на повестку дня специальной сессии.
Первая леди Турции Эмине Эрдоган и другие спикеры также высказали свое мнение по теме.
Было отмечено, что главная цель организации сессии – привлечь внимание мировой общественности к этой глобальной проблеме, напомнить людям об ее опасности. Актуальность проблемы возрастает из года в год. Согласно статистике, ежегодно в мире около 200 тысяч детей заболевают раком, половина из них умирает.