Dekabrın 10-da Türkmənistanın Türkmənbaşı şəhərindəki “Avaza” Milli Turizm Zonasında “Müasir cəmiyyətdə qadınların rolu: Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva konfransda iştirak edib.
Qonaqlar əvvəlcə Türkmənistanın zəngin mədəni irsini və bugünkü uğurlarını nümayiş etdirən sərgi ilə tanış olublar. Ekspozisiyada ölkənin müxtəlif sahələrdə uğurlarını əyani təqdim edən, qadınların dövlət quruculuğu, iqtisadiyyat, elm, təhsil və səhiyyədə fəal iştirakını göstərən stendlər də yer alıb.
Konfrans qadınların rolunun gücləndirilməsi və davamlı inkişafın qlobal gündəminin təbliği sahəsində mühüm təşəbbüslərin müzakirəsi üçün beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrini və ekspertləri bir araya gətirib.
Tədbirin açılışında çıxış edən Qurbanqulu Berdiməhəmmədov adına Qayğıya ehtiyacı olan uşaqlara yardım üzrə xeyriyyə Fondunun tibb sahəsi üzrə vitse-prezidenti Oğulcahan Atabayeva konfransın fəal və konstruktiv dialoq şəraitində keçəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, təşkil olunan konfransın humanizmə sadiqlik ideyasına əsaslanan təşəbbüslərin təşviqi baxımından səmərəli platforma olacağını bildirib. “Övladlarımıza həyat dəyərlərini öyrədən, sülh və hörmət mədəniyyətini aşılayan qadınlardır. Onların dəstəyi humanist cəmiyyət üçün əsasdır. Hərtərəfli yardımın təmin edilməsi üçün qadın və uşaqlara dəstək mərkəzlərinin beynəlxalq şəbəkəsinin yaradılması zəruridir. Uşaqlara tibbi və psixoloji yardım, qadınlara sosial və hüquqi dəstək, operativ humanitar yardım, mobil tibbi qrupların formalaşdırılması mühüm məsələlərdəndir”, - deyə Oğulcahan Atabayeva vurğulayıb. O, həmçinin qadınların sosial, siyasi və iqtisadi proseslərdə fəal iştirakının əhəmiyyətindən danışıb.
BMT-nin Cenevrə ofisinin baş direktoru Tatyana Valovaya bu il üç mühüm tarixin – Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 80, Pekin Bəyannaməsinin 30 və Türkmənistanın daimi neytrallıq statusunun beynəlxalq səviyyədə tanınmasının 30 illik yubileylərinin qeyd edildiyini bildirib. “Türkmənistanın neytrallıq statusu ölkənin dialoq, vasitəçilik və əməkdaşlığın inkişafına istiqamətlənmiş xarici siyasətinin əsasını təşkil edir. Türkmənistanda qadınlar bu proseslərdə mühüm rol oynayırlar. Onlar ölkəni BMT-də və digər beynəlxalq təşkilatlarda təmsil edir, danışıqlara qatılır və çoxtərəfli dialoqun genişlənməsinə töhfə verirlər. Qadınlar, eyni zamanda, parlamentdə təhsil, elm, mədəniyyət, gənclər siyasəti, sosial müdafiə və səhiyyə məsələlərində fəal iştirak edirlər”, - deyə baş direktor diqqətə çatdırıb.
Özbəkistan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri Saida Mirziyoyeva ölkələrində qadın hüquqlarının müdafiə edildiyini diqqətə çatdıraraq deyib ki, qızlar və qadınlar üçün pulsuz magistr proqramları, dünyanın aparıcı universitetlərində təhsil almaq üçün təqaüdlər təsis olunub. Hazırda xaricdə dövlət vəsaiti ilə təhsil alan tələbələrin 35 faizi qadınlardır. Biz, həmçinin qadın sahibkarlar üçün keyfiyyətli maliyyələşdirmə, mentorluq və dünya təcrübəsinə çıxış imkanı verən unikal sürətləndirici proqram yaratmışıq”, - deyə o bildirib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva çıxışında qeyd edib ki, qadınların liderliyi, biliyi və təcrübəsi cəmiyyətin davamlı inkişafı üçün həlledici əhəmiyyətə malikdir. Leyla Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti, o cümlədən beynəlxalq layihələri barədə məlumat verib. “Fond bir sıra ölkələrdə, eləcə də Çin, Gürcüstan, Misir, Rusiya, Rumıniya, Vyetnam və Niderlandda məktəblərin tikintisi və yenidən qurulması layihələri həyata keçirib. Pakistanda qızlar məktəbi və məktəb infrastrukturunun yenidən qurulması, eləcə də Keniya və Ruandada informasiya texnologiyaları avadanlığının təchizatı üzrə proqramlar icra edilib”. O, həmçinin Burkina-Faso, Mali, Niger və Hondurasdakı layihələrlə qızların təhsilinə və inkişafına dəstək göstərildiyini vurğulayıb. Qadınların müasir cəmiyyətdə xüsusi yer tutmalarından məmnunluğunu ifadə edən Fondun vitse-prezidenti onların ailə dəyərlərini və mədəni ənənələrin qoruyucusu olduqlarını deyib.
Leyla Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinin elm, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət və ekologiya kimi vacib sahələri əhatə etdiyini, ötən dövr ərzində bu istiqamətlərdə yerli və beynəlxalq layihələrin həyata keçirildiyini söyləyib. O, çıxışı zamanı ortaq dəyər olan Xəzər dənizinin səviyyəsinin əhəmiyyətli dərəcədə azalması probleminə də toxunaraq deyib: “Xəzərin səviyyəsinin azalması nərə balığı, qızıl balıq və suitilər kimi dəniz canlılarının həyatına ciddi təsir göstərir. Xəzər sularının çirklənməsi onların vəziyyətini ağırlaşdırmaqda davam edir. Bu, birlikdə mübarizə aparmalı olduğumuz qlobal problemdir və mən dənizimizi xilas edə biləcəyimizə inanıram”.
Digər çıxışçılar qadınların cəmiyyətdəki rolundan danışaraq, onların mədəni dəyərlərin, adət-ənənələrin və əxlaq qaydalarının əsas daşıyıcısı və qoruyucusu olduqlarını bildiriblər. Davamlı inkişafa nail olmaq üçün qadın potensialının siyasi və iqtisadi həyata maksimum cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayan çıxışçılar belə konfransların çoxtərəfli dialoq üçün mühüm platforma olduğunu diqqətə çatdırıblar. Qadınların potensialının tam reallaşmasına mane olan problemlərin aradan qaldırılması üçün dövlət qurumları, vətəndaş cəmiyyəti və beynəlxalq təşkilatlar arasında tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi zəruriliyi qeyd olunub.

10 декабря в Национальной туристической зоне «Аваза» в туркменском городе Туркменбаши состоялась международная конференция на тему «Роль женщин в современном обществе: развитие международного сотрудничества для достижения Целей устойчивого развития».
B конференции приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Сначала гости ознакомились с выставкой, демонстрирующей богатое культурное наследие и современные достижения Туркменистана. В экспозиции были представлены стенды, наглядно отражающие успехи страны в различных областях и активное участие женщин в государственном строительстве, экономике, науке, образовании и здравоохранении.
Конференция собрала представителей международных организаций и экспертов для обсуждения важных инициатив в области расширения роли женщин и продвижения глобальной повестки дня устойчивого развития.
Выступившая на открытии мероприятия, вице-президент по лечебной деятельности Благотворительного фонда по оказанию помощи нуждающимся в опеке детям имени Гурбангулы Бердымухамедова Огулджахан Атабаева выразила уверенность в том, что конференция пройдет в атмосфере активного и конструктивного диалога. Она заявила, что эта конференция станет эффективной платформой для продвижения инициатив, основанных на идее приверженности гуманизму. «Именно женщины обучают наших детей жизненным ценностям, прививают культуру мира и уважения. Их поддержка является основой для гуманистического общества. Для обеспечения всесторонней помощи необходимо создание международной сети центров поддержки женщин и детей. Важными вопросами являются оказание медицинской и психологической помощи детям, социальная и правовая поддержка женщин, оперативная гуманитарная помощь, формирование мобильных медицинских групп», – подчеркнула Огулджахан Атабаева. Она также рассказала о значимости активного участия женщин в социальных, политических и экономических процессах.
Генеральный директор Отделения ООН в Женеве Татьяна Валовая сообщила, что в этом году отмечаются три важные даты – 80-летие Организации Объединенных Наций, 30-летие Пекинской декларации и 30-летие международного признания статуса постоянного нейтралитета Туркменистана. «Статус нейтралитета Туркменистана составляет основу внешней политики страны, направленной на развитие диалога, посредничества и сотрудничества. Женщины в Туркменистане играют важную роль в этих процессах. Они представляют страну в ООН и других международных организациях, участвуют в переговорах и вносят вклад в расширение многостороннего диалога. Женщины также активно участвуют в парламенте при обсуждениях вопросов образования, науки, культуры, молодежной политики, социальной защиты и здравоохранения», – отметила генеральный директор.
Глава Администрации Президента Республики Узбекистан Саида Мирзиёева, подчеркнув защиту прав женщин в их стране, сообщила об учреждении бесплатных магистерских программ для девушек и женщин, а также стипендий для обучения в ведущих университетах мира. В настоящее время 35 процентов студентов, обучающихся за рубежом за счет государственных средств, составляют женщины. «Мы также создали уникальную программу-акселератор для женщин-предпринимателей, предоставляющую им доступ к качественному финансированию, наставничеству и мировому опыту», – заявила она.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева в своем выступлении отметила, что лидерство, знания и опыт женщин имеют решающее значение для устойчивого развития общества. Лейла Алиева проинформировала о деятельности Фонда Гейдара Алиева, в том числе о его международных проектах. «Фонд реализовал проекты по строительству и реконструкции школ в ряде стран, включая Китай, Грузию, Египет, Россию, Румынию, Вьетнам и Нидерланды. Реализованы программы по реконструкции школы для девочек и школьной инфраструктуры в Пакистане, а также по оснащению оборудованием информационных технологий в Кении и Руанде». Она также подчеркнула, что поддержка образования и развития девочек оказывается в рамках проектов в Буркина-Фасо, Мали, Нигере и Гондурасе. Выразив удовлетворение тем, что женщины занимают особое место в современном обществе, вице-президент Фонда сказала, что они являются хранительницами семейных ценностей и культурных традиций.
Лейла Алиева заявила, что деятельность Фонда Гейдара Алиева охватывает такие важные сферы, как наука, образование, здравоохранение, культура и экология, и за прошедший период в этих направлениях были реализованы местные и международные проекты. В своем выступлении она также коснулась проблемы значительного cнижения уровня Каспийского моря, являющегося общей ценностью: «Снижение уровня Каспия серьезно влияет на жизнь морских обитателей, таких как осетровые, лосось и тюлени. Загрязнение каспийских вод продолжает усугублять их состояние. Это глобальная проблема, с которой мы должны бороться сообща, и я верю, что мы сможем спасти наше море».
Другие выступавшие рассказали о роли женщин в обществе, отметив, что они являются основными носителями и хранителями культурных ценностей, обычаев, традиций и нравственных норм. Подчеркнув важность максимального участия женщин в политике и экономике для достижения устойчивого развития, выступавшие отметили, что такие конференции являются важной платформой для многостороннего диалога. Была отмечена необходимость укрепления партнерства между государственными структурами, гражданским обществом и международными организациями для устранения проблем, препятствующих полной реализации потенциала женщин.