Bakı Kitab Mərkəzində “Zəfər sevinci” adlı musiqili-ədəbi gecə keçirilib
Bakı Kitab Mərkəzində ölkəmizin tanınmış elm, mədəniyyət və ictimaiyyət xadimlərinin iştirakı ilə Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Qələbənin 5 illiyinə həsr olunmuş “Zəfər sevinci” adlı ədəbi-musiqili gecə təşkil olunub.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Tədbirin əvvəlində Vətənimizin azadlığı və torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri açan Bakı Kitab Mərkəzinin direktoru Günel Rzayeva şəhidlərimizin qəhrəmanlığının hər zaman xalqımızın qürur mənbəyi olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun otuz ilə yaxın düşmən işğalı altında olan torpaqları azad etməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunması müstəqil dövlətçilik tariximizin ən şərəfli səhifəsidir.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi çıxışında Vətən müharibəsində qazandığımız Qələbənin xalqımız üçün mənəvi əhəmiyyətindən, şəhidlərin igidliyinin və qəhrəmanlığının gələcək nəsillər üçün örnək rolundan danışıb.
Tədbirdə şəhid Rövşən Nurzadənin atası, Xalq artisti Əli Nur, Azərbaycan Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrinin qrup komandiri, Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı, şəhid baş gizir Camal İsmayılovun həyat yoldaşı Fatimə İsmayılova, Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı, şəhid mayor Elçin Mansurovun anası Məleykə Məcidova çıxış ediblər.
Daha sonra tədbir bədii hissə ilə davam etdirilib. Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının nəzdində fəaliyyət göstərən Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin solistlərinin və Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin Cahangir Cahangirov adına Xor kollektivinin ifasında xalq mahnıları və bəstəkar əsərləri səsləndirilib.
Tədbirdə 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlıq səhnələrini, azad edilmiş şəhər və kəndlərin görüntülərini, eləcə də şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.

The “Joy of Victory” literary-musical evening marking the fifth anniversary of the historic victory in the Patriotic War, was held at the Baku Book Center, bringing together renowned scientific, cultural and public figures.
Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA Public Union, and Arzu Aliyeva, Head of the Baku Media Center, attended the event.
The event commenced with the observing of a minute of silence to honor the sacred memory of martyrs, who sacrificed their lives for freedom and territorial integrity of the Motherland.
Addressing the event, Gunel Rzayeva, Director of the Baku Book Center, noted that the heroism of the martyrs has always been a source of pride for the Azerbaijani people. She described the liberation of the Azerbaijani territories from nearly thirty years of enemy occupation by the valiant Azerbaijani Army led by Azerbaijani President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, as well as the restoration of the country’s territorial integrity as the most glorious page in the history of the independent Azerbaijani statehood.
In his remarks, Ilgar Fahmi, Secretary of the Azerbaijan Writers Union, highlighted the moral significance of the Victory claimed in the Patriotic War for the Azerbaijani people, and the exemplary role of valiance and heroism of the martyrs for future generations.
Other speakers included Ali Nur, Azerbaijani People’s Artist, and father of martyr Rovshan Nurzada; Fatima Ismayilova, wife of unit commander of the Azerbaijan Special Forces, martyred warrant officer, Hero of the Patriotic War Jamal Ismayilov; and Malayka Majidova, mother of martyred Major Elchin Mansurov, Hero of the Patriotic War.
The artistic program followed featuring the Azerbaijani folk songs and composers’ pieces performed by the soloists of the Azerbaijan State Chamber Orchestra after Gara Garayev operating under the Azerbaijan State Academic Philharmonic Hall after Muslim Magomayev, and the Choir of the International Mugham Center after Jahangir Jahangirov.
The event also featured the screening of a video highlighting heroic scenes of the Azerbaijani Army during the 44-day Patriotic War, images of the liberated cities and villages, as well as the perpetuation of the memory of the martyrs.