Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Mingəçevirə səfəri çərçivəsində bir sıra ekoloji aksiyalarda iştirak edib.
Əvvəlcə Leyla Əliyevanın iştirakı ilə Mingəçevir su anbarına 25 min sazan balığı buraxılıb. Aksiya su bioresurslarının bərpası, balıq ehtiyatlarının artırılması və su hövzələrinin ekoloji tarazlığının qorunmasına töhfə vermək məqsədi daşıyır.
Daha sonra Leyla Əliyeva Korçay Dövlət Təbiət Yasaqlığı ərazisində həyata keçirilən reintroduksiya prosesində iştirak edib. Yasaqlığa Şirvan Milli Parkının ərazisindən gətirilmiş 10 baş ceyran buraxılıb. Ceyranların Yasaqlıq ərazisinə köçürülməsində məqsəd mövcud ceyran populyasiyası arasında gen dözümlülüyünü artırmaq, müxtəlif xəstəliklərin qarşısını almaq və bu ərazidə daha sağlam ceyran nəslinin formalaşdırılmasıdır. Hazırda Korçay Dövlət Təbiət Yasaqlığında ceyranların sayı 810 baş təşkil edir.
Səfər proqramı çərçivəsində, həmçinin Mingəçevir şəhərində ağacəkmə aksiyası təşkil olunub. Aksiyada Leyla Əliyevanın iştirakı ilə 100 nəfər könüllü tərəfindən Eldar şamı və sərvdən ibarət 200 ağac əkilib. Eldar şamı və sərv quraqlığadavamlı, regionun torpaq-iqlim şəraitinə uyğun ağac növləri kimi ətraf mühitin mühafizəsi və yaşıllıq zolağının genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, bu ekoloji aksiyalar IDEA İctimai Birliyi tərəfindən Azərbaycanda ətraf mühitin mühafizəsi və biomüxtəlifliyin qorunması istiqamətində mütəmadi olaraq görülən işlərin tərkib hissəsidir.

Лейла Алиева приняла участие в экологических акциях в Мингячевире
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева в рамках поездки в Мингячевир приняла участие в ряде экологических акций.
Bначале при участии Лейлы Алиевой в Мингячевирское водохранилище было выпущено 25 тысяч мальков сазана. Цель акции – содействовать восстановлению водных биоресурсов, увеличению рыбных запасов и сохранению экологического баланса бассейнов.
Затем Лейла Алиева приняла участие в процессе реинтродукции, проводимой на территории Корчайского государственного природного заказника. В заказник были выпущены 10 джейранов, привезенных из Ширванского национального парка. Цель переселения джейранов на территорию заказника – повышение генетической устойчивости популяции джейранов, предотвращение различных заболеваний и формирование более здорового поколения джейранов на данной территории. В настоящее время численность джейранов в Корчайском государственном природном заказнике составляет 810 особей.
В ходе поездки в городе Мингячевир также была организована акция по посадке деревьев. При участии Лейлы Алиевой 100 волонтеров посадили 200 саженцев Эльдарской сосны и кипариса. Посадка саженцев этих засухоустойчивых пород деревьев, приспособленных к почвенно-климатическим условиям региона, имеет большое значение в деле охраны окружающей среды и расширения площади зеленых насаждений.
Отметим, что эти экологические акции являются частью регулярно проводимой Общественным объединением IDEA работы по защите окружающей среды и биоразнообразия в Азербайджане.