Dekabrın 11-də Liv Bona Dea Hospitalında Sümük iliyi transplantasiya mərkəzinin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və səhiyyə naziri Teymur Musayev iştirak ediblər.
Leyla Əliyeva əvvəlcə Heydər Əliyev Fondunun himayəsi altında xəstəxanada müalicə alan azyaşlıya baş çəkib, onun səhhəti ilə maraqlanıb, hədiyyə təqdim edib.
Sonra Sümük iliyi transplantasiya mərkəzinin açılışı olub.
Yeni mərkəz həm böyüklər, həm də uşaqlar üçün sümük iliyi köçürmələrini həyata keçirəcək. Məlumat verilib ki, mərkəzdə 6 xüsusi izolyasiya olunmuş palata fəaliyyət göstərir. Həmin infrastruktur illik 80 xəstənin qəbuluna və müalicəsinə imkan yaradır.
Qeyd olunub ki, hazırda xəstəxananın tərkibində 8 çarpayılıq hematologiya şöbəsi də xəstələrin ixtiyarındadır. Şöbədəki bütün palatalar müasir HEPA filtrasiyalı pozitiv təzyiq sistemi ilə təchiz olunub ki, bu da xəstələrin infeksiyalardan maksimum qorunmasını təmin edir. Kimyaterapiya preparatlarının hazırlanması biotəhlükəsizlik kabinlərində, hüceyrə toplanması isə müstəqil aferes bölməsində aparılır.
Eyni zamanda, Qan bankı eritrosit, trombosit, plazma və digər komponentlərin hazırlanması, o cümlədən qranulosit süspansiyonunun əldə olunması imkanına malikdir. Köçürmə xəstələrinin təhlükəsizliyi üçün “işınlama” və filtrləmə prosedurları mütəmadi olaraq tətbiq edilir.
Qeyd edək ki, Sümük iliyi transplantasiya mərkəzi Nazirlər Kabinetinin 2021-ci il 20 avqust tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Donor orqanların transplantasiyasını həyata keçirən ixtisaslaşdırılmış tibb müəssisələrinin Siyahısı”nda dəyişiklik edilməsi haqqında Qərara əsasən verilən lisenziya əsasında açılıb.
Xatırladaq ki, sümük iliyi və kök hüceyrə köçürülməsi müxtəlif hematoloji və onkoloji xəstəliklərin müalicəsində tətbiq olunan müasir və effektiv tibbi prosedurdur. Kök hüceyrələr xəstənin özündən (avtoloji) və ya donorundan (alojenik) əldə edilərək, yüksək dozalı kimyaterapiya sonrası orqanizmə köçürülür. Məqsəd xəstə sümük iliyini sağlam hüceyrələrlə əvəz etmək və qan yaradıcılığını bərpa etməkdir.

11 декабря в госпитале Liv Bona Dea состоялась церемония открытия Центра трансплантации костного мозга.
B церемонии открытия приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и министр здравоохранения Теймур Мусаев.
Лейла Алиева сначала посетила малолетнего пациента, проходящего в больнице лечение под патронажем Фонда Гейдара Алиева, поинтересовалась состоянием его здоровья, вручила ему подарок.
Затем состоялось открытие Центра трансплантации костного мозга.
В новом центре будут проводиться операции по трансплантации костного мозга как взрослым, так и детям. В центре функционируют 6 специализированных изоляционных палат. Такая инфраструктура позволяет принимать и лечить 80 пациентов в год.
Отмечено, что в настоящее время в распоряжении пациентов больницы находится гематологическое отделение на 8 коек. Все палаты отделения оборудованы современной системой фильтрации для очистки воздуха HEPA, что обеспечивает максимальную защиту пациентов от инфекций. Приготовление химиотерапевтических препаратов осуществляется в боксах биологической безопасности, а сбор клеток – в самостоятельном отделении афереза.
В то же время Банк крови имеет возможность готовить эритроциты, тромбоциты, плазму и другие компоненты, в том числе получать гранулоцитарную суспензию. Для обеспечения безопасности реципиентов регулярно проводятся процедуры лучевой терапии и фильтрации.
Отметим, что Центр трансплантации костного мозга открыт на основании лицензии, выданной в соответствии с Постановлением о внесении изменений в «Список специализированных медицинских учреждений, осуществляющих трансплантацию донорских органов», утвержденным Постановлением Кабинета Министров от 20 августа 2021 года.
Напомним, что трансплантация костного мозга и стволовых клеток – это современная и эффективная медицинская процедура, применяемая при лечении различных гематологических и онкологических заболеваний. Стволовые клетки получают от самого пациента (аутологичные) или от донора (аллогенные), пересаживают в организм после высокодозной химиотерапии. Цель – заменить пораженный костный мозг здоровыми клетками и восстановить процесс кроветворения.