Azərbaycan Dövlət Pantomim Teatrında dünya dramaturgiyasının klassik nümunələrindən olan Vilyam Şekspirin “Romeo və Cülyetta” əsərinin motivləri əsasında hazırlanan eyniadlı tamaşa nümayiş olunub.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Alena Əliyeva iştirak ediblər.
Səhnə əsəri Ölüm və Həyat obrazlarının timsalında bu iki anlayışın əbədi mübarizəsini simvolik səhnə həlləri və plastik ifadə vasitələri ilə təqdim edib.
“Romeo və Cülyetta”da obrazları Əməkdar artistlər Bəhruz Əhmədli, Səbinə Hacıyeva, aktyorlar Elnur İsmayılov, Əli Əlizadə, Nuridə Musabəyli və digərləri canlandırıblar.
Səhnə əsərinin quruluşu və musiqi tərtibatı Ceyhun Dadaşova məxsusdur. Tamaşanın müddəti 55 dəqiqədir.
Plastik-portret janrında qurulan tamaşada ironik münasibət də diqqət çəkib.
Səhnə əsəri Azərbaycan Dövlət Pantomim Teatrının klassik dramaturgiyanın müasir plastik dildə yenidən düşünülməsinə yönəlmiş yaradıcılıq axtarışlarının növbəti nümunəsidir.

The Azerbaijan State Pantomime Theater staged a production of Romeo and Juliet, based on the motifs of William Shakespeare’s world-renowned classical drama.
Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, head of the IDEA Public Union, and Alena Aliyeva attended the event.
Through symbolic stage solutions and plastic means of expression, the production portrayed the eternal struggle between Life and Death.
The 55-minute performance was brought to life through the creative vision of Jeyhun Dadashov, who was responsible for both the stage design and musical composition.
The production featured a talented cast, including Honored Artists Bahruz Ahmadli and Sabina Hajiyeva, alongside actors Elnur Ismayilov, Ali Alizada, Nurida Musabeyli, and others.
The performance serves as a testament to the Azerbaijan State Pantomime Theater’s ongoing creative mission to rethink classical dramaturgy through a modern, plastic linguistic lens.