Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva, Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva Banqladeş Xalq Respublikasının paytaxtı Dəkkə şəhərinə səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva dekabrın 7-də Banqladeş Müvəqqəti Hökumətinin Baş müşaviri, dünyaşöhrətli iqtisadçı, Nobel Sülh Mükafatı laureatı professor Məhəmməd Yunusla görüşüblər.
Görüşdə Prezident İlham Əliyevin ən səmimi salamları Baş müşavir M.Yunusa çatdırılıb. Onun sonuncu dəfə 2024-cü ilin noyabrında COP29-da iştirak daxil olmaqla, müxtəlif illərdə Azərbaycana çoxsaylı səfərlər etdiyi, bir neçə dəfə Azərbaycan Prezidenti ilə görüşdüyü və ölkəmizdə hər zaman xoş qarşılandığı vurğulanıb.
Azərbaycanın Banqladeşlə daima dostluq əlaqələrinə malik olduğu, müxtəlif formatlarda uğurla əməkdaşlıq etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Məhəmməd Yunusa Leyla Əliyevanın və Arzu Əliyevanın Dəkkədə fəaliyyət göstərən valideyn himayəsindən məhrum olmuş və kimsəsiz uşaqlar üçün müəssisəni ziyarət etdikləri barədə məlumat verilib.
Heydər Əliyev Fondunun və IDEA İctimai Birliyinin Banqladeşin müvafiq təşkilatları ilə birgə humanitar, sosial, gənclər və könüllülər, ətraf mühit və təbiətin mühafizəsi kimi sahələrdə əməkdaşlıqda, həmçinin birgə layihələr həyata keçirməkdə maraqlı olduğu qeyd edilib.
Baş müşavir Məhəmməd Yunus ölkəmizə çoxsaylı səfərləri zamanı Azərbaycan Prezidenti ilə görüşlərini hər zaman məmnunluqla xatırladığını bildirib, öz növbəsində onun da salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırmağı xahiş edib. O, COP29 çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə görüşdə qeyd edildiyi kimi, iki ölkə arasında səmərəli əməkdaşlıq üçün böyük potensialın olduğunu bildirib və praktiki fəaliyyətlərin həyata keçirilməsinin vacibliyinə toxunub.
M.Yunus Azərbaycanın müxtəlif sahələrdə böyük nailiyyətlər əldə etdiyinin şəxsən şahidi olduğunu deyib, Banqladeşlə əməkdaşlığın inkişafı və praktiki dəstək proqramlarının icrası üzrə göstərilən səylərə görə dərin təşəkkürünü bildirib.

Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and founder and head of the IDEA Public Union Leyla Aliyeva, together with the head of Baku Media Center Arzu Aliyeva, visited Dhaka, the capital of the People’s Republic of Bangladesh.
On December 7, as part of the visit, Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva met with Chief Adviser of Bangladesh’s Interim Government, world-renowned economist and Nobel Peace Prize laureate Professor Muhammad Yunus.
During the meeting, the sincere greetings of President Ilham Aliyev were conveyed to Chief Adviser Muhammad Yunus. It was emphasized that he has made numerous visits to Azerbaijan over the years, including his participation in COP29 in November 2024, has met several times with the President of Azerbaijan, and has always been warmly welcomed in the country.
It was noted that Azerbaijan has always maintained friendly relations with Bangladesh and has successfully cooperated in various formats.
Professor Muhammad Yunus was informed that Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva visited an institution in Dhaka for orphaned and homeless children.
It was highlighted that the Heydar Aliyev Foundation and IDEA Public Union are interested in cooperating with relevant organizations in Bangladesh in humanitarian, social, youth and volunteer work, environmental protection, and other fields, as well as in implementing joint projects.
Chief Adviser Muhammad Yunus said that he fondly remembers his meetings with the President of Azerbaijan during his numerous visits to the country and asked that his greetings be conveyed to the head of state. Referring to his meeting with President Ilham Aliyev during COP29, he noted the great potential for effective cooperation between the two countries and stressed the importance of carrying out practical activities.
Yunus emphasized that he personally witnessed Azerbaijan’s significant achievements in various areas and expressed deep gratitude for the efforts to strengthen cooperation with Bangladesh and implement practical support programs.