Bakının mədəni həyatını zənginləşdirən “Art Weekend” festivalı çərçivəsində Daş Salnamə Muzeyində “Baku Steel Art 2025” və “Son dalğa” adlı sərgilər açılıb.
Tədbirdə “Art Weekend” layihəsinin təşəbbüskarı, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva iştirak ediblər. Qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
“Baku Steel Art 2025” sərgisi poladla sənətin görüş nöqtəsi, gələcək nəsillərə ilham verəcək bir yaradıcılıq körpüsüdür. Nümayiş olunan işlərdə texnologiyanın sərtliyi ilə yaradıcılığın zərifliyi bir araya gəlir. Sərgidə sənətkarlar polada yeni nəfəs verərək, onu orijinal və unikal sənət əsərlərinə çeviriblər. Müxtəlif bədii yanaşmalarla yaradılan heykəltaraşlıq nümunələri poladla sənətin estetik dəyərlərini birləşdirir və müasir incəsənətin yeni ifadə formalarını ortaya qoyur.
Sərgidə yer alan “Lövbər” əsərinin müəllifi Zamik Rzayev öz əl işi barədə məlumat verib. “Xəzər dənizinin qurumasından təsirlənərək bu əsəri yaratmışam. Göründüyü kimi lövbər kənarda yerləşir və aşağı hissədə güzgüdən istifadə olunub. Bunun səbəbi hər kəsin ekologiyanın gözəlləşdirilməsi ilə bağlı empatiya qurmasına şərait yaratmaqdır. Əsas məqsədimiz təbiəti qorumağın, tullantılara yeni həyat verməyin və incəsənətlə harmoniyada yaşamağın vacibliyini nümayiş etdirməkdir. Bu əsər 10 gün ərzində səylə çalışmağın nəticəsində ərsəyə gəlib”,- deyə Z.Rzayev əlavə edib.
Rumıniyalı heykəltaraş, “Torpaq və od” əsərinin müəllifi Çiprian Hopirtean isə sərgidə təqdim etdiyi işin müharibənin hekayəsindən bəhs etdiyini vurğulayıb. Bu layihənin Ağdam Cümə Məscidinin bərpası üzərində iki illik təcrübə əsasında formalaşdığını diqqətə çatdıran heykəltaraş deyib: “Məscidin divarları güllə izləri və yanıq ləkələri ilə doludur. Çünki orada müharibə nələr edə biləcəyinin şahidi oldum”.
“Son dalğa” adlı sərgidə heykəltaraşlıq və instalyasiya əsərləri ilə tanınan Elvin Nəbizadənin kinetik instalyasiyası təqdim olunub. Əsər səs və hərəkət arasında açılan iki paralel dünyaya dəvət edir.
“Son dalğa” iki monumental çərçivə zərb alətindən ibarət kinetik bir quraşdırmadır və ayrı-ayrı otaqlarda asılıb. Tavandan asılan zərb alətləri yavaş və ritmik hərəkətə gətirilir. Hərəkət dənizin nəfəsi kimi incə, lakin davamlıdır. Quraşdırma soyuq və isti atmosferdə açılır. İlk otaqda mavi-ağ işıqla dolu, dəniz sakit və uzaq görünür. Qışın donmuş sakitliyi havada qalır, təbiətin dinc ritmini daşıyır. Dalğaların səsi uzaqdan gələn bir əks kimi eşidilir. İkinci otaqda isə işıq qızılı və canlı, yay günəşinin parıltısı, hərəkətli sudakı parıltı kimidir. Mexaniki ritm daha qabarıqdır, dənizi canlandıran və hərəkətə gətirən istiliyi çağırır. Bu iki dünya arasında dialoq yaranır. Eyni səs iki fərqli əhvalda, eyni dəniz iki mövsüm boyu nəfəs alır.

As part of the “Art Weekend” festival enriching Baku’s cultural life, the exhibitions “Baku Steel Art 2025” and “The Last Wave” have opened at the Stone Chronicle Museum.
The initiator of the “Art Weekend” project, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva, along with Arzu Aliyeva and Alena Aliyeva, attended the event and familiarized themselves with the exhibitions.
The “Baku Steel Art 2025” exhibition serves as a meeting point of art and steel — a bridge of creativity designed to inspire future generations. The displayed works combine the rigidity of technology with the delicacy of artistic expression. Artists have breathed new life into steel, transforming it into original and unique sculptures. The exhibits, created through various artistic approaches, blend the aesthetic values of steel art with contemporary fine arts, revealing new forms of creative expression.
Romanian sculptor Ciprian Hopirtean, author of the work “Earth and Fire,” emphasized that his piece tells a story of war. He noted that the project was inspired by his two-year experience in the restoration of the Aghdam Juma Mosque, saying: “The mosque’s walls are full of bullet marks and burn stains. I witnessed firsthand what war can do there.”
The “The Last Wave” exhibition features a kinetic installation by Elvin Nabizade, known for his sculpture and installation works. The piece invites viewers into two parallel worlds unfolding between sound and movement.
“The Last Wave” consists of percussion instruments arranged in two monumental frames and suspended in separate rooms. The instruments, hanging from the ceiling, move in a slow and rhythmic motion — subtle yet persistent, like the breath of the sea. The installation develops across two contrasting atmospheres.
In the first room, illuminated with blue-silver light, the sea appears calm and distant. The frozen silence of winter lingers in the air, carrying the quiet rhythm of nature, as the sound of waves echoes faintly. In the second room, golden and vibrant light reflects the warmth of the summer sun and the shimmer of moving water. The mechanical rhythm becomes more dynamic, evoking a lively sea in motion.