Noyabrın 5-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva 25-ci Yubiley Arıçılıq Məhsullarının Ənənəvi Respublika Sərgi-Satış Yarmarkasını ziyarət ediblər.
Ziyarət zamanı Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva stendlərə baxış keçirib, arıçıların təqdim etdikləri müxtəlif növ bal və arıçılıq məhsulları ilə maraqlanıb, istehsal prosesi, keyfiyyət göstəriciləri barədə məlumat alıblar. Onlar arıçılarla mövsümi məhsuldarlıq və satış imkanları barədə səmimi söhbət edib, xatirə şəkilləri çəkdiriblər.
Qeyd edək ki, yarmarkada bu il 43 regiondan 280-dən çox fermer iştirak edir. IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə gənclər arasında ekoloji sahibkarlığın təşviqi məqsədilə həyata keçirilən “Gənc arıçı” layihəsinin iştirakçıları yarmarkada fəal şəkildə iştirak ediblər. Yarmarkaya 4 “Gənc arıçı” ailəsi tərəfindən ümumilikdə, 1128 kiloqram bal təqdim edilib.
Xocalı rayonunda fəaliyyət göstərən “Güllü Yaylaq” arıçı kooperativi yarmarkada ilk dəfə təmsil olunub. Kooperativin yaradıcısı - Xocalı rayonunun Ballıca kəndindən olan Qənirə Əsədova uzun illərdir arıçılıqla məşğuldur. Kooperativin məqsədi qadınların kənd təsərrüfatında məşğulluğunu artırmaq, yerli arıçılıq ənənələrini qorumaq və ekoloji cəhətdən təmiz məhsulların istehsalını təşviq etməkdir. Hazırda “Güllü Yaylaq” kooperativi 5 üzvdən ibarətdir və yarmarkaya 6 növ arıçılıq məhsulu daxil olmaqla 400 kiloqram məhsul təqdim edib.
Həmçinin Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə bu ilin sentyabrında Kəlbəcər rayonunda keçirilmiş “Kəlbəcər bal festivalı 2025”in iştirakçıları yarmarkada məhsullarını təqdim ediblər.
Xüsusi vurğulanmalıdır ki, Prezident İlham Əliyevin çıxışlarında Kəlbəcər balına göstərdiyi diqqət və dəstək bu bölgənin balının keyfiyyətinə və tanınmasına verilən ən yüksək dəyərin göstəricisidir. Bu gün Kəlbəcər balı öz təbii xüsusiyyətləri və keyfiyyəti ilə seçilərək, Azərbaycanın milli brendlərindən birinə çevrilməkdədir.
Qeyd edək ki, yarmarkada 100 tondan çox bal və 15 növdən çox müxtəlif arıçılıq məhsulu satışa çıxarılıb.

On November 5, Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA Public Union, and Arzu Aliyeva, Head of the Baku Media Center, visited the 25th Anniversary Traditional Republican Exhibition-Sale Fair of the Beekeeping Products.
During the visit, Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva viewed the stands, familiarized themselves with various types of honey and beekeeping products presented by the beekeepers, and were briefed on the production process and quality indicators of the products. They had a conversation with the beekeepers about seasonal productivity and sales opportunities, and posed for photos.
This year, the fair brings together over 280 beekeepers from 43 districts across the country. The participants of the “Young Beekeeper” project- initiated by the IDEA Public Union, aiming to promote employment among young families and support eco-entrepreneurship were also actively involved in the event, with 4 young families having presented a total of 1128 kg of honey.
The fair marked inaugural participation for the “Gullu Yaylag” beekeeping cooperative operating in the Khojaly district. Ganira Asadova, the founder of the cooperative and the resident of the Ballija village of Khojaly district, has been engaged in beekeeping for many years. The cooperative aims to advance women's employment in agriculture, preserve local beekeeping traditions, and promote the production of eco-friendly product. Comprising 5 members, the cooperative presented products, including 6 types of beekeeping products totaling 400kg.
The participants of the “Kalbajar Honey Festival 2025”, which was held in September of this year in Kalbajar district under the initiative of Leyla Aliyeva, also presented their products at the fair.
It is noteworthy that the attention and support shown by President Ilham Aliyev to the Kalbajar honey in his speeches is an indicator of the highest value placed on the quality and promotion of the district’s honey. Today, the Kalbajar honey is distinguished by its natural properties and quality, turning into one of the national brands of Azerbaijan.
Over 100 tons of honey and more than 15 types of various beekeeping products are offered to customers at the fair.