Dekabrın 29-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva Azərbaycan Milli Xalça Muzeyini ziyarət edib.
Qonağı Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova və rəssam Emil Əziz qarşılayıblar.
Muzeyin ziyarət edilməsi zamanı Leyla Əliyeva, ilk növbədə, Emil Əzizin hazırda muzeydə nümayiş olunan “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisi ilə tanış olub. Sərgi rəssamın Azərbaycan xalçaçılığının zəngin irsini, ənənəvi naxışları müasir bədii dildə yenidən təsvir etdiyi təxminən 50 əsərini birləşdirir. Qarabağ atlarının təsvirləri və siluetin hərəkəti, gücü və zərifliyi xalça motivlərinin ritmi və quruluşu ilə mükəmməl şəkildə birləşdirilən qadın portretləri əsərlərdə xüsusi yer alıb. Sərginin yanvarın 12-nə qədər davam edəcəyi qeyd edilib.
Daha sonra Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Azərbaycanın Əməkdar rəssamı Faiq Əhmədin “Faiq Əhməd: 2011–2024-cü illər” adlı retrospektiv sərgisinə baxıb. Sərgi müəllifin yaradıcılığının əsas mərhələlərini əhatə edir və ənənəvi Azərbaycan xalçaçılığına innovativ yanaşmasını nümayiş etdirir. Burada klassik toxuculuq müasir bədii düşüncə, fəlsəfə və aktual vizual təcrübələrlə birləşir. Vurğulanıb ki, Faiq Əhmədin əsərləri dünyanın aparıcı muzeylərində və kolleksiyalarında geniş şəkildə təmsil olunur və beynəlxalq səviyyədə tanınır.
O, həmçinin görkəmli rəssam, alim, tədqiqatçı və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təsisçisi Lətif Kərimova həsr olunmuş sərgi ilə tanış olub. Leyla Əliyevaya məlumat verilib ki, 2026-cı ildə Azərbaycan xalçaşünaslıq elmi məktəbinin formalaşmasında və xalçanın milli mədəniyyətin həyati bir fenomeni kimi institutlaşmasında mühüm rol oynamış Lətif Kərimovun anadan olmasının 120 ili tamam olur.
Lətif Kərimov Azərbaycanın Xalq rəssamı, dövlət və beynəlxalq mükafatlar laureatı, fundamental elmi əsərlərin müəllifi, bir çoxu milli incəsənətdə əfsanəvi olan unikal xalça kompozisiyaları və dizaynlarının yaradıcısıdır. Leyla Əliyeva Lətif Kərimovun müəllifi olduğu xalçalarla, onun orijinal eskizləri ilə, eləcə də arxiv materialları ilə tanış olub.
Bundan əlavə, Leyla Əliyeva muzeyin üçüncü mərtəbəsində yenilənmiş sərgi ilə tanış olub, burada müasir müəllif xalçaları və dekorativ-tətbiqi sənət əsərləri nümayiş olunur. Sərgidə iştirak edən rəssamlar arasında Eldar Mikayılzadə, Eldar Hacıyev, Samirə Allahverdiyeva, Çingiz Babayev, Tariel Bəşirov, Ali Pariyab və müasir Azərbaycan xalçaçılığının digər ustaları var.
Üçüncü mərtəbədəki yenilənmiş sərgidə əvvəllər nümayiş olunmamış əsərlər də təqdim olunur. Unikal xalça nümunələri ilə yanaşı, burada 1970-ci və 1980-ci illərin keramika, ağacoyma, batik, qobelen, bədii şüşə və digər dekorativ-tətbiqi sənət sahələrində nadir əsərlər də nümayiş olunur.
Leyla Əliyevanın bu mədəniyyət ocağını ziyarət etməsi Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin milli xalça sənətinin qorunması, öyrənilməsi və təbliğində, eləcə də tarixi irsi müasir bədii proseslərlə birləşdirən bir mərkəz kimi mühüm rolunu nümayiş etdirir.

On December 29, Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, head of the IDEA Public Union, visited the Azerbaijan National Carpet Museum.
Leyla Aliyeva was welcomed by Amina Malikova, Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, and artist Emil Aziz.
During the visit, she first viewed Emil Aziz’s solo exhibition “Pattern and Silhouette,” which is currently on display at the museum. The exhibition includes around 50 works inspired by the rich heritage of the Azerbaijani carpets, reinterpreted through a contemporary artistic lens. Among the central themes are Garabagh horses and female portraits, where dynamic silhouettes are harmoniously integrated with traditional carpet motifs. The exhibition will run until January 12.
The Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation then toured the retrospective exhibition of Azerbaijan’s Honored Artist Faig Ahmed titled “Faig Ahmad: 2011–2024”. The exhibition covers key stages of the artist’s creative path and highlights his innovative approach to the Azerbaijani carpet art, combining classical weaving techniques with modern artistic philosophy and visual practices. Faig Ahmed’s works are widely exhibited in leading museums and private collections around the world.
Subsequently, Leyla Aliyeva viewed the exhibition dedicated to Latif Karimov, the founder of the Azerbaijan National Carpet Museum, prominent artist and scholar. She was informed that 2026 would mark the 120th anniversary of the prominent artist. Leyla Aliyeva viewed carpets designed by Latif Karimov, his original sketches, and archival materials.
Additionally, Leyla Aliyeva toured the updated exhibition on the museum’s third floor highlighting the contemporary designer carpets and works of decorative and applied art by such Azerbaijani artists as Eldar Mikailzada, Eldar Hajiyev, Samira Allahverdiyeva, Chingiz Babayev, Tariel Bashirov, Ali Pariyab, and others. The exhibition featured rare samples of ceramics, wood carving, batik, tapestry, and art glass from the 1970s and 1980s.