Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva Banqladeş Xalq Respublikasının paytaxtı Dəkkə şəhərinə səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva dekabrın 7-də Banqladeş Müvəqqəti Hökumətinin Baş müşaviri, dünyaşöhrətli iqtisadçı, Nobel Sülh Mükafatı laureatı professor Məhəmməd Yunusla görüşüblər.
Görüşdə Prezident İlham Əliyevin ən səmimi salamları Baş müşavir M.Yunusa çatdırılıb. Onun sonuncu dəfə 2024-cü ilin noyabrında COP29-da iştirak daxil olmaqla, müxtəlif illərdə Azərbaycana çoxsaylı səfərlər etdiyi, bir neçə dəfə Azərbaycan Prezidenti ilə görüşdüyü və ölkəmizdə hər zaman xoş qarşılandığı vurğulanıb.
Azərbaycanın Banqladeşlə daima dostluq əlaqələrinə malik olduğu, müxtəlif formatlarda uğurla əməkdaşlıq etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Məhəmməd Yunusa Leyla Əliyevanın və Arzu Əliyevanın Dəkkədə fəaliyyət göstərən valideyn himayəsindən məhrum olmuş və kimsəsiz uşaqlar üçün müəssisəni ziyarət etdikləri barədə məlumat verilib.
Heydər Əliyev Fondunun və IDEA İctimai Birliyinin Banqladeşin müvafiq təşkilatları ilə birgə humanitar, sosial, gənclər və könüllülər, ətraf mühit və təbiətin mühafizəsi kimi sahələrdə əməkdaşlıqda, həmçinin birgə layihələr həyata keçirməkdə maraqlı olduğu qeyd edilib.
Baş müşavir Məhəmməd Yunus ölkəmizə çoxsaylı səfərləri zamanı Azərbaycan Prezidenti ilə görüşlərini hər zaman məmnunluqla xatırladığını bildirib, öz növbəsində onun da salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırmağı xahiş edib. O, COP29 çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə görüşdə qeyd edildiyi kimi, iki ölkə arasında səmərəli əməkdaşlıq üçün böyük potensialın olduğunu bildirib və praktiki fəaliyyətlərin həyata keçirilməsinin vacibliyinə toxunub.
M.Yunus Azərbaycanın müxtəlif sahələrdə böyük nailiyyətlər əldə etdiyinin şəxsən şahidi olduğunu deyib, Banqladeşlə əməkdaşlığın inkişafı və praktiki dəstək proqramlarının icrası üzrə göstərilən səylərə görə dərin təşəkkürünü bildirib.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева и руководитель Баку Медиа Центра Арзу Алиева посетили столицу Народной Республики Бангладеш Дакку.
B рамках визита Лейла Алиева и Арзу Алиева 7 декабря встретились с главным советником временного правительства Бангладеш, всемирно известным экономистом, лауреатом Нобелевской премии мира, профессором Мухаммадом Юнусом.
В ходе встречи главному советнику М.Юнусу были переданы самые теплые приветствия Президента Ильхама Алиева. Было подчеркнуто, что в различные годы он неоднократно посещал Азербайджан, в том числе в ноябре 2024 года участвовал в конференции COP29, несколько раз встречался с Президентом Азербайджана и всегда был тепло принят в нашей стране.
Отмечалось, что у Азербайджана всегда были дружеские отношения с Бангладеш, с которым наша страна успешно сотрудничает в различных форматах.
Мухаммад Юнус был проинформирован о том, что Лейла Алиева и Арзу Алиева посетили действующее в Дакке учреждение для детей, лишенных родительского попечения, и детей-сирот.
Было отмечено, что Фонд Гейдара Алиева и Общественное объединение IDEA заинтересованы в сотрудничестве с соответствующими организациями Бангладеш в гуманитарной, социальной, молодежной сферах, в области волонтерской деятельности, окружающей среды и охраны природы, а также в реализации совместных проектов.
Главный советник Мухаммад Юнус подчеркнул, что всегда с удовлетворением вспоминает встречи с Президентом Азербайджана в ходе своих многочисленных визитов в нашу страну, просил передать и его приветствия главе нашего государства. Он подчеркнул, что, как было отмечено на встрече с Президентом Ильхамом Алиевым в рамках COP29, имеется большой потенциал для плодотворного сотрудничества между двумя странами, и коснулся важности реализации практической деятельности.
М.Юнус сказал, что лично стал свидетелем больших достижений Азербайджана в различных сферах, выразил глубокую признательность за усилия, направленные на развитие сотрудничества с Бангладеш и реализацию программ практической поддержки.