Bakı Kitab Mərkəzində “Zəfər sevinci” adlı musiqili-ədəbi gecə keçirilib
Bakı Kitab Mərkəzində ölkəmizin tanınmış elm, mədəniyyət və ictimaiyyət xadimlərinin iştirakı ilə Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Qələbənin 5 illiyinə həsr olunmuş “Zəfər sevinci” adlı ədəbi-musiqili gecə təşkil olunub.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Tədbirin əvvəlində Vətənimizin azadlığı və torpaqlarımızın bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri açan Bakı Kitab Mərkəzinin direktoru Günel Rzayeva şəhidlərimizin qəhrəmanlığının hər zaman xalqımızın qürur mənbəyi olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun otuz ilə yaxın düşmən işğalı altında olan torpaqları azad etməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunması müstəqil dövlətçilik tariximizin ən şərəfli səhifəsidir.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi çıxışında Vətən müharibəsində qazandığımız Qələbənin xalqımız üçün mənəvi əhəmiyyətindən, şəhidlərin igidliyinin və qəhrəmanlığının gələcək nəsillər üçün örnək rolundan danışıb.
Tədbirdə şəhid Rövşən Nurzadənin atası, Xalq artisti Əli Nur, Azərbaycan Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrinin qrup komandiri, Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı, şəhid baş gizir Camal İsmayılovun həyat yoldaşı Fatimə İsmayılova, Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı, şəhid mayor Elçin Mansurovun anası Məleykə Məcidova çıxış ediblər.
Daha sonra tədbir bədii hissə ilə davam etdirilib. Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının nəzdində fəaliyyət göstərən Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin solistlərinin və Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin Cahangir Cahangirov adına Xor kollektivinin ifasında xalq mahnıları və bəstəkar əsərləri səsləndirilib.
Tədbirdə 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlıq səhnələrini, azad edilmiş şəhər və kəndlərin görüntülərini, eləcə də şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.

В Бакинском книжном центре состоялся музыкально-литературный вечер «Радость Победы»
В Бакинском книжном центре с участием известных деятелей науки, культуры и общественности нашей страны состоялся музыкально-литературный вечер под названием «Радость Победы», посвященный 5-й годовщине завоевания исторической Победы в Отечественной войне.
В мероприятии приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева и руководитель Баку Медиа Центра Арзу Алиева.
B начале мероприятия минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших свои жизни за свободу нашей Родины и целостность наших земель.
Открывая мероприятие, директор Бакинского книжного центра Гюнель Рзаева отметила, что героизм наших шехидов всегда был предметом гордости для нашего народа. Она отметила, что освобождение нашей доблестной Армией под руководством Президента Азербайджана, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева земель, находившихся почти тридцать лет под вражеской оккупацией, и восстановление территориальной целостности нашей страны - самая славная страница в истории нашей независимой государственности.
Выступивший секретарь Союза писателей Азербайджана Ильгар Фахми рассказал о моральном значении Победы, одержанной в Отечественной войне, для нашего народа, роли мужества и героизма шехидов как примера для будущих поколений.
На мероприятии выступили отец шехида Ровшана Нурзаде - Народный артист Али Нур, супруга командира группы Сил специального назначения Азербайджана, Героя Отечественной войны, шехида-гизиря Джамала Исмаилова - Фатима Исмаилова, а также мать Героя Отечественной войны, шехида-майора Эльчина Мансурова, - Малейка Меджидова.
Затем мероприятие продолжилось художественной частью. В исполнении солистов Азербайджанского государственного камерного оркестра имени Кара Караева при Азербайджанской государственной академической филармонии имени Муслима Магомаева, и хора имени Джахангира Джахангирова Международного центра мугама прозвучал ряд народных и композиторских произведений.
На мероприятии был продемонстрирован видеоролик, отражающий героические сцены азербайджанской армии в годы 44-дневной Отечественной войны, кадры освобожденных городов и сел, а также увековечение памяти шехидов.