Oman Sultanlığı Hökumətinin dəvəti ilə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva bu ölkədə səfərdədir.
Maskat Beynəlxalq Aeroportunda Leyla Əliyevanı Omanın turizm və mədəni irs nazirinin müşaviri Azzan Al Busaidi qarşılayıb.
Səfər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Oman Sultanlığının turizm və mədəni irs naziri Salim bin Məhəmməd Al Mahruqi ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Oman arasında mövcud dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğu vurğulanıb, xüsusilə turizm və mədəni irs sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə edilib.
Göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edən Leyla Əliyeva bu cür görüşlərin Azərbaycan–Oman münasibətlərinin inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb.
Leyla Əliyeva Azərbaycanın zəngin tarixi-mədəni irsi, turizm potensialı, o cümlədən sağlamlıq, ekoturizm, mədəni və qış turizmi imkanları barədə ətraflı məlumat verib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Azərbaycanın tarixi abidələrinin qorunması, bərpası və UNESCO çərçivəsində həyata keçirilən layihələr barədə danışaraq, bu sahələrdə Omanla təcrübə mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyətinə toxunub.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında turist axınının artırılması, turizm qurumları və özəl sektor arasında birbaşa əlaqələrin qurulması, birgə layihələrin və tanıtım tədbirlərinin təşkili məsələləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Salim bin Məhəmməd Al Mahruqi Azərbaycanla əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduqlarını bildirərək, mədəni irsin qorunması və turizmin dayanıqlı inkişafı sahələrində təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir Azərbaycanın Oman turistləri üçün cəlbedici istiqamət olduğunu qeyd edərək, qarşılıqlı səfərlərin və rəsmi nümayəndə heyətləri arasında təmasların fəallaşdırılmasını müsbət qiymətləndirib.
Görüşdə gələcəkdə turizm sərgilərində birgə iştirak, media və tanıtım səfərlərinin təşkili, eləcə də mədəni tədbirlər vasitəsilə xalqlar arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

По приглашению правительства Султаната Оман вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева находится с визитом в этой стране.
Лейлу Алиеву в международном аэропорту Маската встретил советник министра туризма и культурного наследия Омана Аззан аль Бусаиди.
В рамках визита вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева встретилась с министром туризма и культурного наследия Султаната Оман Салимом бин Мохаммедом аль Махруги.
На встрече был подчеркнут высокий уровень дружественных и взаимовыгодных отношений между Азербайджаном и Оманом, а также обсуждены возможности расширения сотрудничества, особенно в сфере туризма и культурного наследия.
Выразив благодарность за оказанное гостеприимство, Лейла Алиева подчеркнула, что подобные встречи вносят значительный вклад в развитие азербайджано-оманских отношений.
Лейла Алиева представила подробную информацию о богатом историко-культурном наследии Азербайджана, туристическом потенциале, включая возможности в области медицинского туризма, экотуризма, культурного и зимнего туризма.
Говоря о защите и реставрации исторических памятников Азербайджана и проектах, реализуемых в рамках ЮНЕСКО, вице-президент Фонда Гейдара Алиева затронула важность проведения обмена опытом с Оманом в этих областях.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по вопросам увеличения потока туристов между двумя странами, установления прямых связей между туристическими учреждениями и частным сектором, а также организации совместных проектов и презентаций.
Салим бин Мохаммед аль Махруги выразил заинтересованность в развитии сотрудничества с Азербайджаном и подчеркнул важность проведения обмена опытом в области охраны культурного наследия и устойчивого развития туризма. Министр отметил, что Азербайджан является привлекательным направлением для оманских туристов, и положительно оценил активизацию взаимных визитов и контактов между официальными делегациями.
На встрече было достигнуто соглашение о дальнейшем укреплении связей между народами посредством совместного участия в будущих туристических выставках, организации медийных и рекламных поездок, а также культурных мероприятий.