Daş Salnamə Muzeyində “Bakıya Uçuş. İncəsənət həftəsonu: Gələcəyi İNDİ Duy” incəsənət festivalı üçün xüsusi hazırlanan “Suyun sirri” pantomim tamaşası təqdim olunub.
Tədbirdə iştirak edən “Art Weekend” layihəsinin təşəbbüskarı, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva səhnə əsərini izləyiblər.
Tamaşanın mövzusu incəsənət festivalının əsas elementi kimi seçilən su üzərində qurulub. Xalq artisti, pantomim aktyoru Pərviz Məmmədrzayevin müəllifi olduğu layihə insan və su arasındakı əbədi bağlılığı təsvir edir.
Pərviz Məmmədrzayevlə yanaşı, layihəyə 7 aktyor cəlb edilib. Tamaşada səssiz, lakin dərin ifadələrlə insanların çox çətinliklə həyatın mənbəyi hesab olunan suyu axtarmaları səhnələşdirilib.
Layihənin məqsədi Bakını qlobal səviyyədə əks-səda yaradan, bir şəhər olaraq ənənə və müasirliyi birləşdirən, müxtəlif fikirləri bir araya gətirən və gələcək nəsillərə ilham verən mədəniyyət paytaxtı kimi təqdim etməkdir.

The pantomime performance “The Secret of Water”, specially prepared for the “Flight to Baku. Art Weekend: Feel the Future NOW” fine arts festival, was presented at the Stone Chronicle Museum.
The initiator of the “Art Weekend” project, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva, along with Arzu Aliyeva and Alena Aliyeva, attended the event and watched the stage performance.
The performance revolves around the theme of water, chosen as the main element of this year’s folk art festival. Authored by People’s Artist and pantomime actor Parviz Mammadrzayev, the production portrays the eternal bond between humans and water.
In addition to Parviz Mammadrzayev, seven actors took part in the performance, which silently yet powerfully conveys humanity’s enduring quest for water — the source of life.
The project aims to present Baku as a global cultural capital — a city that unites tradition and modernity, embraces diverse ideas, and inspires future generations.