Fevralın 5-də Leyla Əliyeva Əbu-Dabidə əfqanıstanlı qadın hüquqları fəalı və tədqiqatçısı Zarqa Yaftalı ilə görüşüb.
Söhbət zamanı Heydər Əliyev Fondunun uzun illərdir maarifləndirmə, səhiyyə və sosial dəstək sahələrində əhəmiyyətli layihələr həyata keçirdiyi, həm regionda, həm də beynəlxalq səviyyədə əhalinin həssas təbəqələri üçün bərabər imkanların yaradılmasına kömək etdiyi barədə məlumat verildi.
Eyni zamanda, Heydər Əliyev Fondu ilə Zarqa Yaftalının rəhbərlik etdiyi Qadınlar və Uşaqlar üzrə Hüquqi Araşdırmalar Fondu arasında əməkdaşlıq imkanlarına toxunuldu, bu fondun fəaliyyətinin 100 mindən çox qadın və uşağın təhsilə, həmçinin hüquqi müdafiəyə çıxışını təmin etdiyi qeyd olundu.
Görüşdə, həmçinin qlobal humanitar təşəbbüslərin həyata keçirilməsində ortaq məqsədlərin olduğu vurğulandı, qadın hüquqlarının qorunması və davamlı təhsilin təmin edilməsinin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparıldı.

Leyla Aliyeva meets with Afghan women’s rights activist Zarqa Yaftali in Abu Dhabi
On February 5, Leyla Aliyeva met with Afghan women’s rights activist and researcher Zarqa Yaftali in Abu Dhabi, the United Arab Emirates (UAE).
During the meeting, Leyla Aliyeva noted that the Heydar Aliyev Foundation has been implementing numerous significant projects covering education, healthcare, and social support for many years, contributing to the creation of equal opportunities for vulnerable segments of the population both in the region and internationally.
The discussions revolved around the opportunities for cooperation between the Heydar Aliyev Foundation and the Women and Children Legal Research Foundation, adding that the activities of the Foundation headed by Zarqa Yaftali have ensured access for over 100,000 women and children to education and legal protection.
The meeting underscored the shared goals of implementing global humanitarian initiatives and addressed the importance of protecting women’s rights and ensuring sustainable education.