Yanvarın 30-da Leyla Əliyeva Cenevrə şəhərində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Cenevrə ofisində “Azərbaycan otağı” ilə tanış olub.
Tanışlıq zamanı “Azərbaycan otağı”nda istifadə edilmiş konsepsiya və milli elementlər barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, BMT-nin Cenevrə ofisində az sayda ölkənin öz otağı mövcuddur. Bu otaqlar BMT-nin tədbirləri zamanı müxtəlif sessiyaların, iclasların və görüşlərin keçirilməsində istifadə olunur. Bu baxımdan BMT-nin Cenevrə ofisində “Azərbaycan otağı” ölkəmizin təqdimatı istiqamətində əhəmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, BMT-nin Cenevrə bölməsində “Azərbaycan otağı” Heydər Əliyev Fondu tərəfindən yaradılıb. Burada müxtəlif konfrans və görüşlərin keçirilməsi üçün müvafiq şərait yaradılıb, həmçinin otaq müasir proqramlaşdırma və yüksək texnoloji avadanlıqlarla təmin olunub.
“Azərbaycan otağı”nın tərtibatında milli elementlərə, eləcə də Qarabağ xalçası, şəbəkə eksponatı, muğam üçlüyü - tar, kamança və qavala, Azərbaycan təbiəti və memarlığını əks etdirən fotolara yer verilib.

30 января Лейла Алиева ознакомилась с «Азербайджанской комнатой» в Женевском офисе Организации Объединенных Наций.
B ходе ознакомления была предоставлена информация о концепции и национальных элементах, использованных в «Азербайджанской комнате». Было отмечено, что лишь немногие страны имеют собственные комнаты в Женевском офисе ООН. Эти комнаты используются для проведения различных сессий, заседаний и встреч во время мероприятий ООН. С этой точки зрения «Азербайджанская комната» в Женевском офисе ООН имеет важное значение в плане представления нашей страны.
Следует отметить, что «Азербайджанская комната» в Женевском офисе ООН была создана Фондом Гейдара Алиева. Здесь имеются соответствующие условия для проведения различных конференций и встреч, комната также оснащена современным программным обеспечением и высокотехнологичным оборудованием.
В дизайне «Азербайджанской комнаты» использованы национальные элементы, а также карабахский ковер, «шебеке», мугамное трио – тар, кяманча и гавал, фотографии, отражающие азербайджанскую природу и архитектуру.