Bakının mədəni həyatını zənginləşdirən “Art Weekend” festivalı çərçivəsində Daş Salnamə Muzeyində “Baku Steel Art 2025” və “Son dalğa” adlı sərgilər açılıb.
Tədbirdə “Art Weekend” layihəsinin təşəbbüskarı, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva iştirak ediblər. Qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
“Baku Steel Art 2025” sərgisi poladla sənətin görüş nöqtəsi, gələcək nəsillərə ilham verəcək bir yaradıcılıq körpüsüdür. Nümayiş olunan işlərdə texnologiyanın sərtliyi ilə yaradıcılığın zərifliyi bir araya gəlir. Sərgidə sənətkarlar polada yeni nəfəs verərək, onu orijinal və unikal sənət əsərlərinə çeviriblər. Müxtəlif bədii yanaşmalarla yaradılan heykəltaraşlıq nümunələri poladla sənətin estetik dəyərlərini birləşdirir və müasir incəsənətin yeni ifadə formalarını ortaya qoyur.
Sərgidə yer alan “Lövbər” əsərinin müəllifi Zamik Rzayev öz əl işi barədə məlumat verib. “Xəzər dənizinin qurumasından təsirlənərək bu əsəri yaratmışam. Göründüyü kimi lövbər kənarda yerləşir və aşağı hissədə güzgüdən istifadə olunub. Bunun səbəbi hər kəsin ekologiyanın gözəlləşdirilməsi ilə bağlı empatiya qurmasına şərait yaratmaqdır. Əsas məqsədimiz təbiəti qorumağın, tullantılara yeni həyat verməyin və incəsənətlə harmoniyada yaşamağın vacibliyini nümayiş etdirməkdir. Bu əsər 10 gün ərzində səylə çalışmağın nəticəsində ərsəyə gəlib”,- deyə Z.Rzayev əlavə edib.
Rumıniyalı heykəltaraş, “Torpaq və od” əsərinin müəllifi Çiprian Hopirtean isə sərgidə təqdim etdiyi işin müharibənin hekayəsindən bəhs etdiyini vurğulayıb. Bu layihənin Ağdam Cümə Məscidinin bərpası üzərində iki illik təcrübə əsasında formalaşdığını diqqətə çatdıran heykəltaraş deyib: “Məscidin divarları güllə izləri və yanıq ləkələri ilə doludur. Çünki orada müharibə nələr edə biləcəyinin şahidi oldum”.
“Son dalğa” adlı sərgidə heykəltaraşlıq və instalyasiya əsərləri ilə tanınan Elvin Nəbizadənin kinetik instalyasiyası təqdim olunub. Əsər səs və hərəkət arasında açılan iki paralel dünyaya dəvət edir.
“Son dalğa” iki monumental çərçivə zərb alətindən ibarət kinetik bir quraşdırmadır və ayrı-ayrı otaqlarda asılıb. Tavandan asılan zərb alətləri yavaş və ritmik hərəkətə gətirilir. Hərəkət dənizin nəfəsi kimi incə, lakin davamlıdır. Quraşdırma soyuq və isti atmosferdə açılır. İlk otaqda mavi-ağ işıqla dolu, dəniz sakit və uzaq görünür. Qışın donmuş sakitliyi havada qalır, təbiətin dinc ritmini daşıyır. Dalğaların səsi uzaqdan gələn bir əks kimi eşidilir. İkinci otaqda isə işıq qızılı və canlı, yay günəşinin parıltısı, hərəkətli sudakı parıltı kimidir. Mexaniki ritm daha qabarıqdır, dənizi canlandıran və hərəkətə gətirən istiliyi çağırır. Bu iki dünya arasında dialoq yaranır. Eyni səs iki fərqli əhvalda, eyni dəniz iki mövsüm boyu nəfəs alır.

В рамках фестиваля Art Weekend, обогащающего культурную жизнь Баку, в Музее каменной летописи открылись выставки Baku Steel Art 2025 и «Последняя волна».
B мероприятии приняли участие инициатор проекта Art Weekend, вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева, Арзу Алиева и Алена Алиева. Гости ознакомились с экспозицией.
Выставка Baku Steel Art 2025 представляет собой точку соприкосновения стали и искусства, творческий мост, способный вдохновить будущие поколения. В представленных работах сочетаются твердость технологии и утонченность творчества. Мастера вдохнули новую жизнь в сталь, превращая ее в оригинальные и самобытные произведения искусства. Созданные в разных художественных стилях скульптуры объединяют эстетические ценности стали и искусства, открывая новые формы выражения современного искусства.
Автор работы «Якорь» Замик Рзаев поделился своими мыслями о представленных произведениях: «На меня оказало большое впечатление пересыхание Каспийского моря. Как видно, якорь лежит в стороне, а в нижней части помещено зеркало. Это сделано для того, чтобы каждый мог ощутить личную причастность к красоте экологии. Наша цель - показать важность защиты природы и гармоничного сосуществования с искусством. На создание этой работы ушло 10 дней упорного труда».
Румынский скульптор, автор произведения «Земля и огонь» Чиприан Хопиртеан отметил, что представленная им работа отражает историю войны. Он подчеркнул, что проект сформировался на основе двухлетнего опыта участия в восстановлении Агдамской Джума-мечети: «Стены мечети покрыты следами пуль и копоти. Там я стал свидетелем того, на что способна война».
На выставке «Последняя волна» представлена кинетическая инсталляция известного скульптора и художника по инсталляциям Эльвина Набизаде. Работа приглашает зрителя в две параллельные вселенные - между звуком и движением.
«Последняя волна» - это кинетическая конструкция, состоящая из двух монументальных рам-барабанов, подвешенных в отдельных помещениях. Подвешенные инструменты совершают медленные, ритмичные движения - легкие, но непрерывные, подобно дыханию моря.
Инсталляция разворачивается в двух атмосферных пространствах. В первом зале, наполненном холодным сине-белым светом, море кажется спокойным и далеким - в воздухе витает застывшее зимнее безмолвие, несущее умиротворенный ритм природы. Звук волн доносится словно далекое эхо. Во втором зале царит золотистое, теплое сияние - как блеск летнего солнца на подвижной воде. Механический ритм становится более выраженным, пробуждая море и наполняя пространство энергией тепла. Между этими двумя мирами рождается диалог: один и тот же звук раскрывается в разных настроениях, а одно и то же море дышит в течение двух времен года.