Fevralın 5-də Leyla Əliyeva Əbu-Dabidə əfqanıstanlı qadın hüquqları fəalı və tədqiqatçısı Zarqa Yaftalı ilə görüşüb.
Söhbət zamanı Heydər Əliyev Fondunun uzun illərdir maarifləndirmə, səhiyyə və sosial dəstək sahələrində əhəmiyyətli layihələr həyata keçirdiyi, həm regionda, həm də beynəlxalq səviyyədə əhalinin həssas təbəqələri üçün bərabər imkanların yaradılmasına kömək etdiyi barədə məlumat verildi.
Eyni zamanda, Heydər Əliyev Fondu ilə Zarqa Yaftalının rəhbərlik etdiyi Qadınlar və Uşaqlar üzrə Hüquqi Araşdırmalar Fondu arasında əməkdaşlıq imkanlarına toxunuldu, bu fondun fəaliyyətinin 100 mindən çox qadın və uşağın təhsilə, həmçinin hüquqi müdafiəyə çıxışını təmin etdiyi qeyd olundu.
Görüşdə, həmçinin qlobal humanitar təşəbbüslərin həyata keçirilməsində ortaq məqsədlərin olduğu vurğulandı, qadın hüquqlarının qorunması və davamlı təhsilin təmin edilməsinin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparıldı.

5 февраля Лейла Алиева встретилась в Абу-Даби с афганской активисткой и исследователем в области прав женщин Заркой Яфтали.
B ходе беседы отмечалось, что Фонд Гейдара Алиева на протяжении многих лет реализует значимые проекты в сфере просвещения, здравоохранения и социальной поддержки, оказывает содействие созданию равных возможностей для уязвимых слоев населения как на региональном, так и международном уровне.
В то же время, были затронуты возможности сотрудничества между Фондом Гейдара Алиева и Фондом правовых исследований по вопросам женщин и детей, которым руководит Зарка Яфтали, отмечалось, что деятельность этого фонда обеспечивает доступ к образованию, а также правовой защите свыше 100 тыс. женщин и детей.
На встрече также подчеркивалось наличие общих целей в реализации глобальных гуманитарных инициатив, проведен обмен мнениями о значении защиты прав женщин и обеспечения непрерывного образования.