YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzində “Bakıya uçuş. Art Weekend. Gələcəyi İNDİ hiss et” (Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW) təşəbbüsü çərçivəsində həyata keçirilən “Nəfəs – söz və səsin vəhdəti” adlı növbəti layihənin təqdimatı olub.
Tədbirdə “Art Weekend” layihəsinin təşəbbüskarı, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva iştirak ediblər.
Festival üçün xüsusi olaraq SÖZ multidisiplinar mərkəzi tərəfindən hazırlanmış immersiv performans mistik musiqini, sufi poeziyasını və insan səsinin gücünü bir araya gətirib. Səhnədə Savalan və Çardaq qruplarının ifasında səslənən etnik melodiyalar və melodramatik deklamasiya mənəvi vəhdət, dərinlik və təfəkkür atmosferi yaradıb.
Şair və SÖZ multidisiplinar mərkəzinin yaradıcısı Nigar Həsənzadə bildirib ki, layihənin ideyası “Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW” festivalına dəvət alındıqdan dərhal sonra yaranıb.
Performansın fəlsəfəsindən danışan N.Həsənzadə qeyd edib ki, layihə mistik musiqi, poeziya və insan səsinin gücünü birləşdirir.
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən “Art Weekend” festivalı ilk dəfə olaraq Bakıda reallaşır və noyabrın 2-dək davam edəcək.

В Центре современного искусства YARAT состоялась презентация очередного проекта в рамках инициативы «Полет в Баку. Art Weekend. Почувствуй будущее СЕЙЧАС» (Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW) под названием «Дыхание - единство слова и звука».
B мероприятии приняли участие инициатор проекта Art Weekend, вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева, Арзу Алиева и Алена Алиева.
Иммерсивный перформанс, подготовленный мультидисциплинарным центром SÖZ специально для фестиваля, объединил мистическую музыку, суфийскую поэзию и силу человеческого голоса. На сцене звучали этнические мелодии и мелодраматическая декламация в исполнении групп Savalan и Çardaq, создавшие атмосферу духовного единения, глубины и созерцательности.
Поэт и основатель мультидисциплинарного центра SÖZ Нигяр Гасанзаде рассказала, что идея проекта родилась сразу после получения приглашения принять участие в фестивале Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW.
Говоря о философии перформанса, она отметила, что он объединяет мистическую музыку, поэзию и силу человеческого голоса.
Фестиваль Art Weekend, организованный Фондом Гейдара Алиева при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, впервые проходит в Баку и продлится до 2 ноября.