Dekabrın 18-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa üzrə Regional Ofisinin İqlim və Sağlamlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Robb Butler ilə görüşüb.
Görüşdə Leyla Əliyevaya iqlim və sağlamlıq sahəsində göstərdiyi səmərəli xidmətlərə, COP29 çərçivəsində fəal iştirakı və maarifləndirmə fəaliyyətinə, eləcə də ÜST-nin Pan-Avropa Səhiyyə və İqlim Komissiyasının fəaliyyətinə verdiyi dəstəyə görə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının xüsusi mükafatı təqdim olunub.
Söhbət zamanı IDEA İctimai Birliyi tərəfindən iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin azaldılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verilib, bu sahədə ÜST ilə Azərbaycan arasında mümkün əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Tərəflər Xəzər dənizinin səviyyəsinin enməsinin ekoloji və insan sağlamlığına potensial təsirləri barədə fikir mübadiləsi aparıb, bu istiqamətdə birgə təşəbbüslər və beynəlxalq çağırışların gücləndirilməsi imkanlarını, o cümlədən Azərbaycanın ÜST-nin “Sağlam şəhərlər” şəbəkəsinə qoşulması perspektivlərini müzakirə ediblər.
Bununla yanaşı, təmiz havanın insan sağlamlığına təsiri, havanın çirklənməsinin azaldılması və bu sahədə maarifləndirmə tədbirlərinin gücləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

On December 18, Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA Public Union, met with Robb Butler, Special Representative on Climate and Health of the World Health Organization (WHO) Regional Office for Europe.
At the meeting, Leyla Aliyeva was presented with a special award of the World Health Organization in recognition of her effective services in the field of climate and health, her active participation and awareness-raising activities within the framework of COP29, as well as her support for the activities of the WHO Pan-European Commission on Climate and Health.
During the meeting, detailed information was provided on the projects implemented by the IDEA Public Union aimed at mitigating the negative impacts of climate change. They discussed possible cooperation opportunities between WHO and Azerbaijan in this area.
The parties exchanged views on the potential environmental and human health impacts of the decline in the Caspian Sea level, and discussed opportunities for joint initiatives and strengthening international calls in this direction, including the prospects for Azerbaijan’s accession to the WHO Healthy Cities Network.
Additionally, discussions focused on the impact of clean air on human health, the mitigation of air pollution, and the strengthening of awareness-raising activities in this field.