Sentyabrın 25-də Nyu-Yorkda Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva qarşı tərəfin müraciəti əsasında Sloveniya Prezidentinin həyat yoldaşı Ales Musar ilə görüşüb.
Görüşdə Ales Musar Sloveniya Respublikasının Hökuməti tərəfindən 1998-ci ildə mina qurbanlarına dəstək məqsədilə yaradılmış “İnsan Təhlükəsizliyinin Artırılması” (ITF) adlı humanitar qeyri-kommersiya təşkilatının fəaliyyəti barədə məlumat verdi.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva ölkəmizin üzləşdiyi mina probleminə diqqəti çəkdi. Leyla Əliyeva qeyd etdi ki, minalar Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə və “Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində keçmiş məcburi köçkünlərin öz yurdlarına qaytarılması prosesinə ciddi maneə törədir. Buna baxmayaraq, Azərbaycan tərəfindən genişmiqyaslı humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinin aparıldığı və mina qurbanlarına dəstəyin göstərildiyi, partlayıcı sursatların təhlükəsinə dair maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyi bildirildi.
Söhbət zamanı dünyada su qıtlığı problemi, Xəzər dənizində suyun səviyyəsinin azalması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı, Sloveniyada keçirilən Bled Su Forumunun əhəmiyyətinə toxunuldu.

Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva meets with Ales Musar, Spouse of the Slovenian President, in New York
25/09/2025
On September 25, Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, met with Ales Musar, husband of the Slovenian President, in New York, at the latter’s request.
During the meeting, Ales Musar provided information about the activities of the ITF Enhancing Human Security, a humanitarian non-profit organization established by the Slovenian government in 1998 to support mine victims.
Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, drew attention to the mine problem facing Azerbaijan. She noted that mines pose a serious obstacle to the large-scale restoration and reconstruction efforts in Azerbaijan’s liberated territories and to the process of returning former internally displaced persons to their homeland under the “Great Return” Program. Despite this, she highlighted that Azerbaijan is conducting extensive humanitarian demining operations, providing support to mine victims, and implementing awareness-raising measures regarding the dangers of explosive ordnance.
During the conversation, they exchanged views on the global water scarcity issue and the decreasing water levels in the Caspian Sea, with the significance of the Bled Water Forum held in Slovenia also being discussed.
The meeting included discussions on opportunities for cooperation between Azerbaijan and Slovenia in these areas.