Bakıda Heydər Əliyev Fondunun tərəfdaşlığı, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) təşkilatçılığı ilə davam edən “İƏT Mədəniyyət Festivalı: Bakı Yaradıcı Həftə-2025” çərçivəsində Qadınların Yaradıcı Forumu keçirilib.
Forum Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Qadınların İnkişafı Təşkilatı (WDO), Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyası (AQSİA) və Yaradıcı Azərbaycan platformasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Forumda Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, “KADEM” Vəqfi Qəyyumlar Şurasının sədri Sümeyye Erdoğan Bayraktar, WDO-nun baş direktoru Afnan Al-Shuaibi, eləcə də Qazaxıstan, Bəhreyn və Özbəkistandan olan qadın innovatorlar və sahibkarlar iştirak ediblər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən WDO-nun baş direktoru Afnan Al-Shuaibi forum təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. Qadınların bilikəsaslı cəmiyyətin formalaşmasında mühüm rol oynadığına diqqət çəkib: “Bu, inkişafın və tərəqqinin göstəricisidir. Bizim əsas missiyamız qadınlara öz potensiallarını kəşf etməyə və reallaşdırmağa imkan yaratmaqdır. Qadınlar həm sahibkar, həm də mədəni innovator kimi cəmiyyətin inkişafına böyük töhfə verirlər. Biz qadınların irəliləməsi, öz işlərini tanıtması və yaradıcı layihələrini həyata keçirməsi üçün bütün imkanlarımızı səfərbər etməyə hazırıq”.
“KADEM” Vəqfi Qəyyumlar Şurasının sədri Sümeyye Erdoğan Bayraktar qeyd edib ki, qadın yaradıcı sahələrə sonradan qatılan bir iştirakçı deyil, əslən bu sahənin köküdür, mahiyyətidir. “Qadının yaratdığı dəyərlər nəsildən-nəslə ötürülür. Azərbaycanın xalçaçılıq sənəti bunun ən gözəl nümunələrindəndir. Eyni şəkildə İznik və Kütahya çiniləri və digər sənət məktəbləri də qadının yaradıcı ruhu, sənətkarlıq bacarığı və estetik zövqü ilə formalaşıb. Türk motivləri və onların sənətdə təcəssümü qadının tarix boyu bu sahələrdəki rolunu açıq şəkildə göstərir”, - deyə Sümeyye Erdoğan Bayraktar əlavə edib.
Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Səkinə Babayeva isə forumun qadınların yaradıcılıq sahəsindəki imkanlarını və gələcək perspektivlərini müzakirə etmək üçün ideal platforma olduğunu deyib: “Bu istiqamətdə Azərbaycanda göstərilən dövlət dəstəyi olduqca əhəmiyyətlidir və təqdir olunmalıdır. Forumun əsas məqsədi mövcud boşluqları müəyyənləşdirmək, həmçinin İƏT ölkələri arasında bu sahədə əməkdaşlığı daha da gücləndirməkdir”.
Forumun açılışından sonra Mövlanə Cəlaləddin Ruminin “Zaman dairəsindən çıx – Sevgi dairəsinə daxil ol” kəlamı üzərində qurulan konseptual vizual kompozisiya nümayiş etdirilib. Layihənin illüstrativ hissəsi rəssam Leyla Əliyevanın əsərləri əsasında təqdim edilib. Vizual konsepsiyanın müəllifi Əməkdar artist Səbinə Şıxlinskaya, musiqi tərtibatçısı isə Orxan Ağayevdir (DJ Pancho).
Qeyd edək ki, Qadınların Yaradıcı Forumu çərçivəsində “Yaradıcı sənayelərdə qadınlar üçün beynəlxalq ticarət imkanlarının genişləndirilməsi”, “İnnovasiya, texnologiya və investisiyanın qadınların gücləndirilməsində rolu” və digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Spikerlər qadınların rəhbərlik etdiyi yaradıcı bizneslərin dəstəklənməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi və innovasiyaların mədəni və iqtisadi transformasiyanı sürətləndirməkdəki rolu barədə danışıblar. Vurğulanıb ki, Qadınların Yaradıcı Forumu qadın liderliyinin yaradıcı iqtisadiyyatda inkişafı, innovasiya və dayanıqlılığın təşviqi, eləcə də beynəlxalq tərəfdaşlıqların genişləndirilməsi istiqamətində ortaq öhdəliyi bir daha təsdiqləyir.

В рамках фестиваля культуры ОИС состоялся Форум женского творчества
В рамках фестиваля культуры Организации исламского сотрудничества (ОИС) «Бакинская творческая неделя – 2025», организованного в столице Азербайджана Министерством культуры республики и ОИС в партнерстве с Фондом Гейдара Алиева, состоялся Форум женского творчества.
Oрганизаторами форума выступили Министерство культуры Азербайджанской Республики, Организация по развитию женщин ОИС (WDO), Ассоциация по развитию женского предпринимательства в Азербайджане и платформа «Творческий Азербайджан».
В форуме приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, председатель Попечительского совета Фонда женщин и демократии KADEM Сюмейе Эрдоган Байрактар, генеральный директор WDO Афнан Аль-Шуаиби, а также женщины-новаторы и предприниматели из Казахстана, Бахрейна и Узбекистана.
Выступившая с приветственной речью генеральный директор WDO Афнан Аль-Шуаиби выразила благодарность организаторам форума. Она отметила важную роль женщин в формировании общества, основанного на знаниях: «Это показатель развития и прогресса. Наша главная миссия – создать условия, позволяющие женщинам раскрывать и реализовывать свой потенциал. Женщины вносят большой вклад в развитие общества и как предприниматели, и как культурные новаторы. Мы готовы мобилизовать все наши возможности для продвижения женщин, презентации их деятельности и реализации творческих проектов».
Председатель Попечительского совета Фонда женщин и демократии KADEM Сюмейе Эрдоган Байрактар подчеркнула, что женщина – не впоследствии присоединившийся участник творческих сфер, а их изначальная основа и сущность. «Созданные женщиной ценности передаются из поколения в поколение. Один из самых ярких тому примеров – азербайджанское ковроделие. Аналогично изделия из Изника и Кютахьи и другие художественные школы также сформировались благодаря творческому духу, мастерству и эстетическому вкусу женщины. Турецкие мотивы и их отражение в искусстве наглядно демонстрируют роль женщины в этих сферах на протяжении всей истории», – добавила Сюмейе Эрдоган Байрактар.
Председатель правления Ассоциации по развитию женского предпринимательства в Азербайджане Сакина Бабаева, в свою очередь, отметила, что форум является идеальной платформой для обсуждения возможностей женщин в сфере творчества и их будущих перспектив: «Государственная поддержка, оказываемая в этом направлении в Азербайджане, имеет большое значение и заслуживает высокой оценки. Основная цель форума – выявить существующие пробелы, а также укрепить сотрудничество в этой сфере между странами ОИС».
После открытия форума была представлена концептуальная визуальная композиция, построенная на изречении Мевланы Джелаледдина Руми «Выйди из круга Времени – войди в круг Любви». Иллюстративная часть проекта была построена на основе произведений художницы Лейлы Алиевой. Автор визуальной концепции – Заслуженный артист, основатель Atesh Hub Сабина Шихлинская, музыкальный оформитель – Орхан Агаев (DJ Pancho).
Отметим, что в рамках Форума женского творчества состоялся обмен мнениями по таким темам, как «Расширение международных торговых возможностей для женщин в креативных индустриях», «Роль инноваций, технологий и инвестиций в расширении возможностей женщин», и другим вопросам. Спикеры рассказали о поддержке креативных предприятий, возглавляемых женщинами, укреплении международного сотрудничества, а также роли инноваций в ускорении культурной и экономической трансформации. Подчеркивалось, что Форум женского творчества вновь подтверждает общую приверженность развитию женского лидерства в креативной экономике, продвижению инноваций и устойчивости, а также расширению международных партнерств.