Noyabrın 18-də "LIBRAFF” kitab mağazaları şəbəkəsinin “Park Akademiya” filialında Səbinə Əliyeva, Hüzurə Ağayeva və Gülarə Əmirovanın həmmüəllifi olduqları "Azərbaycan dilini öyrənirik" kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva iştirak ediblər.
Təqdimat mərasimində çıxış edən kitabın həmmüəllifi Səbinə Əliyeva kitabın 4-6 yaşlı uşaqlar üçün nəzərdə tutulduğunu, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən məktəbəqədər təhsil müəssisələrində yetişən uşaqlara, o cümlədən Azərbaycandan kənarda yaşayan balaca həmyerlilərimizə ana dilini öyrətmək, dilimizə qarşı sevgi oyatmaq, öz dilimizdə ünsiyyət qurmaq bacarıqlarını uşaq yaşlarından formalaşdırmaq məqsədi daşıdığını deyib: "Bu kitabı hazırlamaqda əsas hədəflərdən biri Azərbaycan dilini öyrətməklə yanaşı, ölkəmizin milli dəyərlərinə, mədəniyyətinə bağlılıq yaratmaqdır. Kitab ümumilikdə 8 bölmədən ibarətdir və müxtəlif mövzulara həsr olunub. Kitabın ən maraqlı xüsusiyyətlərindən biri şəkillər əsasında hazırlanmasıdır. Həmin yaş qrupunda olan uşaqlarda oxu-yazı bacarığı hələ formalaşmır. Ona görə də balacaların qavrama xüsusiyyətləri nəzərə alınaraq mövzular şəkillərlə izah olunub. Bir yandan da şəkillərlə öyrənmə prosesi daha əyləncəli və yaddaqalan edir. Ən maraqlı cəhətlərdən biri “dinləyək və öyrənək” rubrikasıdır. Burada Azərbaycan şairlərinin şeirləri audioformat şəklində, yəni QR kod vasitəsilə səsli versiyada oxutdurulur. Bununla yanaşı, kitaba uşaqların erkən yaşda ilkin ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün ən zəruri olan ifadələr, sözlər, cümlələr daxil edilib ki, burada da məqsəd öyrənmə prosesini daha sistemli şəkildə həyata keçirməkdir. Məlum olduğu kimi, həmin yaş qrupundan olan uşaqlara yazılı söz və ifadələr, həmçinin şeirlər müəllimlər və valideynlər tərəfindən səsləndirilir və öyrədilir. Kitabda bir növ müəllim və valideynlərə istiqamət verilir".
Kitabın redaktoru professor Sevinc Əliyeva üçillik zəhmətin bəhrəsi olan həmin kitabın dilimizə sevgi, dəyərlərimizə bağlılığın ifadəsi olduğunu bildirib. O, nəşrin xaricdə yaşayan və böyüyən azərbaycanlı uşaqların da sevimli kitabına çevriləcəyinə inamını ifadə edib.
Azərbaycan Dillər Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Jalə Qəribova, yazıçı, şair, pedaqoq, professor Zahid Xəlil, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, "Göyərçin" jurnalının baş redaktoru, professor Rafiq Yusifoğlu, Abdulla Şaiqin nəvəsi və ev-muzeyinin direktoru Ülkər Talıbzadə çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yığıncaqda çıxışı zamanı nitqindən fikirləri xatırladıblar. Bildirilib ki, ölkə başçısının vurğuladığı kimi Azərbaycan dilinin saflığının qorunması hər bir Azərbaycan vətəndaşının işi olmalıdır. Yəni, dövlət, alimlər, dilçilər, yazıçılar, şairlər, jurnalistlər, siyasətlə məşğul olanlar bu məsələyə çox böyük diqqət verməlidirlər. Çıxış edənlər Azərbaycan dilinə dövlət səviyyəsində qayğı göstərildiyini qeyd edib, bu istiqamətdə atılan addımlardan bəhs ediblər.
Natiqlər "Azərbaycan dilini öyrənirik" kitabını tədris vasitəsi kimi yüksək qiymətləndirib, uşaqların doğma dilimizdə düşünüb-danışmağı sadə və anlaşılan şəkildə öyrənməsi üçün faydalı olacağına və bu cür layihələrin davamlı xarakter alacağına inamlarını ifadə ediblər.
Tədbir zamanı, həmçinin bədii hissə nümayiş etdirilib, kitaba daxil edilən şeirlərdən bir neçəsi QR kod vasitəsilə səsləndirilib.

18 ноября в филиале Park Akademiya сети книжных магазинов LIBRAFF состоялась презентация издания «Мы изучаем азербайджанский язык», соавторами которого являются Сабина Алиева, Хюзура Агаева и Гюлара Амирова.
B мероприятии приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, руководитель Баку Медиа Центра Арзу Алиева и Алена Алиева.
Выступившая на презентации соавтор книги Сабина Алиева сказала, что издание предназначено для детей 4-6 лет и призвано научить родному языку детей, воспитывающихся в дошкольных образовательных учреждениях, действующих в нашей стране, в том числе, наших юных соотечественников, проживающих за пределами Азербайджана, привить им любовь к родному языку и сформировать навыки общения на нем с раннего возраста: «Одной из основных целей создания этой книги является обучение азербайджанскому языку, а также формирование связи с национальными ценностями и культурой нашей страны. Издание в целом состоит из 8 разделов и посвящено различным темам. Одной из самых интересных особенностей книги является то, что она подготовлена на основе картинок. У детей этого возраста еще не развиты навыки чтения и письма. Поэтому, учитывая особенности восприятия детей, темы разъяснены с помощью иллюстраций. С другой стороны, процесс обучения с картинками делает его более увлекательным и запоминающимся. Одним из самых интересных разделов является рубрика «послушаем и научимся». Здесь стихи азербайджанских поэтов читаются в аудиоформате, то есть, в аудиоверсии, сканируемой QR-кодом. Кроме того, книга содержит самые необходимые выражения, слова и предложения для развития начальных навыков общения у детей раннего возраста, цель же - сделать процесс обучения более системным. Как известно, письменные слова и выражения, а также стихи, читаются и разучиваются с детьми этой возрастной группы учителями и родителями. Книга служит своего рода направлением для учителей и родителей».
Редактор издания, профессор Севиндж Алиева отметила, что книга, ставшая плодом трехлетнего труда, является выражением любви к нашему языку и приверженности нашим ценностям. Она выразила уверенность в том, что издание также станет любимой книгой для азербайджанских детей, проживающих и растущих за рубежом.
Выступившие проректор по международным связям Азербайджанского университета языков Жаля Гарибова, писатель, поэт, педагог, профессор Захид Халил, член Союза писателей Азербайджана, главный редактор журнала Göyərçin, профессор Рафиг Юсифоглу, внучка Абдуллы Шаига и директор его дома-музея Улькер Талыбзаде напомнили присутствующим высказывания из речи Президента Ильхама Алиева на собрании, посвященном 80-летнему юбилею Национальной Академии наук Азербайджана. Отмечалось, что, как подчеркнул глава государства, сохранение чистоты азербайджанского языка должно быть делом каждого гражданина Азербайджана. То есть государство, ученые, лингвисты, писатели, поэты, журналисты, все, кто занимается политикой, должны уделять этому большое внимание. Выступившие отметили заботу, проявляемую об азербайджанском языке на государственном уровне, рассказали о шагах, предпринимаемых в этом направлении.
Они также высоко оценили книгу «Мы изучаем азербайджанский язык» как учебное пособие, выразили уверенность в том, что она будет полезна детям для того, чтобы научиться просто и понятно думать и говорить на родном языке, и, что подобные проекты будут продолжаться и впредь.
Во время мероприятия также была представлена художественная часть, а несколько стихотворений, вошедших в книгу, были воспроизведены с помощью QR-кодов.