Oktyabrın 30-da İçərişəhərdəki “Q Gallery”də “Əcdadlar” sərgisi açılıb. Sərgi Heydər Əliyev Fondu və IDEA İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə paytaxtda keçirilən “Art Weekend”ə daxil edilən ekspozisiyalardandır.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva sərgi ilə tanış olublar.
Burada Azərbaycan sənətinin müasir nümayəndələri – Faiq Əhməd, Rəşad Ələkbərov, Orxan Hüseynov və Fərid Rəsulov öz yaradıcılıqları vasitəsilə keçmişin izlərini bu günə gətirərək, ziyarətçilərə milli ruhun dərin qatlarını yenidən hiss etdirməyə çalışır.
Müsahibəsində rəssam Rəşad Ələkbərov həmkarlarının fərqli üslubda işlədiklərini bildirib. Öz əsərlərində daha çox kölgə effektindən istifadə etdiyini qeyd edən fırça ustası həmkarları ilə birgə sərgi təşkil etmək fikrinə gəldiklərini deyib: “15 il əvvəl birgə layihəmiz olub. Lakin zaman keçib, biz dəyişmişik, düşüncələrimiz dəyişib. Qərara gəldik ki, indiki sərginin mövzusu əcdadlarımız haqqında olsun. Düşündük ki, insanlar üçün köklərimiz, əcdadlarımız barədə fərqli bilgi almaq maraqlı olar”. Sərgidə üç əsərinin nümayiş olunduğunu bildirən Rəşad Ələkbərov hər birinin atalar sözündən ilhamlanaraq ərsəyə gəldiyini, rəsmlərdə onlara olan baxış bucağının əks olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Rəssam Fərid Rəsulov əsərlərində yağlı və sulu boyalardan istifadə etdiyini bildirib. İşlərində əcdadlarımızın kultu olan qoyun haqqında danışan rəssam bütün dövrlərdə bu heyvanların bizim yaşam tərzimizin bir hissəsi olduğunu qeyd edib. “Köçəri olan, dağlarda yaşayan vaxtlarda bizim əcdadlarımız hər zaman qoyunçuluqla məşğul olublar. Ona görə bizim üçün qoyun bir növ totemdir. Qoyunlar bir çox mədəni abidələrimizdə də təsvir olunub”, - deyə o əlavə edib.
Qoruyub saxladığımız hər bir adət, ötürdüyümüz hər bir hekayə, hətta üz cizgilərimizdə əks olunan xüsusiyyətlər bizdən əvvəl yaşamış, xəyal qurmuş və yaratmış saysız-hesabsız nəsillərin mirasıdır. Evimiz adlandırdığımız torpaq həm həyatın beşiyi, həm də bizi biz edənlərin izlərini səssizcə qoruyub saxlayan bir məkandır. Güclü və fərqli bədii ifadələr vasitəsilə “Əcdadlar” ziyarətçiləri yaddaş, ənənə və mədəni irs qatlarından keçən düşüncəyə dəvət edir. Bu sərgi bizi bu davamlı silsilə içindəki yerimiz barədə düşünməyə, həmçinin bir gün bizim də gələcək nəsillərin formalaşmasında zəncirin bir halqasına çevriləcəyimizi xatırlamağa çağırır.
Faiq Əhməd “Əcdadlar” sərgisində təqdim etdiyi əsərləri daha çox minimal formada işləyib. Sənətçinin yaratdığı insan portretləri zahirən sadə olsa da, tamaşaçını öz daxili hisslərini görməyə vadar edir.
Rəşad Ələkbərov sərgidə “Atalar sözləri” konsepti üzərində işləyir. O, xalqın dərin hikmətini əks etdirən sözləri vizual sənət vasitəsilə təqdim edir. Sənətçi əmindir ki, bəzi atalar sözləri yalnız müəyyən zaman üçün deyil, gələcək nəsillər üçün də aktual qalır, illər sonra belə mənasını itirməyəcək hikmətləri daşıyır.
Fərid Rəsulov müəllifi olduğu işlərdə əsas mövzu kimi qoyunları təsvir edir. Onun fikrincə, qoyunlar bir totem rəmzidir. Qoyun və quzu qədim zamanlardan bizim həyatımızın bir parçası olub və sərgidə əsas məqsədi məhz bu əlaqəni – əcdadlarımızdan günümüzə gələn həyat və simvolizmi göstərməkdir.
Orxan Hüseynov tamaşaçını gündəlik həyatda çoxlarının artıq diqqət yetirmədiyi detalların içindən tarixə aparır. Əsərlərində Vətən mənzərəsi, doğma diyar, torpaq, göl və insanların yaşadığı, öyrəşdiyi ərazilər canlanır. Coğrafiya və məkanlar bir zamanlar əcdadlarımızın yaşadığı, izlər qoyduğu yerlər kimi təqdim olunur, indi isə biz həmin yerlərdə yaşayır, onları yenidən kəşf edirik.
“Əcdadlar” sərgisi hər bir fərdin mənsub olduğu nəsillər zəncirindəki yerini dərk etməyə, gələcək nəsillərin formalaşmasında da iz buraxacağımızı xatırlamağa çağırır. Eyni zamanda, sərgi məkanın – yəni, torpağın – təkcə həyat beşiyi deyil, həm də sükutla əcdadlarımızın izlərini qoruyan bir yaddaş daşıyıcısı olduğunu vurğulayır.

30 октября в галерее Q Gallery в Ичеришехер открылась выставка «Предки». Она входит в число экспозиций, включенных в Art Weekend, проходящий в столице при организации Фонда Гейдара Алиева и Общественного объединения IDEA в партнерстве с Министерством культуры Азербайджанской Республики.
C выставкой ознакомились вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева, Арзу Алиева и Алена Алиева.
Здесь современные представители азербайджанского искусства - Фаиг Ахмед, Рашад Алекберов, Орхан Гусейнов и Фарид Расулов - стремятся своими произведениями донести до настоящего времени отголоски прошлого и вновь пробудить в зрителях глубинные пласты национального духа.
Xудожник Рашад Алекберов сказал, что его коллеги работают в другом стиле. Отметив, что в своих работах он больше использует теневые эффекты, мастер кисти рассказал, что идея организовать выставку возникла у них с коллегами: «У нас был совместный проект 15 лет назад. Но прошло время, мы изменились, изменились наши мысли. Мы решили, что темой нынешней выставки должны стать наши предки. Мы подумали, что людям будет интересно получить разную информацию о наших корнях и предках». Сообщив, что на выставке представлены три его работы, он сказал, что каждая из них вдохновлена пословицами и картины отражают его взгляд на них.
Художник Фарид Расулов рассказал, что в своих работах использует масляные и акварельные краски. Говоря об овцах, которые являются культом наших предков, художник отметил, что эти животные всегда были частью нашего образа жизни. «Наши предки, когда-то кочевали и жили в горах, всегда занимались овцеводством. Поэтому овцы для нас - своего рода тотем. Овцы также изображены на многих наших культурных памятниках», - добавил он.
Каждый сохраняемый нами обычай, каждая передаваемая нами история, даже наши особые черты лица, - это наследие бесчисленных поколений, которые жили, мечтали и творили до нас. Земля, которую мы называем домом, - это и колыбель жизни, и место, где безмолвно хранятся следы тех, кто сделал нас такими, какие мы есть. Благодаря мощным и различным художественным выражениям, выставка «Предки» приглашает посетителей к размышлениям сквозь слои памяти, традиций и культурного наследия. Она призывает нас задуматься о нашем месте в этой непрерывной цепочке и вспомнить, что однажды мы тоже станем звеном в формировании будущих поколений.
Фаиг Ахмед подготовил представленные на выставке «Предки» работы в основном минималистичной форме. Хотя созданные художником человеческие портреты внешне просты, они заставляют зрителя увидеть свои внутренние чувства.
Рашад Алекберов на выставке работает над концепцией «Пословицы». Он представляет слова, отражающие глубокую народную мудрость, посредством визуального искусства. Мастер уверен, что некоторые пословицы актуальны не только для своего времени, но и для будущих поколений, ведь они несут в себе мудрость, которая не утратит смысла даже спустя годы.
В своих работах Фарид Расулов изображает овец как основную тему. По его мнению, овцы являются тотемным символом. Овца и ягненок с древних времен были частью нашей жизни и главная цель выставки - показать эту связь, жизнь и символизм, передающиеся от наших предков до наших дней.
Орхан Гусейнов переносит зрителя в историю через детали, на которые многие уже не обращают внимания в повседневной жизни. В его произведениях оживают панорамы Родины - родного края, земли, озера и территорий, где жили и к которым привыкли люди. География и места представлены как территории, где когда-то жили наши предки и оставили свои следы, а теперь мы сами живем в этих местах, открываем их заново.
Выставка «Предки» призывает каждого человека осознать свое место в цепи поколений, напомнить о том, что мы также оставим след в формировании будущих поколений. В то же время, она подчеркивает, что пространство, то есть, земля – является не только колыбелью жизни, но и носителем памяти, хранящим следы наших предков в тишине.