“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı ilə noyabrın 18-də tanınmış özbək miniatür ustası Cahangir Aşurovla görüş və ustad dərsi keçirilib, daha sonra isə sənətkarın əsərlərindən ibarət sərgi açılıb.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva, eləcə də sənət adamları tədbirdə iştirak ediblər.
Bakı Fotoqrafiya Evində keçirilən görüş zamanı Cahangir Aşurov iştirakçılarla yaradıcılıq təcrübəsini bölüşüb, iş texnikasını nümayiş etdirib və sualları cavablandırıb.
Tədbirdə rəssamlar, dizaynerlər, incəsənət araşdırmaçıları və sənətsevərlər iştirak edərək miniatür sənətinin incəliklərini yaxından tanımaq və onun sehrini hiss etmək imkanı əldə ediblər.
Daha sonra Bakı Fotoqrafiya Evindəki sərgi zalında Cahangir Aşurovun “Şərq miniatürü: Zamanla səyahət” sərgisinin açılış mərasimi təşkil olunub.
Sərgi miniatür sənətinin zəngin tarixini izləyicilərə çatdırmaq baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

В Баку открылась выставка известного узбекского мастера миниатюры Джахангира Ашурова
18 ноября Управление Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» организовало встречу и мастер-класс с известным узбекским мастером миниатюры Джахангиром Ашуровым, после чего открылась выставка его работ.
B мероприятии приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, Арзу Алиева и Алена Алиева, а также мастера искусств.
На встрече, прошедшей в Бакинском доме фотографии, Джахангир Ашуров поделился своим творческим опытом, продемонстрировал технику, которую использует в своих работах, и ответил на вопросы.
В мероприятии приняли участие художники, дизайнеры, искусствоведы и любители искусства, которые смогли ознакомиться с тонкостями миниатюрного искусства и ощутить его чарующее волшебство.
Затем в выставочном зале Бакинского дома фотографии состоялось открытие выставки Джахангира Ашурова «Восточная миниатюра: путешествие во времени».