“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı ilə noyabrın 18-də tanınmış özbək miniatür ustası Cahangir Aşurovla görüş və ustad dərsi keçirilib, daha sonra isə sənətkarın əsərlərindən ibarət sərgi açılıb.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva, eləcə də sənət adamları tədbirdə iştirak ediblər.
Bakı Fotoqrafiya Evində keçirilən görüş zamanı Cahangir Aşurov iştirakçılarla yaradıcılıq təcrübəsini bölüşüb, iş texnikasını nümayiş etdirib və sualları cavablandırıb.
Tədbirdə rəssamlar, dizaynerlər, incəsənət araşdırmaçıları və sənətsevərlər iştirak edərək miniatür sənətinin incəliklərini yaxından tanımaq və onun sehrini hiss etmək imkanı əldə ediblər.
Daha sonra Bakı Fotoqrafiya Evindəki sərgi zalında Cahangir Aşurovun “Şərq miniatürü: Zamanla səyahət” sərgisinin açılış mərasimi təşkil olunub.
Sərgi miniatür sənətinin zəngin tarixini izləyicilərə çatdırmaq baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.

A meeting and master class with the famous Uzbek miniature master Jahangir Ashurov was held on November 18, organized by the “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve Administration, followed by the opening of an exhibition of the artist's works.
Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, Arzu Aliyeva and Alena Aliyeva, as well as artists, attended the event.
During the meeting held at the Baku Photography House, Jahangir Ashurov shared his creative experience with the participants, demonstrated his art techniques and answered questions.
Artists, designers, art researchers and art enthusiasts participated in the event, who had also the opportunity to get up close to the intricacies of miniature art and feel its magic.
Later, the opening ceremony of Jahangir Ashurov's "Oriental Miniature: A Journey Through Time" exhibition was held in the exhibition hall of the Baku Photography House.
The exhibition is of particular importance in terms of bringing to the audience the rich history of miniature art.