Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Qəbələ rayonunda “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçılarından biri olan, Mıxlıqovaq kəndində yaşayan Qafarovlar ailəsinin qonağı olub.
Görüş zamanı ailə üzvləri ilə səmimi söhbət edilib, onların layihə çərçivəsində qazandıqları təcrübə və gələcək planları ilə yaxından maraqlanılıb. Ailə üzvləri bu layihənin həyata keçirilməsi təşəbbüsünə, eləcə də Leyla Əliyevanın şəxsən ziyarətinə görə səmimi minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Məlumat üçün bildirək ki, gənc arıçı Lalə Qafarova ötən il 40 kiloqram, bu il isə 100 kiloqram bal istehsal edib. O, həmçinin Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə ötən ay Kəlbəcərdə keçirilən Bal Festivalında “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçısı qismində çıxış edərək öz məhsullarını alıcılara təqdim edib.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən başlayaraq IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və “ABAD” publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən “Gənc arıçı” layihəsinin əsas məqsədi regionlarda gənc ailələrin arıçılıq sahəsinə marağını artırmaq, onların məşğulluğunu və ekoloji cəhətdən dayanıqlı kiçik ailə bizneslərini dəstəkləməkdir.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева в Габалинском районе побывала в гостях у семьи Гафаровых, проживающей в селе Мыхлыговаг и являющейся одной из участниц проекта «Молодой пчеловод».
B ходе встречи состоялась искренняя беседа с членами семьи, был проявлен глубокий интерес к их опыту, приобретенному в рамках проекта, и будущим планам. Члены семьи выразили искреннюю благодарность за инициативу по реализации этого проекта, а также за визит Лейлы Алиевой.
Для информации отметим, что юный пчеловод Лала Гафарова в прошлом году произвела 40 килограммов, а в этом году – 100 килограммов меда. Она также по инициативе Лейлы Алиевой в прошлом месяце, выступив в качестве участницы проекта «Молодой пчеловод» на Фестивале меда, проведенном в Кяльбаджаре, представила свою продукцию покупателям.
Отметим, что основная цель проекта «Молодой пчеловод», реализуемого с 2021 года по инициативе Общественного объединения IDEA и в партнерстве с Фондом молодежи Азербайджанской Республики, Государственным агентством занятости и юридическим лицом публичного права ABAD, заключается в усилении интереса молодых семей в регионах к сфере пчеловодства, обеспечении их занятости и экологически устойчивого малого семейного бизнеса.