YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzində “Bakıya uçuş. Art Weekend. Gələcəyi İNDİ hiss et” (Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW) təşəbbüsü çərçivəsində həyata keçirilən “Nəfəs – söz və səsin vəhdəti” adlı növbəti layihənin təqdimatı olub.
Tədbirdə “Art Weekend” layihəsinin təşəbbüskarı, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva iştirak ediblər.
Festival üçün xüsusi olaraq SÖZ multidisiplinar mərkəzi tərəfindən hazırlanmış immersiv performans mistik musiqini, sufi poeziyasını və insan səsinin gücünü bir araya gətirib. Səhnədə Savalan və Çardaq qruplarının ifasında səslənən etnik melodiyalar və melodramatik deklamasiya mənəvi vəhdət, dərinlik və təfəkkür atmosferi yaradıb.
Şair və SÖZ multidisiplinar mərkəzinin yaradıcısı Nigar Həsənzadə bildirib ki, layihənin ideyası “Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW” festivalına dəvət alındıqdan dərhal sonra yaranıb.
Performansın fəlsəfəsindən danışan N.Həsənzadə qeyd edib ki, layihə mistik musiqi, poeziya və insan səsinin gücünü birləşdirir.
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən “Art Weekend” festivalı ilk dəfə olaraq Bakıda reallaşır və noyabrın 2-dək davam edəcək.

The presentation of another project, “Breath – Unity of Word and Sound,” took place at YARAT Contemporary Art Center as part of the “Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW” initiative.
The event was attended by Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and founder and head of the IDEA Public Association along with Arzu Aliyeva and Alena Aliyeva.
Specially prepared for the festival by the SÖZ multidisciplinary center, the immersive performance combined mystical music, Sufi poetry, and the power of the human voice. Ethnic melodies performed by the Savalan and Chardag groups, along with melodramatic recitations, created an atmosphere of spiritual unity, depth, and contemplation.
Poet and founder of the SÖZ multidisciplinary center Nigar Hasanzade said the project idea emerged immediately after receiving the invitation to the “Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW” festival.
Discussing the performance’s philosophy, N. Hasanzade noted that it unites mystical music, poetry, and the power of the human voice.
Organized by the Heydar Aliyev Foundation with support from the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the “Art Weekend” festival commenced in Baku for the first time and will continue until November 2.