Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Müqəddəs Taxt-Taca – Vatikana rəsmi səfərə gəlib.
Oktyabrın 16-da səfər çərçivəsində Birinci vitse-prezident və ailə üzvləri Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Müqəddəs Kommodilla katakombalarının bərpası layihəsinin açılış mərasimində iştirak edib və həyata keçirilmiş bərpa işləri ilə tanış olublar.
Vatikanın Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyasının prezidenti Monsenyor Paskuale Yakobone, Mədəniyyət və Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyasının sabiq prezidenti kardinal Canfranko Ravazi və Roma şəhərinin VIII bələdiyyəsinin prezidenti Amedeo Çakkeri Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanı qarşıladılar.
Vatikanın Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyasının prezidenti Monsenyor Paskuale Yakobone Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın uzun illərdir başçılıq etdiyi komissiya ilə çox yaxından və səmərəli əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Paskuale Yakobone Kommodilla katakombalarının açılışında iştirakına görə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya dərin təşəkkürünü ifadə edib.
Bu layihə həyata keçirilməzdən əvvəl Azərbaycan tərəfi ilə iki digər mühüm layihənin icra olunduğunu vurğulayan Komissiyanın prezidenti Müqəddəs Marçelino və Pietro, həmçinin Müqəddəs Sebastian katakombalarının bərpasına Heydər Əliyev Fondunun səyləri nəticəsində nail olduqlarını vurğulayıb.
“Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bir tərəfdən mürəkkəb, lakin digər tərəfdən bizi çox ilhamlandıran, böyük enerji verən bərpa işlərini birgə həyata keçirdik”, - deyə o əlavə edib.
Paskuale Yakobone layihə çərçivəsində Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyasının üzvlərinin 2024-cü ilin iyulunda Azərbaycana yaddaqalan səfərini xatırladıb. O, bu işin yüksək səviyyədə başa çatdırılmasına görə Heydər Əliyev Fonduna dərin təşəkkürünü bildirib.
Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyasının sabiq prezidenti kardinal Canfranko Ravazi ölkəmizə səmimi və dərin dostluq telləri ilə bağlı olduğunu vurğulayaraq, Azərbaycana üç dəfə səfər etdiyini diqqətə çatdırıb, səfərlər çərçivəsində Prezident İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və məhz onun qərarı ilə Azərbaycan dövlətinin ən yüksək mükafatlarından birinə - “Dostluq” ordeninə layiq görüldüyünü qeyd edib. Canfranko Ravazi Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva ilə səmimi dostluq və qarşılıqlı hörmət münasibətlərindən söz açaraq deyib: “Bu münasibətlər uzun illər ərzində formalaşıb, şəxsən mənə böyük və dərin təəssürat bağışlayıb. Təşkil etdiyimiz səfərlərdə Birinci vitse-prezidentin arxeologiya sahəsinə xüsusi bağlılığının şahidi olduq. Çünki səfərlər çərçivəsində bərpa olunan yerləri şəxsən özü ziyarət edirdi. Əlbəttə ki, onun dəstəyi sayəsində, Heydər Əliyev Fondunun göstərdiyi yardım nəticəsində bu gün katakombaların açılışında əməkdaşlığımızın yeni bir səhifəsini yazırıq. Görülmüş işlərə görə Birinci vitse-prezidentə dərin təşəkkürümü bildirirəm”.
O, hər iki tərəfin bu sahədə ahəngdarlıq nümayiş etdirdiyini qeyd edib.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Müqəddəs Taxt-Taca növbəti səfərindən böyük şərəf hissi duyduğunu bildirib. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti bunun son 14 ildə Vatikana altıncı səfəri olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Mən çox şadam ki, biz bu illər ərzində çox gözəl əməkdaşlıq yaratmışıq. Buraya hər gəlişimizdə bizim dostlarımızın sayı artır”, - deyə Birinci vitse-prezident qeyd edib.
Azərbaycanın əsrlər boyu müxtəlif dinlərin və mədəniyyətlərin nümayəndələrinin birgə sülh, qarşılıqlı hörmət, tolerantlıq və harmoniya şəraitində yaşayan bir məkan olduğunu vurğulayan Mehriban Əliyeva deyib: “Bu gün bu prinsiplər həm bizim dövlət siyasətimizin əsasıdır, həm də həyat tərzimizdir. Əminəm ki, bugünkü mürəkkəb dünyada dövlətlərimiz arasında genişlənən əməkdaşlıq, dostluq əlaqələri bir nümunədir”.
Birinci vitse-prezident həm Vatikanda, həm də Azərbaycanda bu layihələrdə əməyi olan şəxslərə dərin minnətdarlığını ifadə edərək bildirib: “Heydər Əliyev Fondu olaraq gələcəkdə əməkdaşlığımızı davam etdirməyə maraqlıyıq və hazırıq. İnanıram ki, bu fəaliyyət davamlı olacaq. Sonda katolik dünyası üçün böyük mənəvi dəyərlər daşıyan “Yubiley İli” münasibətilə hər birinizi təbrik edirəm. Fürsətdən istifadə edərək, sizi Azərbaycana səfərə dəvət edirəm”.
Roma şəhərinin VIII bələdiyyəsinin prezidenti Amedeo Çakkeri Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında çalışan insanlara burada görülmüş işlərə görə təşəkkürünü bildirib. Bu layihə üzərində bir neçə il çalışdığını deyən bələdiyyə prezidenti Azərbaycan səfirliyi ilə sıx əməkdaşlıq etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Sonra Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bərpa edilən Müqəddəs Kommodilla katakombalarının açılışı olub.
Qeyd edilib ki, Heydər Əliyev Fondunun və Azərbaycandakı dini icmaların təmsilçilərinin Vatikana səfəri zamanı 2021-ci il martın 4-də Fond və Müqəddəs Arxeologiya üzrə Pontifik Komissiyası arasında Kommodilla katakombalarının bərpası ilə bağlı müqavilə imzalanıb. Bildirilib ki, katakombaların yerləşdiyi məkan XVIII əsrdə aşkar olunub, ilkin tədqiqatlar 1900-cü ildən başlanıb. Erkən xristianlıq dövrünə aid ilk artefaktların mövcud olduğu katakomba Felisio və Adauktus adlı xristian əzabkeşlərinin dəfn olunduğu məkan kimi də tanınır və orta əsrlərdə möminlərin ziyarətgahı olub. Katakombada ilk xristian əzabkeşi San Stefano, İsa peyğəmbərin həvari Pietroya Cənnətin açarlarını təqdim etməsi və digər mövzularda freskalar müstəsna dini və tarixi əhəmiyyət daşıyır. Ötən əsrin 50-ci illərində bu ərazidə yaşayış binalarının tikintisi katakombanın statikasına mənfi təsir göstərib. Heydər Əliyev Fondunun göstərdiyi dəstək katakombanın böyük arxeoloji dəyərə malik olan bu hissəsini uçmaq təhlükəsindən qoruyub.
Bərpa prosesi zamanı işçilərin sağlamlığı üçün təhlükəsiz, ekoloji cəhətdən təmiz materialların istifadəsi də daxil olmaqla, müasir metod və texnologiyalar tətbiq edilib. Məhsulların möhkəmləndirilməsi prosesində nanotexnologiyadan və boyalı səthlərin emalı üçün lazer texnologiyasından istifadə olunub. Bütün materiallar yeraltı mühitlə yüksək uyğunluq nəzərə alınmaqla seçilib.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu Vatikanda genişmiqyaslı bərpa işlərini fəal şəkildə maliyyələşdirməklə dünya mədəni irsinin qorunmasına mühüm töhfə verir. Bu təşəbbüslər Müqəddəs Taxt-Tac tərəfindən səmərəli əməkdaşlıq və mədəniyyətlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsi nümunəsi kimi yüksək qiymətləndirilir.

В Ватикане состоялось открытие проекта реставрации катакомб Святой Коммодиллы
Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева прибыла с официальным визитом в Святой Престол – Ватикан.
16 октября в рамках визита Первый вице-президент и члены ее семьи приняли участие в церемонии открытия проекта реставрации катакомб Святой Коммодиллы, реализованного при поддержке Фонда Гейдара Алиева, и ознакомились с проведенными реставрационными работами.
Первого вице-президента Мехрибан Алиеву встретили президент Папской комиссии по священной археологии монсеньор Паскуале Якобоне, бывший президент Папской комиссии по культуре и священной археологии кардинал Джанфранко Равази и президент VIII округа города Рим Амедео Чаккери.
Президент Папской комиссии по священной археологии Ватикана монсеньор Паскуале Якобоне сказал, что на протяжении многих лет Первый вице-президент Мехрибан Алиева тесно и плодотворно сотрудничает с возглавляемой им комиссией. Он выразил глубокую признательность Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за участие в открытии катакомб Коммодиллы.
Отметив, что до осуществления этого проекта с азербайджанской стороной были реализованы два других важных проекта, президент Комиссии подчеркнул, что благодаря усилиям Фонда Гейдара Алиева были отреставрированы катакомбы Святых Марчеллино и Пьетро, а также Святого Себастьяна.
«При поддержке Фонда Гейдара Алиева мы совместно реализовали реставрационные работы, которые, с одной стороны, сложны, но с другой – очень вдохновляют и заряжают энергией», – добавил он.
Паскуале Якобоне напомнил о состоявшемся в рамках проекта памятном визите членов Папской комиссии по священной археологии в Азербайджан в июле 2024 года. Он выразил глубокую благодарность Фонду Гейдара Алиева за высокий уровень выполнения этой работы.
Бывший президент Папской комиссии по священной археологии кардинал Джанфранко Равази подчеркнул, что с нашей страной его связывают узы искренней и глубокой дружбы. Кардинал отметил, что трижды посещал Азербайджан, в рамках этих визитов его принимал Президент Ильхам Алиев, решением которого он был награжден одной из высших наград Азербайджанского государства – орденом «Достлуг». Говоря об искренней дружбе и взаимном уважении с Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, Джанфранко Равази отметил: «Эти отношения, которые формировались на протяжении многих лет, произвели на меня лично большое и глубокое впечатление. Во время наших визитов мы стали свидетелями особого интереса Первого вице-президента к археологии. Потому что в рамках визитов она лично посещала восстановленные места. Конечно, благодаря ее поддержке, в результате помощи Фонда Гейдара Алиева сегодня мы на открытии катакомб пишем новую страницу нашего сотрудничества. Выражаю глубокую благодарность Первому вице-президенту за проделанную работу».
Он отметил, что обе стороны продемонстрировали слаженность в работе.
Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева сказала, что для нее большая честь совершить очередной визит в Святой Престол. Президент Фонда Гейдара Алиева отметила, что это ее шестой визит в Ватикан за последние 14 лет.
«Я очень рада, что за эти годы у нас сложилось прекрасное сотрудничество. С каждым визитом число наших друзей растет», - отметила Первый вице-президент.
Подчеркнув, что Азербайджан на протяжении веков является местом, где представители различных религий и культур живут вместе в условиях мира, взаимного уважения, толерантности и гармонии, Мехрибан Алиева сказала: «Сегодня эти принципы являются как основой нашей государственной политики, так и нашим образом жизни. Уверена, что расширяющееся сотрудничество, дружеские отношения между нашими государствами являются примером в нынешнем сложном мире».
Выразив глубокую признательность всем, кто внес свой вклад в реализацию этих проектов как в Ватикане, так и в Азербайджане, Первый вице-президент отметила: «Как Фонд Гейдара Алиева, мы заинтересованы и готовы продолжать наше сотрудничество в будущем. Верю, что эта деятельность будет постоянной. В заключение поздравляю всех вас с «Юбилейным годом», который несет в себе большую духовную ценность для католического мира. Пользуясь случаем, приглашаю вас посетить с визитом Азербайджан».
Президент VIII округа Рима Амедео Чаккери выразил признательность людям, работающим под руководством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, за проделанную здесь работу. Отметив, что работа над этим проектом продолжалась несколько лет, президент округа отметил тесное сотрудничество с посольством Азербайджана.
Затем состоялось открытие отреставрированных Фондом Гейдара Алиева катакомб Святой Коммодиллы.
Отмечалось, что в ходе визита представителей Фонда Гейдара Алиева и религиозных общин Азербайджана в Ватикан 4 марта 2021 года между Фондом и Папской комиссией по священной археологии был подписан договор о реставрации катакомб Коммодиллы. Было сообщено, что местонахождение катакомб было обнаружено в XVIII веке, первые исследования начались в 1900 году. Катакомбы, где находятся первые артефакты раннехристианского периода, также известны тем, что там похоронены христианские мученики Феликс и Адавкт, и являлись местом паломничества верующих в средние века. Фрески в катакомбах, изображающие христианского первомученика Сан-Стефано, Иисуса, вручающего ключи от Рая апостолу Петру, и на другие темы, имеют исключительное религиозное и историческое значение. Строительство жилых зданий на этой территории в 50-х годах прошлого века негативно сказалось на статике катакомб. Поддержка, оказанная Фондом Гейдара Алиева, спасла эту часть катакомбы, имеющую большую археологическую ценность, от угрозы обрушения.
В процессе реставрации применялись современные методы и технологии, включая экологически чистые материалы, безопасные для здоровья рабочих. В укреплении изделий использовались нанотехнологии, а при обработке окрашенных поверхностей – лазерная технология. Все материалы подбирались с учетом их высокой совместимости с подземной средой.
Отметим, что Фонд Гейдара Алиева, активно финансируя широкомасштабные реставрационные работы в Ватикане, вносит весомый вклад в сохранение мирового культурного наследия. Эти инициативы высоко оцениваются Святым Престолом как пример эффективного сотрудничества и укрепления межкультурных связей.