Bakıda Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin xatirə gecəsi keçirilib.
Tədbir çərçivəsində Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş “Liderin qəlbi” sənədli filmi nümayiş etdirilib. Filmin müəllifi Mixail Qusmandır.
Filmi Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva izləyib.
Tədbir Ümummilli Liderin xatirəsinə bir dəqiqəlik sükutla başlayıb.
İzləyicilər qarşısında çıxış edən Mixail Qusman filmin üzərində iş prosesindən danışıb və bu cür dahi şəxsiyyət haqqında bir saatlıq lent yaratmağın asan olmadığını vurğulayıb. O qeyd edib ki, materiallar Heydər Əliyevin yolunu və xarakterini mümkün qədər dəqiq çatdırmaq üçün hissə-hissə toplanıb.
Filmin müəllifi, həmçinin Ümummilli Liderlə bağlı şəxsi xatirələrini bölüşərək onun qeyri-adi daxili gücünü, möhkəm xarakterini və cəsarətini qeyd edib.
M.Qusmanın sözlərinə görə, Heydər Əliyev ləyaqətini və təmkinini itirmədən həyatın bütün çətinliklərinin öhdəsindən gələ bilib və həmişə özünün əsas - Azərbaycana xidmət etmək məqsədinə sadiq qalıb. Heydər Əliyevin bütün həyatı ölkəyə və onun gələcəyinə həsr olunub və o, həqiqətən öz xalqı üçün yaşayıb.

В Баку прошел вечер памяти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
B рамках вечера состоялся показ документального фильма «Сердце лидера», посвященного жизни и деятельности Гейдара Алиева. Автором фильма является известный российский журналист Михаил Гусман.
Фильм посмотрела вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева.
Мероприятие началось с минуты молчания в память об общенациональном лидере.
Выступив перед зрителями, Михаил Гусман рассказал о процессе работы над фильмом и подчеркнул, что создать часовую ленту о столь масштабной личности было непростой задачей: материалы собирались по крупицам, чтобы максимально точно передать путь и характер Гейдара Алиева.
Автор фильма также поделился личными воспоминаниями об общенациональном лидере, отметив его исключительную внутреннюю силу, твердый характер и мужество. По словам Михаила Гусмана, Гейдар Алиев умел проходить через все жизненные обстоятельства, не теряя достоинства и самообладания, и всегда оставался верен своей главной цели — цели служения Азербайджану. Он подчеркнул, что вся жизнь Гейдара Алиева была посвящена стране и ее будущему, а сам он по-настоящему жил ради своего народа.