Dekabrın 18-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa üzrə Regional Ofisinin İqlim və Sağlamlıq üzrə xüsusi nümayəndəsi Robb Butler ilə görüşüb.
Görüşdə Leyla Əliyevaya iqlim və sağlamlıq sahəsində göstərdiyi səmərəli xidmətlərə, COP29 çərçivəsində fəal iştirakı və maarifləndirmə fəaliyyətinə, eləcə də ÜST-nin Pan-Avropa Səhiyyə və İqlim Komissiyasının fəaliyyətinə verdiyi dəstəyə görə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının xüsusi mükafatı təqdim olunub.
Söhbət zamanı IDEA İctimai Birliyi tərəfindən iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin azaldılması istiqamətində həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verilib, bu sahədə ÜST ilə Azərbaycan arasında mümkün əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Tərəflər Xəzər dənizinin səviyyəsinin enməsinin ekoloji və insan sağlamlığına potensial təsirləri barədə fikir mübadiləsi aparıb, bu istiqamətdə birgə təşəbbüslər və beynəlxalq çağırışların gücləndirilməsi imkanlarını, o cümlədən Azərbaycanın ÜST-nin “Sağlam şəhərlər” şəbəkəsinə qoşulması perspektivlərini müzakirə ediblər.
Bununla yanaşı, təmiz havanın insan sağlamlığına təsiri, havanın çirklənməsinin azaldılması və bu sahədə maarifləndirmə tədbirlərinin gücləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

18 декабря вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева встретилась со специальным представителем Европейского регионального офиса Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) по вопросам климата и здоровья Роббом Батлером.
Hа встрече Лейле Алиевой была вручена специальная награда Всемирной организации здравоохранения за эффективную деятельность в сфере климата и здоровья, активное участие и просветительскую работу в рамках COP29, а также поддержку деятельности Панъевропейской комиссии ВОЗ по вопросам здравоохранения и климата.
В ходе беседы была представлена подробная информация о проектах Общественного объединения IDEA, направленных на снижение негативных последствий изменения климата, были обсуждены возможности сотрудничества между ВОЗ и Азербайджаном в данной сфере.
Стороны обменялись мнениями о потенциальном воздействии снижения уровня Каспийского моря на экологию и здоровье человека, обсудили возможности реализации совместных инициатив и усиления международных призывов в этом направлении, в том числе перспективы присоединения Азербайджана к сети ВОЗ «Здоровые города».
Кроме того, были рассмотрены вопросы влияния чистого воздуха на здоровье человека, сокращения загрязнения воздуха и усиления просветительских мероприятий в данной области.