Leyla Əliyeva ilə Efiopiyanın Baş naziri Abiy Əhməd Əli arasında görüş keçirilib.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə Efiopiya arasındakı ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və perspektivləri ətraflı müzakirə olunub.
Səmimi dialoq şəraitində keçən görüşdə Leyla Əliyeva Azərbaycan Respublikası Prezidentinin salamlarını qarşı tərəfə çatdırıb və dövlətimizin başçısının adından Baş naziri ölkəmizə səfərə dəvət edib.
Efiopiyanın Baş naziri Abiy Əhməd Əli dəvəti böyük məmnuniyyətlə qəbul edərək, Azərbaycan Prezidenti haqqında yüksək ehtiramla danışaraq, xoş sözlərini ifadə edib.
Baş nazir ölkəmizdə gedən sürətli inkişaf prosesini təqdir etdiyini bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uzaqgörən siyasəti və beynəlxalq aləmdəki yüksək nüfuzunu xüsusi vurğulayaraq, iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin əhəmiyyətindən söz açıb.
Görüşdə, həmçinin işğaldan azad edilmiş torpaqlarda aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verilib.
Vurğulanıb ki, Azərbaycanın 2024-cü ilin noyabrında ev sahibliyi etdiyi COP29 tədbirinin uğurlu təcrübəsi böyük maraqla qarşılanıb. Bu təcrübənin 2027-ci ildə Efiopiyada keçiriləcək COP32 konfransında tətbiq edilməsi imkanları müzakirə olunub. Hər iki ölkə arasında bu mühüm sahədə təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyi bir daha qeyd edilib.

Состоялась встреча между Лейлой Алиевой и Премьер-министром Эфиопии Абием Ахмедом Али.
B ходе беседы подробно обсуждались нынешнее состояние и перспективы двусторонних отношений между Азербайджаном и Эфиопией.
На встрече, прошедшей в атмосфере искреннего диалога, Лейла Алиева передала приветствия Президента Азербайджанской Республики противоположной стороне и от имени главы нашего государства пригласила Премьер-министра посетить нашу страну с визитом.
Премьер-министр Эфиопии Абий Ахмед Али, с большим удовлетворением приняв приглашение, с высоким почтением отозвался о Президенте Азербайджана и выразил добрые слова в его адрес.
Премьер-министр отметил, что стремительные процессы развития, происходящие в нашей стране, достойны признания. Он особо подчеркнул дальновидную политику Президента Ильхама Алиева и его высокий авторитет на международной арене, отметив важность углубления сотрудничества между двумя странами в различных сферах.
На встрече также была представлена информация о широкомасштабных восстановительных и созидательных работах, проводимых на освобожденных от оккупации землях.
Подчеркивалось, что успешный опыт проведения Азербайджаном мероприятия COP29 в ноябре 2024 года был воспринят с большим интересом. Обсуждались возможности применения этого опыта на конференции COP32, которая состоится в 2027 году в Эфиопии, и вновь была отмечена важность обмена опытом между двумя странами в этой значимой сфере.