Sentyabrın 25-də Nyu-Yorkda Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva qarşı tərəfin müraciəti əsasında Sloveniya Prezidentinin həyat yoldaşı Ales Musar ilə görüşüb.
Görüşdə Ales Musar Sloveniya Respublikasının Hökuməti tərəfindən 1998-ci ildə mina qurbanlarına dəstək məqsədilə yaradılmış “İnsan Təhlükəsizliyinin Artırılması” (ITF) adlı humanitar qeyri-kommersiya təşkilatının fəaliyyəti barədə məlumat verdi.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva ölkəmizin üzləşdiyi mina probleminə diqqəti çəkdi. Leyla Əliyeva qeyd etdi ki, minalar Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə və “Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində keçmiş məcburi köçkünlərin öz yurdlarına qaytarılması prosesinə ciddi maneə törədir. Buna baxmayaraq, Azərbaycan tərəfindən genişmiqyaslı humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinin aparıldığı və mina qurbanlarına dəstəyin göstərildiyi, partlayıcı sursatların təhlükəsinə dair maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyi bildirildi.
Söhbət zamanı dünyada su qıtlığı problemi, Xəzər dənizində suyun səviyyəsinin azalması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı, Sloveniyada keçirilən Bled Su Forumunun əhəmiyyətinə toxunuldu.

25 сентября вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева на основании обращения противоположной стороны встретилась в Нью-Йорке с супругом Президента Словении Алешем Мусаром.
Hа встрече Алеш Мусар проинформировал о деятельности гуманитарной некоммерческой организации «Повышение безопасности человека» (ITF), созданной правительством Республики Словения в 1998 году для поддержки жертв мин.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева привлекла внимание к минной проблеме, с которой столкнулась наша страна. Она отметила, что мины создают серьезные препятствия широкомасштабным строительно-восстановительным работам, проводимым на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, и процессу возвращения бывших вынужденных переселенцев в родные края в рамках Программы «Великое возвращение». Было сообщено, что несмотря на это, Азербайджан осуществляет широкомасштабную гуманитарную деятельность по разминированию и оказывает поддержку пострадавшим от мин, проводит просветительскую работу, связанную с опасностью, которую представляют неразорвавшиеся боеприпасы.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о проблеме дефицита воды в мире, снижении уровня воды в Каспийском море, была затронута важность проводимого в Словении Бледского водного форума.